Szybkie i proste sposoby na transformację bałaganu w porządek

Oceń artykuł:

100%
0%

Psychologowie zgodnie twierdzą, że nieład wokół nas obniża koncentrację i potrafi wpędzać w zły humor. Ale nawet największy bałagan można na stałe przekształcić w porządek. Jak to zrobić? Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja w oparciu o proste zasady oraz praktyczne akcesoria. Czas je wszystkie poznać!

Szybkie i proste sposoby na transformację bałaganu w porządek unsplash.com

Dobre nawyki można łatwo wyćwiczyć

Na początek dobra wiadomość – nawet największy bałaganiarz jest w stanie wyćwiczyć nawyk utrzymania porządku! Średnio potrzeba na to 2–3 tygodni. Przede wszystkim należy uważnie przyjrzeć się mieszkaniu i zidentyfikować główne źródła bałaganu – a dokładniej miejsca, gdzie on powstaje. Blat biurka zasypany dokumentami i gazetami? Potrzebne będą organizery oraz gazetnik. Codziennie pilnujemy, by wszystko odkładać w to samo miejsce. Po jakimś czasie nawyk ten wejdzie w krew. Stały problem ze znalezieniem i uporządkowaniem kluczy? Doskonałe rozwiązanie stanowi mała szafka na klucze – nie tylko bardzo użyteczna rzecz, ale też oryginalna dekoracja do domu.

Za dużo rzeczy w mieszkaniu

Często bałagan „robi się sam”, dlatego że w mieszkaniu jest za dużo rzeczy. Prezenty, które niekoniecznie są przydatne, ubrania, których nigdy nie zakładamy, ale zajmują miejsce w szafie, czy uszkodzone drobiazgi, których żal nam wyrzucić – to tylko przykłady oryginalnego wystroju pokoju, w tym negatywnym sensie oczywiście. Jeśli chcemy na stałe zaprowadzić ład w mieszkaniu, zaczynamy od segregowania rzeczy. Najlepiej podzielić je na te do wyrzucenia, schowania czy ewentualnie oddania komuś innemu. Zalecamy ostrą selekcję! Jeśli jakiś drobiazg jest zepsuty bądź wymaga naprawy od kilku lat, bardzo prawdopodobne, że miną kolejne, zanim sobie o nim przypomnimy. Tu też warto odnieść się do zasad feng shui – zepsute rzeczy kumulują złą energię, więc regularnie się ich pozbywajmy, jeśli naprawę brakuje czasu bądź chęci.

Różne metody sprzątania

Są dwie bardzo różniące się od siebie szkoły sprzątania. Pierwsza mówi: porządkuj raz, a dobrze. Czyli sprzątania nie dzielimy na etapy, lecz zajmujemy się wszystkim po kolei i najlepiej bez dłuższych przerw. W ten sposób o wiele lepiej zarządzamy czasem. Jeśli jednak mamy problem z mobilizacją i dyscypliną, porządki dzielimy na etapy – to druga metoda. Sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy liczba czynności do wykonania początkowo nas przytłacza. Możemy np. sporządzić listę zadań – skreślanie kolejnych pozycji da nam pewność, że wszystko idzie zgodnie z planem. A to motywuje do dalszego działania.

 

Kosze, pudełka, kartony

Kosze i różnorodne pojemniki to coraz częściej oryginalne dekoracje naszych wnętrz. Dlatego warto mieć ich przynajmniej kilka, i to w każdym pomieszczeniu. Miłośnicy stylu prowansalskiego lub rustykalnego powinni zainwestować w plecione kosze oraz pudełka. Z kolei w eleganckiej aranżacji glamour sprawdzą się pudełka obite materiałem imitującym prawdziwą skórę. Mało efektowne pojemniki, które chowamy do szaf i szafek, to już przeżytek.

Meble i akcesoria ze skrytkami

Dodatkowe miejsca do przechowywania są na wagę złota zwłaszcza w małym mieszkaniu, w którym najtrudniej utrzymać porządek. Jeśli więc zastanawiamy się, jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie, to np. zamiast standardowego stolika kawowego wybierzmy model z gazetnikiem albo z szufladką. Dodatkowe siedziska? Najlepiej pufy ze schowkami na drobiazgi. A może wysoki pojemnik odgrywający rolę siedziska lub stolika? To kolejny sposób na sprytne połączenie kilku funkcji, a w rezultacie – na ład i porządek w pokoju.

Dobra organizacja w szafie

Dobrze zorganizowana szafa to sposób na porządek oraz oszczędność miejsca. Najważniejszy jest jej dobry projekt – zwłaszcza jeśli chodzi o szafę wnękową. Powinna być perfekcyjnie dopasowana do potrzeb. W szafie mężczyzny, który często zakłada oficjalne stroje, musi być miejsce na koszule, marynarki czy też krawaty. Przydadzą się specjalne wieszaki na każdy element garderoby, a także szufladki z przegródkami na drobiazgi, w tym na wspomniane już krawaty. Wiele sukienek? Trzeba zaplanować strefę, gdzie będą swobodnie wisiały i się nie pogniotą.

Nawet jeśli szafa nie została właściwie zaprojektowana, można ją sprytnie przekształcić w oazę porządku. Wystarczy dokupić odpowiednie akcesoria. Jeśli mieliśmy starą szafę, będzie nie tylko jak nowa, ale stanie się praktyczniejsza. Świetnie sprawdzą się wysuwane wieszaki, woreczki na skarpetki, szuflady z ogranicznikami czy worki próżniowe. Te ostatnie pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Najprostsza metoda porządkowania to wiszące organizery z licznymi przegródkami na drobiazgi. Co najważniejsze, są przyjazne dla domowego budżetu.

Porządek w sypialni – sposób na zdrowy sen

Nieład panujący w sypialni to jeden z powodów gorszego snu. Dlatego tak ważne dla zdrowia jest utrzymanie porządku w sypialni i jej właściwa aranżacja. Przede wszystkim usuwamy z zasięgu wzroku wszelkie drobiazgi. Książki i gazety? Wystarczy jedna na szafce nocnej. Resztę chowamy w biblioteczce i gazetniku. Pod łóżkiem warto umieścić dodatkowe szuflady czy zamykane pojemniki na kółkach. Nieużywane koce oraz poduszki znajdą tam swoje miejsce. Wrażenie porządku sprawia również codzienne zaścielanie łóżka, a efektowna narzuta wprowadzi do aranżacji przyjemny nastrój. Słowem, proste rzeczy, które potrafią zdziałać cuda.

 

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym