Jak urządzić salon w stylu amerykańskim?

Oceń artykuł:

0%
0%

Oglądając amerykańskie filmy i seriale trudno nie oprzeć się wrażeniu, że przedstawione tam wnętrza wyglądają zupełnie inaczej niż polskie. Przede wszystkim – w Stanach wszystko jest większe. Szersze ulice, wyższe wieżowce, duże samochody i.. przestronne domy. Przeciętny amerykański dom ma około 400 m²! Taka przestrzeń pozwala na zastosowanie wielu rozwiązań architektonicznych nieznanych w Polsce, jak choćby oddzielna strefa do jedzenia śniadań. Są jednak pewne elementy, które w łatwy sposób można zaadoptować w naszych wnętrzach. Jakie? Przeczytaj artykuł!

Jak urządzić salon w stylu amerykańskim?

Amerykańskie domy wręcz zachęcają do zapraszania gości. Ich serce stanowi duża kuchnia (to właśnie ze Stanów przyszła do Polski moda na kuchnię z wyspą) oraz przestronny, otwarty salon. Co decyduje o jego wyjątkowości? Jak urządzić salon w iście amerykańskim stylu, który zachwyci wszystkich?

Symetrycznie

Charakterystyczną cechą amerykańskiego domu jest symetria, szczególnie widoczna w salonie. Kanapa i dwa fotele u jej boków czy symetrycznie ustawione inne meble do salonu to bardzo często stosowane układy.

Przestronnie

Kolejna cecha to przestronność. Amerykański salon jest zazwyczaj bardzo duży – jego powierzchnia wynosi co najmniej 30 m². Dodatkowo łączy się z innymi pomieszczeniami, na przykład kuchnią i jadalnią, nierzadko bywa też dwukondygnacyjny. Efekt przestronności potęgują ogromne, wysokie okna, a także jasne, neutralne barwy, takie jak biele, brązy, beże i szarości, które stanowią idealne tło dla bardziej wyrazistych dodatków.

Przytulnie

Wnętrze, mimo że odznacza się przestronnością, jest również wyjątkowo przytulne. Taki efekt uzyskuje się dzięki wykorzystaniu dużej ilości tkanin – na łóżkach znajdują się poduszki, kanapa obita jest miękkim materiałem, a na podłodze leży puchaty dywan. Z kolei zasłony do salonu są lekkie i zwiewne. Przytulny klimat tworzą także rozmaite bibeloty, dekoracje oraz kwiaty w wazonie.  

Elegancko i stylowo

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. Ma zachwycać gości i świadczyć o doskonałym guście właścicieli. Wystrój salonu w stylu amerykańskim jest stylowy i elegancki, ale daleki od przepychu. Amerykanie słyną z zamiłowania do zdobień i detali, co przejawia się w wykończeniu mebli, a przede wszystkim ścian – wszechobecne gzymsy i sztukaterie, a nawet boazeria i kasetony to bardzo częste rozwiązania aranżacyjne, kojarzone właśnie ze stylem amerykańskim.

Również drzwi do salonu mogą mieć nieco bardziej ozdobny charakter. Świetnym wyborem do wnętrza w stylu amerykańskim będą białe drzwi z kolekcji Porta ROYAL Premium, których dekoracyjny charakter spełnia założenie wspomnianej wyżej symetrii. Do stylizacji na amerykańską nutę odpowiednie będą ponadto modele drzwi z kolekcji Porta FOCUS Premium. Nie sposób też nie wspomnieć o błyszczących dodatkach w stylu glamour, takich jak choćby kryształowe żyrandole. Wśród najczęściej stosowanych do urządzenia salonu materiałów znajdują się natomiast drewno, metal oraz szkło.

PortaROYAL_pelne Porta ROYAL Premium

Komfortowo

W salonie mamy czuć się przede wszystkim komfortowo. To pomieszczenie, w którym będziemy mogli się z łatwością zrelaksować. Stąd tak wiele udogodnień i rozwiązań wpływających na wygodę przebywających w nim domowników i gości. Różnego rodzaju meble pomocnicze – podnóżki, stoliki kawowe, konsole – są więc obowiązkowe.

Kominek – absolutny must have

Trudno wyobrazić sobie salon w stylu amerykańskim bez kominka. To on wyznacza centrum, to wokół niego ustawiony jest masywny i wygodny komplet wypoczynkowy. Nad kominkiem często znajdują się półki lub duże lustro. Po obu stronach natomiast (oczywiście symetrycznie) meble, na przykład potężne regały z książkami.

Bay window, czyli wykusz

Typowym elementem amerykańskiego salonu jest także bay window, czyli polski wykusz. To wysunięte do przodu okno stanowi wypukłość w bryle domu, natomiast w środku tworzy wnękę, która daje ciekawe możliwości aranżacyjne. Najczęściej znajduje się tam nisko osadzony parapet. Wystarczy położyć na niego cienki materac oraz ozdobne poduszki i… można cieszyć się wspaniałym miejscem do czytania. 

Zabawa kolorem i… poczucie humoru

Równie charakterystyczną cechą wnętrz zza oceanu jest zabawa – zarówno kolorem, jak i stylem! Aranżacja salonu może zawierać odważne połączenia kolorystyczne oraz mieszanie trendów, na przykład stylu vintage z nowoczesnym. Obraz w klimacie pop art powieszony nad wiekową konsolą? Czemu nie! W końcu wnętrze nie musi być śmiertelnie poważne!

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym