Jak urządzić idealny pokój dla dziecka?

Oceń artykuł:

75%
25%

Urządzanie pokoju dziecięcego nie należy do łatwych zadań. Wiadomo, że każdy z nas chce dla swojego maleństwa jak najlepiej… Zależy nam więc na tym, by w swoim pokoju czuło się nie tylko bezpiecznie i wygodnie, ale też by wnętrze miało odpowiadający jego upodobaniom charakter. Pokój tematyczny – a więc taki, który odwołuje się do pasji, znanych bajek lub ulubionych bohaterów – to marzenie wielu dzieci. Efektowna aranżacja takiej przestrzeni może być jednak prawdziwym wyzwaniem. Podczas projektowania pokoju tematycznego należy pamiętać, że liczy się kreatywny pomysł, stylistyczna konsekwencja, a przede wszystkim: preferencje malca.

Jak urządzić idealny pokój dla dziecka?

Projekt pokoju dziecięcego – wypracujcie go razem 

Choć wydaje się to oczywistością, według nas wymaga podkreślenia. Dziecko chętniej przebywa w swoim pokoju, gdy otoczone jest tam ulubionymi kolorami, wzorami i zabawkami. Twój synek uwielbia świat piratów? Dobrym rozwiązaniem wydaje się w tej sytuacji wnętrze stylizowane na piracki statek. Twoja córeczka chce w przyszłości zostać księżniczką? Nie trzeba czekać aż tak długo – zamieńcie jej pokój w pałac z bajki. Ogranicza Was tylko wyobraźnia – bo, jak się okazuje, aranżacja pokoju tematycznego wcale nie musi być trudna.

Od czego zacząć? Przed przystąpieniem do czynności remontowych przede wszystkim porozmawiaj z dzieckiem, aby poznać jego wyobrażenia na temat pokoju marzeń. Aranżację pokoju zmienia się raz na kilka lat, dlatego to właśnie mieszkaniec pokoju powinien mieć decydujący głos w sprawach takich jak temat przewodni i kolorystyka wnętrza czy dodatki, jakie się w nim znajdą. Zadaniem rodzica jest pomoc w podjęciu odpowiedniej decyzji i mądre nakierowanie swojej pociechy na pewne rozwiązania, by uniknąć sytuacji, w której jej wybór będzie podyktowany np. chwilową modą.

Podstawowe zasady aranżacji pokoju dla dziecka

Bez względu na to, jaki temat pokoju wybierze dziecko, istnieją pewne zasady organizacji wnętrza których warto się trzymać. Pokój dla dziecka powinien składać się z trzech odrębnych stref:

  • strefa pierwsza to strefa wypoczynku, do której należy wygodne łóżko oraz – ewentualnie – fotel.
  • strefa druga powinna być zaaranżowana na potrzeby zabawy. W praktyce wystarczy, że będzie to miękki dywan, by dziecko nie przesiadywało na zimnej podłodze, oraz kosz z ulubionymi zabawkami.
  • strefa trzecia to ergonomiczne, wygodne miejsce do nauki wyposażone w biurko z wygodnym fotelem. Najlepiej, by znajdowało blisko okna, gdzie będzie dobrze oświetlone.

O czym jeszcze należy pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę? Meble muszą być dostosowane do wzrostu dziecka. Najlepiej będzie wybrać takie, których wysokość można regulować – ani się obejrzymy, a nasz maluch wystrzeli w górę... Poza tym warto urządzić pokój tak, by można było go swobodnie przemeblować. Potrzeby i upodobania dziecka dynamicznie zmieniają się wraz z wiekiem.

Tematyczność – jak ją osiągnąć?

Po ustaleniu motywu wiodącego pokoju i określeniu stref odpoczynku, zabawy oraz nauki, czas wprowadzić do wnętrza tytułową tematyczność. Podstawowa kwestia, która pomoże ją wykreować, to odpowiedni dobór barw. W pokoju księżniczki powinny dominować róż, biel i beże, zaś w pokoju strażaka czerwień przełamana brązem i jasnymi barwami. Można też skorzystać z gotowych tapet lub fototapet ze znanymi motywami albo postaciami z bajek. Prezentują się one w dziecięcych pokojach bardzo efektownie.

Równie ważnym elementem aranżacji tematycznego wnętrza są gadżety i akcesoria. Mogą być to na przykład poduszki z nadrukiem ulubionego bohatera albo w kształcie samochodu czy piłki. Globus z kolei idealnie wpasuje się w pokój naukowca, duże lustro w komnatę księżniczki, a maszt nad łóżkiem w kajutę żeglarza. Ciekawym dodatkiem mogą się okazać specjalne naklejki na meble, które sprawią, że szafa stanie się zamkiem albo rakietą, a łóżko samochodem czy statkiem. Kto z nas nie marzył kiedyś o takim pokoju?

PortaDECOR_pelneDuzaRamka Porta DECOR

Idealnym elementem dopełniającym wystrój pokoju będą drzwi. W pokoju małego pirata najlepiej wyglądają drzwi w naturalnej, drewnianej barwie, dla dziewczęcych pasteli odpowiednim towarzystwem będą białe drzwi. Przy wyborze nie należy zwracać uwagi tylko na design. Drzwi do dziecięcego pokoju muszą spełniać określone warunki: powinny być bezpieczne w użytkowaniu, trwałe oraz gwarantować maksymalne wyciszenie pomieszczenia, aby dziecko mogło spokojnie wypoczywać lub odrabiać lekcje. Odpowiednie będą modele z kolekcji Porta VERTE HOME oraz Porta BALANCE. Aby lepiej dopasować drzwi do aranżacji dziecięcego pokoju, można je udekorować np. specjalnymi naklejkami tematycznymi.

Oceń artykuł:

75%
25%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym