Mieszkanie w męskim stylu - jak je komfortowo urządzić?

Oceń artykuł:

67%
33%
Czy mieszkaniu można przypisać płeć? Zdecydowanie tak! Wystarczy dobrze rozejrzeć się po danym wnętrzu, by bezbłędnie ocenić, czy mieszka w nim kobieta, czy mężczyzna. Bez problemu możemy odróżnić aranżacje typowo kobiece od typowo męskich. Gdzie najwyraźniej zarysowują się takie różnice? Tkwią one przede wszystkim w kolorach, dodatkach, sposobach na zagospodarowanie przestrzeni, a także meblach i sprzętach. Czym się zatem charakteryzuje wnętrze w męskim stylu ?
Mieszkanie w męskim stylu - jak je komfortowo urządzić?

Choć zagadnienia dotyczące związków płci z upodobaniami i zainteresowaniami budzą sporo kontrowersji, przy zachowaniu odpowiedniego dystansu można mówić o pewnych dominujących cechach w gustach kobiet i mężczyzn. Na ogół bowiem różnimy się na wielu płaszczyznach życia – również jeśli chodzi o dobór rozwiązań i estetyczne decyzje w kwestii aranżacji wnętrz. Mężczyźni i kobiety z reguły lepiej lub gorzej czują się w określonej stylistyce pomieszczenia. Typowo kobiece aranżacje stawiają zwykle na kolory pastelowe: ciepłe beże, biele lub delikatne róże, pełne licznych dodatków i elementów ozdobnych. Natomiast męskiemu wnętrzu można, w dużym uproszczeniu, przypisać trzy główne cechy: funkcjonalność, prostotę i minimalizm.

Funkcjonalnie

Przestrzeń okazuje się dla mężczyzn niezwykle ważna. Z tego powodu często można spotkać męskie mieszkania bez podziałów na poszczególne pomieszczenia, gdzie każdy element spełnia ściśle określoną funkcję. W takim wnętrzu dominują aspekty praktyczne wszystkich obecnych tam obiektów. Wygodna sofa ze skórzanym obiciem, komfortowy fotel, prosty stolik kawowy oraz półka na książki lub gadżety to na ogół wszystko, czego w swoim królestwie potrzebują mężczyźni. Nie ma się czemu dziwić – najbardziej liczy się dla nich czytelna organizacja przestrzeni. I oszczędność w sprzątaniu.

Minimalistycznie

Jak wygląda zatem w męskim wnętrzu kwestia barw? W dużych, otwartych pomieszczeniach idealnie sprawdzają się zimne, „surowe” kolory – ciemne szarości, czernie, brązy oraz kontrastująca z nimi biel. Mężczyźni rzadko decydują się na szerszą paletę barwną, co odbija się na końcowym efekcie aranżacyjnym. Co więcej, męskie mieszkania wpisują się często w styl industrialny. Podczas adaptowania przestrzeni do własnych potrzeb panowie chętnie sięgają po charakterystyczne dla tej stylistyki materiały, takie jak beton, metal, szkło, drewno czy kamień.

Prosto

Czy oznacza to, że tekstylia są w wnętrzach tworzonych przez mężczyzn dla mężczyzn zabronione? Nic bardziej mylnego. Próżno jednak szukać wśród nich delikatnych i zwiewnych tkanin czy kwiatowych motywów wybieranych tradycyjnie przez panie. Grubo tkane poszewki na poduszki, skóra, sztruks, len – to materiały doskonale pasujące do opisanego wcześniej klimatu. Co z oknami? Zasłony to nie najlepszy pomysł – pomijając już wszystkie inne kwestie, wymagają one przecież częstego prania i konserwacji… To kłóci się z pragmatyzmem całej aranżacji. Zamiast zasłon warto więc zastosować rolety lub żaluzje.

Jak zagospodarować przestrzeń?

Kluczem do stworzenia prawdziwie męskiego wystroju jest odpowiedni dobór mebli. Powinny być one nowoczesne, o odpowiednich formach - prostych, geometrycznych i masywnych. Choć to kolejne duże uproszczenie, mężczyźni z zasady nie lubią zbędnych dodatkowych dekoracji, które nie mają żadnego zastosowania. Wyszukane ornamenty nie są więc pożądane.

Ozdobnym elementem, który zazwyczaj świetnie sprawdza się w męskich aranżacjach, jest za to duży plakat lub grafika naścienna nawiązująca do pasji lokatora i jego zainteresowań. Gadżety w mieszkaniu mężczyzny zwykle wiążą się z hobby. Mogą to być instrumenty muzyczne, trofea czy sprzęt sportowy, które ciekawie można wyeksponować na ścianie lub głównej części mieszkania, np. w prostej szklanej gablocie.

Drzwi

Prostota, nowoczesność i funkcjonalność to w męskim mieszkaniu zasady totalne. Dotyczą więc także doboru drzwi. Ten ważny element wystroju powinien odpowiednio wkomponować się w całość aranżacji i jej dominującą kolorystykę. PORTA DRZWI oferuje kilka atrakcyjnych kolekcji, wśród których znajdą się skrzydła doskonale pasujące do takiej stylistyki. Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami takimi jak Porta VECTOR Premium, Porta LINE (dostępne w rozmaitych ciekawych okleinach, np. Beton Jasny, Dąb Syberyjski), Porta LEVEL lub Porta DESIRE (proste i minimalistyczne skrzydła). Znajdź idealne drzwi, które dodatkową podkreślą męski charakter Twojego wnętrza!

Oceń artykuł:

67%
33%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym