Oświetlenie mieszkania - jak to zrobić stylowo?

Oceń artykuł:

100%
0%
Odpowiednio zaplanowane oświetlenie mieszkania będzie nie tylko funkcjonalne, lecz także stylowe. Pomoże również stworzyć klimatyczny nastrój w poszczególnych pomieszczeniach, wpływając na nasze samopoczucie. Czym kierować się podczas wyboru oświetlenia, aby jak najlepiej spełniało swoją rolę? Kilka wskazówek poniżej!
Oświetlenie mieszkania - jak to zrobić stylowo? Porta FOCUS Premium

Oświetlenie idealne dopasowane

Oświetlenie do każdego z pomieszczeń powinniśmy zaplanować osobno. Zupełnie inną funkcję będzie ono pełniło w sypialni czy łazience niż choćby w kuchni. Poza ogólnym przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń warto wziąć pod uwagę także nasz styl życia – to, co najczęściej robimy w mieszkaniu, również ma wpływ na dobór źródeł światła. Na przykład miłośnicy filmowych seansów postawią na nastrojowe światło lampy lub kinkietów, podczas gdy osoby prowadzące domowe biuro potrzebują solidnego oświetlenia miejsca pracy.

Co warto uwzględnić w planach?

Każde pomieszczenie powinno posiadać kilka źródeł światła, w tym oświetlenie sufitowe. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z nich elastycznie, dostosowując stopień oświetlenia wnętrza do aktualnych potrzeb. Miejmy na uwadze, że im cieplejsza barwa światła, tym lepiej będzie ono sprzyjało relaksowi, powodując, że wnętrze wyda się bardziej przytulne, natomiast chłodna barwa ułatwia koncentrację i motywuje do pracy.

Oświetlenie salonu wymaga najbardziej różnorodnego typu lamp (sufitowe, podłogowe, stołowe, kinkiety), ponieważ będzie pełniło najwięcej funkcji. Musi nie tylko dobrze rozjaśniać całe pomieszczenie, lecz także doświetlać poszczególne strefy, wprowadzać odprężający nastrój i stanowić ozdobę wnętrza.

Wybierając oświetlenie do kuchni, pamiętajmy, że musi ono dostarczyć jak najwięcej światła. Ponadto, poza lampą sufitową, zaaranżujmy także inne punkty świetlne – pod szafkami czy w okapie, które ułatwią precyzyjne przygotowywanie posiłków.

Oświetlenie sypialni powinno być subtelne i rozproszone. Jego zadaniem jest przede wszystkim sprzyjanie relaksowi oraz budowanie intymnej atmosfery. Jeśli lubimy czytać w łóżku, warto zainwestować w lampkę o nieco chłodniejszej barwie światła lub zamontować kinkiety.

Aranżując łazienkę, miejmy na uwadze właściwe oświetlenie lustra. Pomyślmy także o nastrojowym świetle, które będzie nam towarzyszyło podczas odprężającej kąpieli.

Bardzo ważne jest także dobrze dobrane oświetlenie przedpokoju. Poza główną lampą wiszącą pomocne będzie oświetlenie lustra.

Pamiętajmy także, że za pomocą światła można modelować przestrzeń. Wyeksponowanie poszczególnych stref, ukrycie mankamentów ścian, optyczne powiększenie pomieszczenia, spowodowanie, żeby wydawało się wyższe lub niższe niż jest w rzeczywistości – wystarczy tylko odpowiednio wybrać rodzaj oświetlenia i właściwie skierować strumień światła (na przykład światło skierowane na sufit obniży go, a na podłogę – podwyższy, z kolei mocne oświetlenie jednej ze ścian sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na większe, a kinkiety poszerzą optycznie wnętrze).

Oświetlenie w dobrym stylu

Oświetlenie domu pełni także funkcję dekoracyjną. Lampy to bardzo istotny element wystroju wnętrz. Powinniśmy więc dopasować je nie tylko do charakteru pomieszczeń, lecz także stylistyki, w jakiej zostały urządzone. Nowoczesne oświetlenie daje nam mnóstwo aranżacyjnych możliwości – od designerskich modeli w industrialnym stylu przez strojne, kryształowe żyrandole dla fanów klimatu glamour po tradycyjne rozwiązania idealne do klasycznych wnętrz. Ważne, aby oświetlenie, meble i dodatki tworzyły spójną całość.

Doświetl wnętrze z drzwiami Porta

W słonecznych wnętrzach przyjemniej spędza się czas – zarówno podczas pracy, jak i odpoczynku. Bardzo często zapominamy, że źródłem naturalnego światła mogą być nie tylko okna, lecz także drzwi. Przeważnie jednak decydujemy się na pełne drzwi, a to ze względu na potrzebę intymności i odgrodzenia pomieszczeń. Idealnym kompromisem w takich przypadkach są drzwi przeszklone częściowo, które w ciągu dnia zapewnią choćby minimalny dopływ światła do pomieszczeń pozbawionych okien, takich jak korytarz czy łazienka.

Świetną opcję stanowią modele z kolekcji Porta FOCUS Premium. To propozycja dla osób, które lubią prostą, lekką formę. Skrzydła drzwiowe GRANDE idealnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach – mają do zaoferowania wiele elementów wizualnie powiększających przestrzeń. Powierzchnia drzwi jest satynowana i idealnie gładka.

Modele GRANDE dostępne są w różnych wersjach – od delikatnego przeszklenia po pełniejsze, zapewniające duży dopływ światła. W modelu B.3 możesz wybrać rodzaj szyby, która będzie spełniać nie tylko funkcję praktyczną, lecz także dekoracyjną. Z kolei pionowy pas szyby matowej optycznie wydłuży drzwi i doda ścianie lekkości. Takie częściowe przeszklenie może być kompromisem między chęcią rozświetlania wnętrza, a koniecznością odseparowania niektórych pomieszczeń.

Dobrym pomysłem na doświetlenie i optyczne powiększenie wnętrza jest także zastosowanie lustra. Jeśli nie chcemy lub nie możemy umieścić go na ścianie, doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie drzwi z lustrem.

Sprawdź wszystkie kolekcje drzwi Porta na www.porta.com.pl i wybierz najlepszą do swojego mieszkania.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym