Złote dekoracje w mieszkaniu - jak nie przesadzić?

Oceń artykuł:

0%
0%

Złoty to kolor, który właściwie sam w sobie stanowi dekorację wnętrza. Jest wykorzystywany głównie po to, aby efektownie eksponować kluczowe elementy wyposażenia. Łączy się go przede wszystkim z wytwornymi wnętrzami, jednak nie jest zarezerwowany tylko dla tych, którzy kochają przepych i splendor. Sprawdzi się w różnych aranżacjach – wystarczy umiar. Tajemnicą udanej stylizacji są odpowiednie barwy, faktury oraz proporcje.

Złote dekoracje w mieszkaniu - jak nie przesadzić?

Nowoczesne stylizacje z elementami złota są dowodem na to, że podkreśli on walory każdego wnętrza, wprowadzając do niego elegancję. Rozmaite odcienie złota sprawiają, że kolor ten znakomicie wpisze się w różne wystroje, bez względu na styl. W wydaniu retro, klasycznym, rustykalnym czy awangardowym – będzie prezentował się równie atrakcyjnie.

Na początek

Skojarzenie z estetyką baroku może budzić obawy, że złoty nie pasuje do naszego „zwykłego” domu. Często boimy się także efektu kiczu. Niepotrzebnie! Złote elementy to idealny sposób na dodanie nowoczesnej stylizacji szyku i wykwintności. Dzięki temu nawet niewielkie mieszkanie będzie wyglądać ekskluzywnie i elegancko.

Przygodę ze złotem najlepiej zacząć od subtelnej dekoracji czy dodatku podkreślającego wagę innych elementów wystroju. Ramki, świeczki i świeczniki, doniczki, poduszki, lśniący obrus (na takim nakryciu nawet prosta zastawa będzie wyglądała wyjątkowo i elegancko) lub zasłony – wystarczy kilka połyskujących detali.

Pamiętajmy jednak, że złoto nie lubi nadmiernej ilości barw. Najlepiej zaprezentuje się w towarzystwie ciemniejszych, głębokich kolorów.

001

Modne DIY, czyli zrób to sam

Dzięki złotej farbie i odrobinie wyobraźni możemy dać drugie życie opatrzonym sprzętom. Wystarczy akrylowa farba w sprayu (do kupienia w sklepach z artykułami budowlanymi lub malarskimi), aby dodać blasku starej klamrze, ramie (a nawet całej komodzie!) czy stworzyć oryginalną ozdobę stołu ze zwykłych szyszek.

W ten prosty sposób można odmienić wygląd różnych przedmiotów, które nie pasują do nowego wystroju: dzbanków, doniczek, ram lustra, starych sztucznych kwiatów. Mamy mnóstwo opcji wykończenia – brokatowa powłoka, stare złoto, mat lub błysk. Wszystko dzięki rozmaitym farbom, lakierom i pastom dekoracyjnym.

002

Wyeksponowane

Jeśli dobrze czujemy się w towarzystwie złotego koloru, możemy podporządkować całą aranżację wnętrza jednemu złotemu obiektowi, takiemu jak na przykład fotel, żyrandol czy kanapa. Jest tylko jedna zasada: ma niepodzielnie rządzić w pomieszczeniu.

Taki element musi być absolutnym królem i nie może mieć innych złotych konkurentów. Najlepiej zestawić go z takimi barwami, jak kobalt, fiolet, granat, turkus, grafit, butelkowa zieleń – zostanie perfekcyjnie wyeksponowany, a przy tym stworzy z nimi harmonijną kompozycję.

Złoty sprawdzi się też jako tło dla innych elementów wyposażenia wnętrza. Mieniące się drobinki sprawią, że ściana pomalowana tym kolorem odbije więcej światła, tworząc niepowtarzalny nastrój w pomieszczeniu. Alternatywą może być tapeta w kolorze złotym lub tylko ze złotym akcentem w formie połyskliwego wzoru.

Na tle złotych tapet wyśmienicie prezentują się zarówno stylizowane meble, jak i te o minimalistycznych formach. Pamiętajmy jednak, żeby przy tak wyrazistej ścianie ostrożnie dobierać kolory oraz wzory pozostałych rzeczy. Idealnie sprawdzą się jednolite (zwłaszcza w przypadku wzorzystej tapety) dodatki w intensywnych, wymienionych wyżej barwach.

Sprawdzone połączenia

Szukasz inspiracji do aranżacji wnętrza z elementami złota? Przedstawiamy kilka sprawdzonych połączeń:

W harmonii z naturą: ZŁOTY + biel, brąz i kremowy beż. Ten zestaw święci obecnie triumfy w aranżacjach. Wygląda lekko i wytwornie. Zwróć uwagę na materiały i faktury – wykorzystaj jasne drewno i naturalne tkaniny, jak len, wełna czy płótno.

Klasyka gatunku: ZŁOTY + czerń. To niezwykle elegancki, ponadczasowy duet. Złote dodatki zestawione z matową czernią będą mocno wyeksponowane.

Skromnie z klasą: ZŁOTY + szarości. Połączenie złota z szarością jest bardziej stonowane niż z czernią, jednak będzie równie szykowne. Nowoczesną aranżację otrzymasz zestawiając złoto z surowym, zimnym betonem.

Na poważnie: ZŁOTY + chłodne barwy: fiolet, szafir, kobalt czy granat. To kolory, które znakomicie dopełnią się na zasadzie kontrastu, tworząc niezwykle oryginalną aranżację.

Podróż do Mumbaju: ZŁOTY + pomarańcz, turkus, amarant. By stworzyć wnętrze nawiązujące do kultury Indii, wystarczy wybrać jeden mocny kolor i zastosować go w dodatkach. Złota figurka i kilka akcentów amarantowych bądź turkusowych jednoznacznie wskażą kierunek inspiracji.

Jakie jeszcze kolory warto zestawiać ze złotem? Beżowy i oliwkowy pomogą stworzyć jasne, szykowne wnętrze. Warto także wspomnieć, że złoto doskonale koresponduje z ciemnym drewnem.

Niezależnie, czy będzie to tylko elegancki akcent, czy też wyszukane elementy aranżacji i odważne połączenie, złoty blask doda mieszkaniu wyjątkowego charakteru. Nie bój się więc eksperymentować z tą barwą.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym