Jak urządzić salon przyjazny dla całej rodziny?

Oceń artykuł:

0%
0%
Salon – niezależnie od tego, czy jest zbudowany na planie kwadratu, otwarty na kuchnię, przestronny, czy też potencjalnie trudny w aranżacji – powinien uwzględniać wygodną strefę wypoczynkową, która stanie się swoistym centrum życia rodzinnego. Pomimo że salony w naszych mieszkaniach i domach mają różne wymiary, pewne elementy aranżacyjne pozostają niezmienne.
Jak urządzić salon przyjazny dla całej rodziny?

Nowoczesne meble do salonu – co wybrać?

Podstawowymi elementami wyposażenia salonu są: kanapa, stół, krzesła i szafka RTV. Oczywiście, w wielu przypadkach salon spełnia także funkcję sypialnianą, a co za tym idzie – jego wyposażenie jest bogatsze o szafę, komodę i inne dodatki do salonu. Skupmy się jednak na wyposażeniu podstawowym, w którym najistotniejszą rolę odgrywa kanapa do salonu.

Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na rodzaj obicia – ważne, aby było łatwe do czyszczenia i odporne na zabrudzenia. Biała tapicerka może być dość ryzykownym rozwiązaniem, jeśli mamy małe dzieci.

Lepiej postawić na kremową bądź w innym jasnym odcieniu – wszak aranżujemy ciepły i przytulny salon rodzinny. Kontrastowe barwy zdecydowanie lepiej współgrają z wystrojem minimalistycznym.

Dobrym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi jest kanapa modułowa, którą można rozbudowywać w przyszłości o kolejne elementy lub – w razie konieczności – wymieniać zniszczone partie.

Jak urządzić salon – wygoda i funkcjonalność

Ustawiając kanapę oraz inne meble do salonu, powinniśmy pamiętać o niedosuwaniu ich do samej ściany. Osoby dysponujące większą powierzchnią mogą nawet wysunąć kanapę na sam środek pomieszczenia – to nada lekkości wnętrzu i zapobiegnie zabrudzeniu ściany w czasie zbyt gwałtownych zabaw dziecięcych. Nawet jeżeli kanapa się przesunie, nie ma obaw, że uszkodzi warstwę farby na ścianie.

Stół do salonu nie powinien być zbyt duży. Optymalnym wyborem będzie model rozkładany, który na co dzień nie zajmie dużo miejsca i pozwoli zachować wolną przestrzeń do zabawy. 

iStock-657772490

Urządzanie salonu – o tym pamiętaj!

Planując ustawienie kolejnych sprzętów, nie możemy zapominać o nieodłącznych elementach każdego pomieszczeniami, którymi są grzejniki, okna oraz drzwi. Aby efektywność ogrzewania mieszkań pozostawała na wysokim poziomie, grzejniki nie mogą być zastawione przez żadne sprzęty.

Telewizor najlepiej postawić w okolicy gniazdka elektrycznego. Unikniemy ekspozycji kabli i zmniejszymy ryzyko, że w czasie dziecięcych zabaw dojdzie do uszkodzenia sprzętu.

Projektując salon rodzinny, musimy przewidzieć wszystkie możliwe zagrożenia czyhające na nasze pociechy. Z tego względu warto zmniejszyć liczbę akcesoriów meblowych, dodatków, dekoracji itp. do niezbędnego minimum. Wszelkie sprzęty RTV powinny być odpowiednio zabezpieczone. Z tego względu warto dobrać oszkloną szafkę RTV i zastanowić się nad ewentualnością podwieszenia telewizora na bezpiecznej wysokości, z dala od dzieci.  

Aranżacja salonu – drzwi wewnętrzne

Kiedy już ustalimy wstępny plan aranżacji salonu, możemy przejść do wyboru drzwi wewnętrznych. Dobrym zwyczajem jest dobór stylu drzwi do stylu zastosowanych mebli z uwzględnieniem ich koloru - efektowne są zarówno zestawienia oparte na zasadzie kontrastu, jak i podobieństwa. 

Bezpiecznym rozwiązaniem do rodzinnego salonu będą drzwi z kolekcji Porta KONCEPT w kolorze jasnego drewna. Zwolennicy stylu nowoczesnego mogą wybrać model w klasycznej bieli lub w kolorze Sosny Norweskiej czy Dębu Skandynawskiego, stanowiące doskonałe tło do zdecydowanych barw wnętrzarskich dodatków (zasłon, poduszek, dywanu). 

PortaKONCEPT_H0_H4_bialy_OK Porta KONCEPT

Osoby, które pragną stworzyć wnętrza klasyczne, o wysublimowanym charakterze, z pewnością docenią kolekcje Porta INSPIRE i Porta HARMONY. Subtelne zdobienia w modelach z kolekcji Porta INSPIRE, nawiązujące do stylu anglosaskiego, sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach, w których królują meble wykonane z litego drewna oraz dodatki w stylu retro.

Zobacz też: Marynistyczne dodatki we wnętrzach - nie tylko do łazienki!

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym