Jak dobrać najlepsze drzwi do łazienki?
Oceń artykuł:
Zapewne zdarzyło Ci się podczas aranżacji łazienki godzinami wybierać kafle i armaturę, a drzwi zeszły w konsekwencji na dalszy plan. Jeśli czeka Cię remont mieszkania lub budowa domu, eksperci PORTA podpowiedzą Ci, jakie funkcjonalne i estetyczne drzwi do łazienki wybrać.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi do łazienki?
Poszukując idealnych drzwi do łazienki, zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów. Kluczowe jest optymalne odprowadzanie wilgoci, prywatność, którą zapewniają zamki i matowe szyby, funkcjonalny wymiar i kierunek otwierania raz design spójny z pozostałymi wnętrzami. Prześledź z nami te ważne elementy i wybierz drzwi skrojone dla Ciebie.
Drzwi łazienkowe – w jaki sposób odprowadzają wilgoć?
To głównie drzwi łazienkowe są odpowiedzialne za odprowadzanie wilgoci w Twojej łazience. Jest to możliwe dzięki odpowiednim otworom i wycięciom, które zapewniają cyrkulację powietrza, co jest szczególnie ważne w łazienkach bez okna. Wilgoć może być odprowadzana na kilka sposobów:
Kratka wentylacyjna
Klasyczne rozwiązanie, które jest stosowane w stolarce drzwi od lat. Spełnia wymogi prawa budowalnego, które jest restrykcyjnie weryfikowane podczas wizyt kontrolnych, szczególnie w przypadku łazienek z piecykami gazowymi. Jeśli nie masz w łazience piecyka i zależy Ci na nowoczesnym charakterze skrzydła drzwiowego, warto rozważyć także inne opcje.
Tuleje wentylacyjne
To okrągłe otwory, zwykle umiejscowione w dolnej części drzwi. Najczęściej są osłonięte ozdobnymi nakładkami. Drzwi wewnętrzne łazienkowe posiadają zazwyczaj jeden lub dwa rzędy takich otworów. Pamiętaj jednak, że tuleje zapewniają stosunkowo małą powierzchnię do cyrkulacji powietrza.
Podcięcia wentylacyjne
Stanowią specjalnie wyprofilowane wycięcie na dolnej krawędzi drzwi, które tworzy szczelinę pomiędzy skrzydłem a podłogą. Nadają minimalistycznego i nowoczesnego charakteru.
Szczeliny wentylacyjne
To jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań, jeśli chodzi o odprowadzanie wilgoci w drzwiach łazienkowych. Szczeliny wentylacyjne to praktycznie niezauważalne, subtelne wycięcia umieszczone na 80% szerokości drzwi. Takie rozwiązanie znajdziesz wyłącznie w modelach z kolekcji drzwi fornirowanych: CORDOBA, MADRYT, SEVILLA.
Drzwi do łazienki z ościeżnicą
Jeśli chcesz, aby drzwi łazienkowe służyły Ci przez lata, warto rozważyć nowoczesne rozwiązanie, jakim są stalowe ościeżnice. To ciekawa alternatywa dla ościeżnic okleinowanych. Wykonane ze stali oraz zabezpieczone systemem galwaniczno-lakierniczym świetnie sprawdzą się w wymagających pomieszczeniach, narażonych na zwiększoną wilgotność lub zmianę temperatury. Oprócz niezaprzeczalnej trwałości i funkcjonalności są niezwykle oryginalnym i nowoczesnym akcentem w łazience.
Możesz wybrać modele w białym, beżowym, popielatym, antracytowym czy czarnym wykończeniu, które nadaje loftowego charakteru. W naszej ofercie znajdziesz ościeżnice przylgowe Stalowa PORTA SYSTEM i bezprzylgowe Stalowa PORTA SYSTEM ELEGANCE, które w każdym dostępnym zakresie grubości muru posiadają regulacje +20mm i -5mm. Regulacja na -5mm to duży atut ościeżnicy stalowej - stal jest na tyle podatna, że możliwe jest jej delikatne modelowanie względem nierówności ściany. Poza rodzajem pokrycia, stalowe ościeżnice swoim kształtem wizualnie nie różnią się od ościeżnic okleinowanych, dzięki czemu Twoje drzwi łazienkowe będą spójne z innymi pomieszczeniami. Zwróć tylko uwagę na opaski zachodzące na ścianę - w przypadku ościeżnic stalowych wynoszą one 55 mm, w przypadku okleinowanych - 60 lub 80 mm. Możliwe jest jednak przy drobnej dopłacie zamówienie niestandardowych szerszych opasek.
PORTA CPL z ościeżnicą Stalowa Porta SYSTEM ELEGANCE
Drzwi łazienkowe a funkcjonalność
W przypadku drzwi łazienkowych jest kilka istotnych parametrów:
Zgodnie z przepisami wynikającymi z prawa budowlanego, powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości i 2 m wysokości swobodnego przejścia. Często zdarza się jednak, że takie wymiary nie są zachowane w mieszkaniach i domach, dlatego dostępne są także drzwi do łazienki o szerokości 70 cm, a nawet 60 cm. W przypadku marki PORTA DRZWI istnieje możliwość wyprodukowania skrzydeł drzwiowych i ościeżnic w nietypowym wymiarze – w zależności od potrzeb danego pomieszczenia – niższych, węższych, wyższych bądź szerszych niż standardowo dostępne w ofercie. Drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz. Nie mogą utrudniać przejścia ani stykać się z innymi elementami wyposażenia. Taki sposób otwierania drzwi ułatwia wejście do łazienki w nagłych przypadkach, np. w przypadku leżącej na podłodze osoby po zasłabnięciu. Poza tym drzwi otwierane do wewnątrz są mało funkcjonalne i mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Każda łazienka powinna zapewniać nieskrępowaną prywatność - w tym celu w drzwiach łazienkowych montuje się zamek. Dla większego bezpieczeństwa warto zadbać o to, aby nie był to standardowy zamek na klucz, lecz zamek łazienkowy z blokadą WC. W razie nagłej potrzeby sforsowania zamkniętych drzwi można je otworzyć od zewnątrz za pomocą śrubokręta czy zwykłej monety.
Design drzwi do łazienki
Istotnym elementem jest stylistyka drzwi łazienkowych, która powinna być spójna z pozostałymi drzwiami w mieszkaniu czy domu. W Katalogu PORTA znajdziesz niezbędne wskazówki, jak łączyć ze smakiem różne wzory drzwi w ramach jednej kolekcji oraz modele z różnych kolekcji, tak by uzyskać estetyczny i współgrający z pozostałymi wnętrzami efekt końcowy. Możesz wybierać spośród wielu możliwości: drzwi pełnych, przeszklonych czy przesuwnych. Te ostatnie idealnie połączą Twoją sypialnię z łazienką. Osadzone na szynie skrzydło, zwłaszcza gdy w systemie przesuwnym KOMPAKT w całości chowa się w ścianie, w jednej chwili może scalić lub oddzielić sąsiadujące pomieszczenia. Ciekawą propozycją jest system przesuwny EFEKT, który doskonale sprawdzi się na przykład jako oddzielenie łazienki połączonej z sypialnią. To elegancka i minimalistyczna propozycja zwłaszcza do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu, która nada im wyjątkowego charakteru.
Ponadto drzwi pełne gwarantują pełną prywatność, a drzwi z przeszkleniami ładnie doświetlają pomieszczenie. Kompromisem są drzwi łazienkowe z niewielką matową szybą, zapewniającą i intymność, i doświetlenie. Inna propozycja to umieszczenie lustra na jednej stronie skrzydła. Takie rozwiązania mogą być świetnym wyborem podczas aranżacji niewielkiej łazienki bez okna. Przeszklenia czy lustra zdecydowanie nie przytłoczą pomieszczenia, a sprawią, że stanie się bardziej przestronne i rozświetlone.
W klasycznych łazienkach świetnie sprawdzą się drzwi w kolorze drewna lub białe. Takie połączenie możesz uzyskać wybierając nowość w ofercie PORTA - kolekcję Natura VECTOR. Nowoczesne łazienki lepiej zaprezentują się w otoczeniu bardziej wyrazistych drzwi z kolekcji PORTA LOFT - loftowa stylistyka betonowej okleiny na skrzydle drzwiowym łączy się efektownie z czarną ościeżnicą. W nowej kolekcji NATURA LOFT ciepłe tony naturalnej dębowej okleiny i piękny rysunek drewna, również fenomenalnie korespondują z wyrazistymi, czarnymi fornirowanymi ościeżnicami. Możesz wybrać skrzydła także w innych odcieniach drewna np. jesionu czy orzecha.
Najlepsze drzwi do małej łazienki
Szeroka oferta drzwi łazienkowych daje możliwość dobrania odpowiedniego modelu do każdej łazienki. Małe łazienki zyskają przestronności dzięki jasnym kolorom i dobrze dobranemu oświetleniu. Takim jasnym, rozświetlającym łazienkę elementem mogą być z pewnością białe drzwi. Wybór ościeżnicy z panelem górnym to nie tylko piękne designerskie rozwiązanie, ale też dodatkowa powierzchnia odbijająca światło. Więcej pięknych modeli drzwi znajdziesz w naszym katalogu PORTA.
PORTA DESIRE model 4 czarne intarsje
Jak zamontować drzwi do łazienki?
Jeśli wybierzesz już kolekcję drzwi i model idealnie komponujący się z Twoją łazienką, pamiętaj o zasadach odpowiedniego montażu:
Przed zakupem i montażem drzwi należy dokładnie wymierzyć otwór w murze. W przypadku ościeżnic, uwzględnij grubość płytek naściennych (lub innego materiału) wraz z warstwą kleju, by wynik był dokładny. Koniecznie dokonaj pomiarów po wykończeniu ścian łazienki, a najlepiej skorzystaj z usług profesjonalnej ekipy sprzedawcy, co da Ci pewność rzetelnie wykonanych pomiarów, a autoryzowany montaż przedłuży gwarancję Twoich drzwi aż o 2 lata.
Zwróć uwagę na podłogę. Jeśli jeszcze nie jest położona, musisz doliczyć grubość właściwej podłogi. Zwykle ta w łazience wykończona jest innym materiałem niż w pozostałej części domu. Z tego powodu zwróć szczególną uwagę na to, by linia skrzydła drzwiowego wypadła dokładnie w miejscu łączenia podłogi w łazience i tej na korytarzu. Pamiętaj także o konieczności zabezpieczenia silikonem ościeżnicy na jej styku z płytkami ściennymi i podłogowymi. Wybierając coraz popularniejsze ościeżnice ukryte do drzwi bezprzylgowych z kolekcji PORTA HIDE, warto zaplanować ich montaż już na etapie budowy domu lub w pierwszych etapach remontu mieszkania, ponieważ wymagają zamontowania na etapie prac wykończeniowych – kładzenia gładzi na ścianach.
Oceń artykuł: