Mieszkanie w stylu eko - bądź na czasie

Oceń artykuł:

100%
0%

W wielu sferach naszego życia coraz chętniej wracamy do tego, co naturalne – architektura wnętrz nie jest tu wyjątkiem. Mieszkanie w stylu eko to w aranżacji wnętrz nowy, atrakcyjny trend, przeznaczony przede wszystkim dla ludzi lubiących harmonię, umiar i spokój. Jeśli i Ty cenisz sobie podobne wartości i chcesz dać temu wyraz we własnych czterech kątach, radzimy, na co zwrócić uwagę, urządzając wnętrze inspirowane naturą.

Mieszkanie w stylu eko - bądź na czasie

Styl eko – skąd się wziął i na czym polega?

Styl eko, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz, to uzupełnienie ekologicznych trendów technologicznych i żywieniowych, które otaczają nas już od pewnego czasu. Z pewnością przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie zasady energooszczędnego, zdrowego stylu życia w zgodzie z naturą. Urządzenie mieszkania w tym stylu okazuje się jednak dosyć pracochłonne i wymaga sporo czasu. Dlaczego? Jeśli zdecydujemy się np. na odrestaurowanie starych, zniszczonych mebli lub tworzenie mebli z palet zamiast kupowania nowych, będziemy musieli trochę nad tym posiedzieć.

Aranżacja wnętrz w stylu eko opiera się zazwyczaj na połączeniu nowoczesnego i klasycznego designu. Jak każdy kierunek w architekturze wnętrz, rządzi się ona jednak swoimi prawami. Czym powinno odznaczać się nowoczesne mieszkanie w stylu eko? Jasne kolory, naturalne materiały i dodatki, odnawiane meble, prostota – to główne hasła, jakimi można je opisać.

Barwy ziemi

Projektowanie wnętrza wpisującego się w trend eko powinno się rozpocząć od zdefiniowania dominującej kolorystyki. Typowe dla tej stylistyki są kolory występujące w naturze, barwy ziemi – a więc naturalne beże, szarości, delikatne brązy i jasne, ale przygaszone zielenie oraz błękity. Nie tylko świetnie wpasowują się w omawiany trend, ale również sprawiają, że we wnętrzu rządzi spokój i harmonia. Takie barwy stanowić będą znakomite tło dla materiałów naturalnych, definiujących styl eko. Lepiej natomiast zrezygnować z jaskrawych, krzykliwych i nienaturalnych kolorów takich jak róże, fiolety, żółcie… Nie będą one dobrze komponowały się z dekoracją wnętrza utrzymaną w stylu ekologicznym.

Naturalne materiały – podłogi, okna i drzwi

Podstawowymi materiałami, które powinny królować we wnętrzach inspirowanych naturą, są drewno, kamień i tkaniny takie jak len lub bawełna. Urządzanie wnętrz w stylu eko to sztuka wykorzystywania materiałów naturalnych i jak najmniej przetworzonych. Czy w związku z tym nie grozi nam monotonia? W żadnym wypadku - naturalne drewno i kamienie występują w przeróżnych odcieniach. Z pewnością uda się dopasować je odpowiednio do wybranej kolorystyki ścian i podłóg, tworząc interesującą, ponadczasową aranżację wnętrza.

Nie jest powiedziane, ze wszystkie elementy wykończeniowe i wyposażenie wnętrza muszą być wykonane z tego samego rodzaju drewna. Można tu bez problemu wprowadzić większe urozmaicenie materiałów. Na podłodze i na ramach okna pięknie prezentuje się drewno o jasnym wybarwieniu, np. dąb lub jesion w wersji bielonej. Z taką podłogą doskonale kontrastować będą drewniane drzwi w nieco ciemniejszym odcieniu, np. ciemnego orzecha. Odpowiednie skrzydła utrzymane w takim stylu znajdziesz w takich kolekcjach PORTA DRZWI jak: Porta BALANCE, Porta INSPIRE, Porta KONCEPT lub Porta STYL.

Ekomeble i ekodekoracje

Wyposażenie wnętrz w stylu eko jest stosunkowo niedrogie. Efektowne ekomeble wykonane niskim kosztem z palet wpisują się w tego rodzaju filozofię wnętrza. Stanowią często dominujący element wystroju mieszkania i nadają mu oryginalności. Palety są też niezwykle funkcjonalne – z jednego surowca można stworzyć ramę do łóżka, stolik i siedzisko. Można konserwować je zwykłą farbą do drewna, a także – wedle upodobania - bielić lub malować na wybrany kolor.

Meble i dekoracje wykonywanie metodą „hand made” to najlepszy sposób na oryginalne dekorowanie wnętrza eko. Restauracja starych foteli, krzeseł czy stolików nadaje wnętrzu charakteru, a poza tym przynosi wiele satysfakcji. Dziś designerskie meble tworzone są ze wszystkiego – drabina służyć może jako półka na książki, a stara walizka jako schowek na drobne szpargały. Wystarczy odrobina kreatywności, a mieszkanie w stylu eko prezentować się może naprawdę imponująco.

Macie własne pomysły na eko aranżacje? Jesteśmy bardzo ciekawi - koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym