Śpij jak król: o nowoczesnych łóżkach i materacach

Oceń artykuł:

0%
0%
Według naukowców w ciągu całego życia na sen przeznaczamy ponad... 25 lat. To sporo, dlatego warto ten czas dobrze wykorzystać i zainwestować nie tylko w ładne, ale przede wszystkim zdrowe i wygodne łóżko. Poniżej kilka wskazówek, za które kiedyś podziękuje nam nasz kręgosłup.

Żeby spać jak król, wcale nie trzeba kupować najdroższego łóżka na świecie, choć jeśli kogoś stać, to nic nie stoi na przeszkodzie. Mowa o ręcznie wykonanym łożu Baldacchino Supreme z jedwabiu i wełny, drogocennych kamieni szlachetnych oraz... ponad 100 kilogramów czystego złota, które nabył włoski multimilioner za 6,3 mln dol. (ponad 21 mln zł!).

Wygodne i modne łóżko można jednak kupić dużo, dużo taniej, a satysfakcja ze snu będzie podobna. Co zatem proponują projektanci?

Łóżka kontynentalne: stworzone dla komfortu

Jeszcze do niedawna Polacy mieli z nimi styczność w dobrych zagranicznych hotelach, zwłaszcza w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych, gdzie od lat są też standardowym wyposażeniem domu. Moda na łóżka kontynentalne, czyli modele tapicerowane, w końcu dotarła także do Polski. Wszystko to za sprawą nie tylko ciekawego wzornictwa, ale zwłaszcza kwestii zdrowotnych: mało które materace tak dobrze wpływają na jakość snu oraz zdrowy kręgosłup.

Główną "bazą" jest sprężynowy dwustronny materac w "kieszonce", osadzony w drewnianej skrzyni wypełnionej sprężynami bonellowymi (w praktyce oznacza to, że materac nie leży na płycie lub stelaży z listewek). Na to położona jest warstwa wierzchnia, która niweluje w łóżkach dwuosobowych niewygodną przestrzeń między materacami, a najczęściej jest wykonana z lateksu, wełny, wiskozy lub pianki termoelastycznej. Ciekawie prezentują się zwłaszcza modele wyposażone w zdobione zagłówki, które same w sobie mogą stanowić ozdobę sypialni oraz sprzyjać czytaniu książek przed snem – idealnie podtrzymują kręgosłup w pozycji siedzącej.

Źródło: DWR.com

Praktyczne osoby lub te, które lubią sprytne rozwiązania, powinny zwrócić uwagę na modele z pojemnikiem na pościel lub szufladami do przechowywania. Z racji tego, że łóżka kontynentalne, w przeciwieństwie do klasycznych, są zdecydowanie wyższe, a co za tym idzie: całkiem przepastne, ukryć tam można dużo więcej niż tylko puchatą kołdrę i poduszki.

Najważniejsze jednak są zalety zdrowotne tego typu mebli. Wspomniane warstwy, z których składa się łóżko kontynentalne, pomagają równomiernie rozłożyć ciężar ciała, zaś rezygnacja z wystających elementów gwarantuje, że o nic niespodziewanie nie zahaczymy podczas snu.

Materac zapewni dobry sen

Łóżko to część wyposażenia domu i powinno cieszyć oko, ale na nic zda się jego piękny design, jeśli materac będzie niewygodny. Na szczęście obecnie możemy wybrać taki, który zapewni regenerujący sen. Kupując materac, unikajmy takiego, który był używany – jest duża szansa, że zdążył już "zapamiętać" poprzednich właścicieli. Wgniecenia mogą sprawić, że będziemy się budzić z obolałym karkiem, a rano narzekać.

Obecnie montowane sprężyny nie przypominają już tych skrzypiących sprzed lat. Te kieszeniowe są ciche i poprawiają jakość snu. Najlepiej sprawdzą się w łóżkach dwuosobowych. Natomiast ci, którzy szukają nowoczesnych rozwiązań, powinni rozważyć materac z pianki termoplastycznej. Dzięki niej materac "uczy się" kształtu naszego ciała, dostosowuje się do niego, a my wstajemy wypoczęci i gotowi do działania.

Wśród alergików modne są materace lateksowe, które przepuszczają powietrze, a co za tym idzie, nie kumulują w sobie bakterii.

O stelażu słów kilka

Wielu zapomina, że nie tylko materac ma znaczenie, lecz również to, czego nie widać, a jednak ma ogromne znaczenie. Mowa o stelażu, który także powinien być mądrze zaprojektowany. Można go położyć na płycie, ale wtedy zatrzymana jest cyrkulacja powietrza, poza tym tego typu podłoże nie pracuje z naszym ciałem, czyli nie jest elastyczne. Lepszym wyborem będzie stelaż z drewnianych listewek (byle nie zbyt luźno rozmieszczonych!), które na bieżąco dostosowują się do ułożenia śpiącego.

Zobacz koniecznie:Luksusowe wnętrza tanim kosztem. Tak to się robi!

Oceń artykuł:

0%
0%