Rodzinny salon – jak urządzić w nim kino domowe?

Oceń artykuł:

50%
50%

Wystrój salonu jest wizytówką całego domu, ale domownicy, słusznie zresztą, przede wszystkim chcą w nim spędzać miło czas w swoim gronie. Ja uwielbiam filmy, ale nienawidzę kina. Gadający, przeszkadzający ludzie, dwie godziny w bezruchu, bez możliwości wyjścia w trakcie, bezustanna walka o podłokietnik i kurtka wciśnięta między kolana albo pod plecy, bo o szatni w kinie nikt nie słyszał. Zdecydowanie – kino nie ma dla mnie żadnej wartości, no, prawie żadnej. Jednak filmy oglądane w kinowej sali mają zdecydowanie inny odbiór niż oglądane w domowym zaciszu. Oprócz wielkiego ekranu składa się na to przede wszystkim dźwięk. Na szczęście dla takich osób jak ja jest rozwiązanie – kino urządzone w domu. Okazuje się, że aby przyjemnie oglądać film w komfortowych warunkach, wcale nie trzeba wydawać fortuny.

Rodzinny salon – jak urządzić w nim kino domowe? Bang & Olufsen

Urządzenie kina domowego zaczynamy od znalezienia miejsca. W przypadku rezydencji czy drogich apartamentów można stworzyć dosłowne kino w domu, czyli zminiaturyzowaną wersję sali kinowej w osobnym pomieszczeniu z ogromnym ekranem, zaawansowanym systemem audio i kinowymi fotelami. My jednak zdecydujemy się na bardziej przyziemną wersję, czyli kino domowe w salonie.

Jak urządzić pokój dzienny z kinem domowym naszych marzeń?

Z racji na raczej nieduże rozmiary salonu decydujemy się na wybór systemu audio 5.1, czyli pięć głośników (centralny, dwa głośniki przednie, dwa efektowe umieszczane z tyłu oraz subwoofer). Wszystkie głośniki można kupić w gotowych zestawach, lecz zdecydowanie lepszy efekt da dobranie głośników odpowiednio do naszych potrzeb i warunków, w jakich będą pracować. W przypadku głośników przednich najlepsze efekty dają kolumny podłogowe (stojące na ziemi). Mają one około metra wysokości i dzięki swoim rozmiarom zapewniają większe ciśnienie akustyczne niż małe głośniki ustawiane na statywach lub wiszące na ścianach.

W przypadku głośników efektowych (surround) można spokojnie wybrać mniejsze rozmiary. Emitują one tylko niewielki procent dźwięku, który słyszymy podczas oglądania filmu, np. przelatujący w tle śmigłowiec, i tworzą efekt 3D. Do tej roli w zupełności wystarczą małe głośniki, które dodatkowo można zamontować w suficie lub ścianach.

Wystrój salonu – czyli gdzie głośnik centralny, a gdzie subwoofer?

Najważniejszy element systemu audio 5.1, który często traktowany jest po macoszemu, to głośnik centralny. Umieszczany jest zazwyczaj pod ekranem i odpowiada za prawie 70 procent dźwięków, jakie do nas docierają podczas seansu. Idealnym miejscem dla głośnika centralnego jest pozycja bezpośrednio za ekranem. Powoduje to, że dźwięk, który słyszymy, a zwłaszcza dialogi, dochodzi z tego samego miejsca, w którym widzimy jego źródło. Jednak ustawienie głośnika centralnego za telewizorem da wręcz odwrotny wynik, bowiem telewizor po prostu zagłuszy dźwięk. Sprawa nie wygląda wcale lepiej w przypadku ekranu projekcyjnego, nie każdy bowiem przepuszcza dźwięk. Jeśli chcemy umieścić głośnik za ekranem projektora, musimy się upewnić, że jest on do tego przystosowany (ma perforację). Dlatego najczęściej głośnik centralny ląduje pod ekranem. Takie umiejscowienie daje najlepsze rezultaty w domowych warunkach. Dźwięki emitowany przez ten głośnik będzie się jednak inaczej rozchodził, jeśli subwoofer stanie w kącie, a inaczej, gdy ustawimy go przy środku ściany.

Po głośnikach przednich, efektowych oraz głośniku centralnym przyszedł czas na subwoofer. Przede wszystkim musimy pamiętać, że jest to głośnik aktywny (ma wbudowany wzmacniacz) i w związku z tym do jego podłączenia wykorzystamy inny przewód, a dodatkowo będziemy musieli podłączyć go do gniazdka elektrycznego. Subwoofer ma bowiem własne zasilanie. Planując jego umieszczenie, trzeba pomyśleć o bliskości gniazdka elektrycznego. Ponieważ człowiek nie jest w stanie określić, z którego kierunku dochodzą niskie dźwięki, za jakie odpowiedzialny jest subwoofer, można umieścić go w praktycznie dowolnym miejscu w pokoju. Dźwięki emitowany przez ten głośnik będzie się jednak inaczej rozchodził, jeśli subwoofer stanie w kącie, a inaczej, gdy stanie przy środku ściany. Najważniejsze, aby znajdował się on bezpośrednio na podłodze. Do odpowiedniego ustawienia głośników oraz ich kalibracji najlepiej zatrudnić eksperta.

Podczas wyboru głośników ważne jest, aby wszystkie pochodziły od tego samego producenta. Każdy z nich ma bowiem swoją specyficzną barwę dźwięku i wybranie głośników od różnych producentów może spowodować, że dźwięk się „rozjedzie”. Wybierając głośniki, trzeba też zdecydować, czy połączymy je kablami, czy bezprzewodowo. Chociaż ten drugi sposób może wydawać się wygodniejszy, należy pamiętać, że nawet jeśli zrezygnujemy z kabli audio, będziemy musieli podłączyć je do prądu (czyli liczba kabli będzie praktycznie taka sama), a tym samym ucierpi jakość dźwięku. Jeśli tylko mieszkanie na to pozwala, warto więc wybrać opcję przewodową.

Telewizor czy rzutnik?

Po załatwieniu sprawy z systemem audio czas na ekran. Trzeba zdecydować, czy filmy będziemy oglądać na telewizorze, czy z rzutnika. Tu trzeba wziąć pod uwagę różnicę w jakości obrazu, kontrast kolorów i inne cechy obu urządzeń. Możliwe jest też połączenie tych dwóch funkcji (na co dzień oglądamy telewizję, a filmy oglądamy na rzutniku). Wtedy należy zwrócić uwagę na to, czy amplituner ma dwa wyjścia HDMI. W podstawowych modelach jest ono tylko jedno. Wybór opcji z rzutnikiem powoduje dodatkowo trudności, takie jak zainstalowanie uchwytu na rzutnik, podłączenie do niego zasilania, przewodu sygnałowego oraz zainstalowanie (zazwyczaj na suficie) rozwijanego ekranu, ale za to daje możliwość idealnego ustawienie głośnika centralnego bezpośrednio za obrazem i gwarantuje niepowtarzalny klimat sali kinowej.

Warto też wziąć pod uwagę styl pomieszczenia. Nowoczesny wystrój wnętrz sprzyja wszelkim urządzeniom, jednak gdy salon w stylu retro wymaga przearanżowania pod kątem kina domowego, trzeba to zrobić wyjątkowo starannie, znajdując wcześniej naprawdę dobre rozwiązanie.

Serce zestawu

Ostatnim elementem kina domowego, który będzie sercem zestawu, jest amplituner. Jest to wzmacniacz audio oraz procesor wideo, do którego podłączamy: system audio (głośniki), system wideo (telewizor lub rzutnik, albo oba) oraz wszelkie urządzenia, które będą dostarczać sygnał, czyli dekoder telewizyjny (z telewizji kablowej, naziemnej czy satelitarnej), odtwarzacz Blu-ray, konsole do gier czy komputer. Wybierając amplituner, trzeba zwrócić uwagę, czy ma odpowiednią liczbę kanałów audio (zazwyczaj urządzenia te nie mają mniej niż pięć dla systemu 5.1), wyjść wideo (jeśli chcemy podłączyć telewizor oraz rzutnik) oraz wejść HDMI dla źródeł audio-wideo. Teraz już możemy wygodnie rozłożyć się na naszej własnej kanapie, gdzie nikt nie będzie nam gadał nad uchem ani wbijał kolan w plecy, i delektować się filmem w ciszy i spokoju.

Ile kosztuje urządzenie domowego kina?

Jak mówi Kuba Rogalski z Cinema Design, górnej granicy nie ma, co nie oznacza, że trzeba na kino domowe wydać małą fortunę. - Ceny zestawów, które instalujemy naszym klientom, zaczynają się około 30 tysięcy złotych, ale są to już dość zaawansowane rozwiązania. Nie trzeba od razu dysponować taką kwotą, aby urządzić własne kino. Podstawowe zestawy, które można skompletować za 3-4 tysiące wraz z telewizorem, też dadzą wiele satysfakcji, a dodatkowo mogą stać się pierwszym krokiem w nowym hobby – mówi Kuba Rogalski.

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym