W jaki sposób oddzielić salon od sypialni i kuchni bez ściany?

Oceń artykuł:

0%
100%
Nowoczesne mieszkania cechują się otwartością i rozległością. Stronią od przytłaczającej liczby drzwi i wąskich korytarzy, stanowiąc przeciwieństwo ciasnych mieszkań peerelowskich. Jednak nawet w jednoprzestrzennej kawalerce czy małym mieszkaniu o dużym pokoju dziennym niekiedy należy zaakcentować choćby symboliczne rozgraniczenie przestrzeni. Zastanawiając się, jak oddzielić salon od kuchni i jak wydzielić sypialnię w salonie, powinniśmy przede wszystkim mieć na uwadze doświetlenie i zachowanie spójności wnętrza.
W jaki sposób oddzielić salon od sypialni i kuchni bez ściany?

Kącik do spania

Przestronność w niedużym mieszkaniu to podstawa jego nowoczesnego wyglądu. Optyczne powiększenie i światło wypełniające całe miejsce sprawia, że najczęściej nie odczuwamy niedostatku metrażu. Dlatego właśnie lepiej zdecydować się na lekkie, a nawet mobilne przepierzenie między kuchnią a salonem lub pokojem dziennym a sypialnią, zamiast dobudowywać nową ścianę i instalować drzwi.

Jeśli jednak zależy nam na konkretnej przegrodzie wyraźnie dzielącej przestrzeń, możemy pomyśleć o lekkiej kartonowo-gipsowej ściance działowej, której montaż nie jest zbyt inwazyjny, a i jej usunięcie nie wiążę się z dużym remontem. Ścianka taka sprawdzi się zwłaszcza w przypadku mieszkań na planie kwadratu, gdzie aneks kuchenny lub kącik sypialniany nie są wydzielone w żaden sposób.

Wtedy takie przepierzenie możemy dopełnić drewnianą lub metalową, ażurową półką, by zachować pewną transparentność przegrody. Regalik z drewna – w zależności od odcienia i materiału – wpisze się zarówno w tradycyjne wnętrze, jak i to bardziej nowoczesne, np. w skandynawskim stylu. Z koli metalowa półka nada mieszkaniu nieco bardziej industrialny charakter, zwłaszcza w połączeniu z surowym, stalowym oświetleniem.

Jeśli nasz apartament posiada naturalną wnękę, warto właśnie tam urządzić kącik do spania. Wówczas egzamin z praktyczności zdadzą drzwi przesuwane do sypialni, które w każdej chwili można ustawić w taki sposób, by zachować przestronność, zaś zasuwać tylko w koniecznych sytuacjach, np. podczas wizyty gości. To świetne rozwiązanie zwłaszcza, gdy wnęka posiada własne doświetlenie.

Czasami w bardzo małych kawalerkach zastanawiamy się, jak oddzielić łóżko od reszty pokoju, zawężając naszą sypialnię tylko do tego jednego elementu. W takiej sytuacji najlepszym pomysłem będzie zakup odpowiedniego dla ogólnego stylu mieszkania parawanu. Modne są zarówno klasyczne przenośne, stojące stelaże, jak i przesuwane, montowane na szynach.

Parawan oddzielający pokój szczególnie pasować będzie do kobiecego wnętrza w stylu glamour lub pomieszczenia o jasnych, pastelowych barwach, połączonych z surowym drewnem. 

Oddzielona kuchnia

Oddzielenie kuchni od salonu opiera się na podobnych zasadach, choć w tym wypadku przepierzenie powinno być dużo bardziej transparentne, zaś niekiedy wystarczy nam tylko zmyślna aranżacja mebli. Najprostszym sposobem rozdzielenia przestrzeni jest odpowiednie zaprojektowanie kuchennej zabudowy.

Jeśli aneks urządzony jest w rogu kwadratowego mieszkania, najlepiej zdecydować się na półwysep albo wyspę kuchenną – automatycznie wyznaczy to granicę kuchni. W łatwy sposób można połączyć wyspę ze stołem jadalnianym, dodatkowo podkreślając podział za pomocą wiszącego nad nim oświetlenia.

Również odpowiednie ustawienie mebli wypoczynkowych może stanowić wyraźne oddzielenie kuchni od pokoju. Przykładowo obszerna kanapa zwrócona tyłem do aneksu kuchennego buduje niejako niewidzialną ściankę działową.

Efekt ten możemy podkreślić, ustawiając stół z krzesłami dokładnie za wypoczynkiem. W ten sposób stopniowo akcentujemy zmianę przestrzeni: od kuchennej, przez jadalnianą, aż po salonową.

W przypadku kuchni atrakcyjnym rozwiązaniem może być również montaż metalowego stelaża wypełnionego taflami szkła. Taka przezroczysta ścianka nie rzuca się w oczy, nie zakłóca przebiegu światła, a jednocześnie świetnie wpisuje się w nowoczesny charakter wnętrza, zwłaszcza bazującego na bielach, szarościach i elementach stalowych.

Ściana oddzielająca kuchnię od salonu może przybrać także nieco mniej materialną formę, np. kwietnika połączonego z zielnikiem. Blat zwieńczony donicami, wypełnionymi zarówno roślinami ozdobnymi, jak i świeżymi ziołami, tchnie pozytywną energię do minimalistycznego mieszkania.

Oceń artykuł:

0%
100%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym