Mieszkanie w kamienicy – przywilej czy problemy?

Oceń artykuł:

60%
40%

Wysokie, atrakcyjne, prestiżowe. Taką opinią cieszy się zazwyczaj mieszkanie w starej kamienicy. Życie w starych budynkach ma jednak także kilka wad.

Mieszkanie w kamienicy – przywilej czy problemy? Fot. Unsplash

Mieszkania w kamienicach to od lat poszukiwany towar na rynku nieruchomości. Tym cenniejszy, im jest go mniej. Cena i dostępność takich lokali różni się więc diametralnie w zależności od miasta i odległości od centrum. W niektórych miejscowościach nowoczesne mieszkania w starych kamienicach osiągają ceny kilkakrotnie wyższe od standardowego M w nowym budownictwie.

Lokalizacja

Zaletą mieszkania w kamienicy jest z reguły lokalizacja. Kilkupiętrowe budynki zawsze wznoszono tam, gdzie grunt był drogi, a więc blisko centrum. Nawet te kamienice, które w XIX czy na początku XX wieku mieściły się na peryferiach, w rozrośniętych współczesnych miastach wyróżniają się korzystnym położeniem. To jedna z przyczyn rewitalizacji dzielnic uważanych przez lata za zaniedbane czy niebezpieczne, jak warszawska Praga czy Kazimierz w Krakowie.

Łatwy dostęp do miejskiej infrastruktury, transportu publicznego czy bliskość sklepów to ważne atuty. Minusem mogą być za to kłopoty z parkowaniem. W starych budynkach nie ma wygodnych podziemnych garaży, a miejsc przed budynkiem raczej nie wystarczy dla wszystkich zmotoryzowanych mieszkańców, nie mówiąc o gościach.

Solidnie jak przed wojną

Miejskie kamienice z pierwszej połowy XX wieku uważa się za budowane wyjątkowo solidnie. W wielu przypadkach to słuszne założenie. Budynki wznoszono najczęściej z cegły. Obowiązujące w dwudziestoleciu międzywojennym przepisy wspierały budowę obiektów o wysokim standardzie. Stosowano w nich najlepsze dostępne materiały, nie brakowało też znakomitych rzemieślników. Niemniej standard budynków był różny, wznoszono przecież także czynszówki z tanimi mieszkaniami na wynajem, a w takim przypadku liczył się przede wszystkim jak najniższy koszt.

Co ważniejsze, nawet najtrwalsze materiały z biegiem czasu się zużywają. W dodatku instalacje sprzed kilkudziesięciu lat nie były dostosowane do współczesnych standardów. Przed zakupem mieszkania w kamienicy warto więc dokładnie sprawdzić historię remontów. Jeśli instalacja elektryczna czy wodno-kanalizacyjna jest stara, będzie sprawiać problemy. Wymiana wiekowych rur i przewodów oznacza zaś kłopotliwy i kosztowny remont. Mieszkańcy często borykają się też z dylematami, jak tanio odnowić stare mieszkanie oraz czym ogrzać mieszkanie w kamienicy. Budynki, w których infrastruktura została niedawno wymieniona, np. gdy zainstalowano ogrzewanie elektryczne w kamienicy, mają wyższy standard, ale to z kolei winduje cenę mieszkania jeszcze wyżej. Plusem natomiast jest to, że wiele z tych lokali to mieszkania bezczynszowe, co ma swoje zalety.

Mieszkanie z klimatem

Jak urządzić mieszkanie w starej kamienicy? Wiele osób decyduje się na mieszkanie w kamienicy ze względu na wyjątkowy charakter tych budynków, duszę. Stare stiukowe dekoracje, mozaiki w sieni, piękne parkiety, kute żelazne poręcze schodów, rzeźby na elewacji – takie elementy nadają kamienicy indywidualność i są jej niewątpliwą ozdobą. Problemy pojawiają się, gdy przychodzi czas remontu. Naprawa i konserwacja niestandardowych elementów jest droga, bywa też kłopotliwa, typowa ekipa budowlana nie poradzi sobie z takim zadaniem. Gdy budynek objęty jest ochroną konserwatorską, zmiany i remonty mogą wymagać akceptacji urzędu.

Niekiedy trudno jest pogodzić komfort mieszkańców z opieką nad zabytkiem. Inny typowy problem dotyczy tego, jak tanio ogrzać mieszkanie w kamienicy. Straty ciepła w starych budynkach są nieporównanie wyższe niż we współczesnych. Nawet jeśli dawne skrzynkowe okna zostały wymienione, ciepło ucieka przez ściany. Trudno jednak obłożyć rzeźbioną elewację styropianem i tynkiem. Alternatywne rozwiązania są możliwe, ale kosztowne. Jakie jest zatem najtańsze ogrzewanie mieszkania w kamienicy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wciąż dość często wybieranym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe w kamienicy – koszty jednak są spore i przed instalacją warto może rozważyć inne sposoby na to, jak ogrzać mieszkanie w kamienicy.

Światło i wysokie sufity

Luksusowe, nowoczesne mieszkania w kamienicach są obszerne i wysokie, z sufitem na poziomie przynajmniej trzech metrów. Jak urządzić takie mieszkanie w kamienicy? Mieszkańcy mogą się cieszyć przestrzenią „z oddechem” albo zbudować antresolę i powiększyć w ten sposób powierzchnię użytkową. Możliwości aranżacji są nieporównanie większe niż w bloku z wielkiej płyty i typowym deweloperskim budynku XXI wieku. W dodatku standardem są wysokie okna, w niektórych budynkach są też malownicze wykusze i balkony. 

Trzeba jednak pamiętać, że w typowej kamienicy nie wszystkie pomieszczenia są równie jasne. Najwięcej światła ma zwykle część reprezentacyjna z salonem. Pokoje położone w głębi traktu, z oknami wychodzącymi na podwórko-studnię bywają wręcz mroczne. Również mieszkanie na poddaszu ma swoje wady i zalety.

Wygoda

Wysokie mieszkania oznaczają większą wysokość kondygnacji. Żeby dotrzeć np. na trzecie piętro, trzeba więc wejść po schodach wyżej niż w bloku, a nie każda kamienica wyposażona jest w windę. Niekiedy możliwe jest dobudowanie szybu w klatce schodowej, ale czasem takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Wnoszenie zakupów czy dziecięcego wózka może się więc okazać nieco kłopotliwe. Problemy może też sprawić ogrzewanie mieszkania, jeśli budynek nie został podłączony do miejskiego cieplika. Nawet w dużych miastach są jeszcze kamienice, których mieszkańcy używają tradycyjnych pieców na węgiel. W przyszłości nie będzie to zapewne możliwe choćby z powodu przepisów antysmogowych, a lokatorzy staną przed problemem, jak dogrzać i wyremontować stare mieszkanie. Czasem jedynym dostępnym rozwiązaniem jest montaż pieców elektrycznych, bardzo wygodnych, ale też drogich w eksploatacji. Zwłaszcza gdy trzeba ogrzać wysokie pomieszczenia.

Każde, nawet małe mieszkanie w kamienicy daje wyjątkowe możliwości aranżacyjne, a niekiedy również prestiż, ale też może wymagać zmiany stylu życia w porównaniu np. z domem pod miastem. Dwa samochody mogą się okazać mało praktyczne. Można się też spodziewać częstszych odwiedzin znajomych.

Oceń artykuł:

60%
40%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym