Drzwi w mieszkaniu - jak stworzyć idealna harmonię kolorów?

Oceń artykuł:

0%
0%

Wybór drzwi do mieszkania stanowi duże wyzwanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę szeroką ofertę dostępnych na rynku wzorów, kolorów i rozwiązań technologicznych. Na szczęście wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad, które sprawią, że dopasowanie drzwi do wnętrza nie będzie aż takie trudne. O czym musisz pamiętać?

Drzwi w mieszkaniu - jak stworzyć idealna harmonię kolorów?

Drzwi – ważny element aranżacji

Źle dobrane drzwi mogą zepsuć całą aranżację wnętrza. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, przeanalizuj dokładnie kilka kwestii. Weź pod uwagę planowany wystrój mieszkania – jego styl i kolorystykę. Przyjęło się, że kolorystycznie drzwi powinny pasować przede wszystkim do innych stałych elementów, czyli podłogi, mebli lub okien.

Jeśli chodzi o styl, najlepiej jeśli drzwi podkreślą charakter wnętrza. W nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach zdecydowanie lepiej sprawdzą się proste modele (możemy za to poeksperymentować z barwą i fakturą oraz przeszkleniami), podczas gdy we wnętrzach klasycznych i stylizowanych (na przykład na retro) znakomicie będą prezentowały się masywne drzwi drewniane, posiadające liczne zdobienia.

Drewno

W przypadku drzwi w kolorze drewna istotny jest odpowiedni odcień. Zazwyczaj dopasowuje się go do koloru podłogi. Możemy wybierać spośród jasnych odcieni (np. jesion, buk, klon), pośrednich (takich jak dąb), a także ciemnych (np. wenge, mahoń, orzech). Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dopasowanie kolorystyczne na zasadzie podobieństwa – jasne drzwi do jasnego wnętrza z jasną podłogą, a ciemne do ciemnego. Nie trzeba decydować się na dokładnie ten sam odcień i gatunek drewna, ale niezbędne jest zachowanie spójności – wybrane zestawienie musi pasować do siebie wizualnie.

Nie zapominajmy też o zbliżonej tonacji. Jeżeli chcemy postawić na połączenie kontrastowe, kontrast powinien być na tyle duży, aby wyglądał na celowy, a nie przypadkowy, spowodowany po prostu złym dobraniem koloru drzwi. Tu także ważna jest podobna tonacja – ciepła albo zimna.

020

Biel

Białe drzwi to bardzo często wybierane rozwiązanie, które swą popularność zawdzięcza przede wszystkim wszechobecnej modzie na styl skandynawski we wnętrzach. Co ważne, białe skrzydło będzie prezentowało się dobrze nie tylko na tle białej ściany, charakterystycznej dla tego trendu. To wybór uniwersalny, świetnie komponujący się z białą stolarką okienną. Warto wziąć wtedy pod uwagę zakup białych listew przypodłogowych – będą wyglądały elegancko i stylowo, zwłaszcza w zestawieniu z kolorem ścian innym niż biel.

021

A może kolor?

Kolorowe drzwi to odważne rozwiązanie, ale odpowiednio dobrane staną się barwnym urozmaiceniem wnętrza. Będą pasowały zwłaszcza do nowoczesnych aranżacji, gdzie intensywna barwa stanowi motyw przewodni, a także do mieszkań urządzonych w eklektycznym stylu. Decydując się na dany kolor, weźmy pod uwagę to, że skrzydło musi pasować do pomieszczeń znajdujących się po obu jego stronach.

022

O tym warto pamiętać

Podczas wyboru drzwi idealnych do Twojego mieszkania miej na uwadze również poniższe wskazówki.

Listwa przypodłogowa musi pasować do drzwi i/lub podłogi – choć wydaje się to oczywiste, często o tym zapominamy.

Detale są ważne – mają ogromy wpływ na charakter mieszkania. Nie tylko drzwi mają pasować do wnętrza, ale też dedykowane im akcesoria. Zadbaj o to, aby klamka, zamek czy zawiasy miały odpowiedni kolor (np. złoto, srebro) i wykończenie (np. błysk lub mat), spójne z innymi elementami obecnymi we wnętrzu.

Światło – jest bardzo ważne przy planowaniu każdej przestrzeni. Pomieszczenia, które nie mają bezpośredniego dostępu do światła możesz rozświetlić wybierając drzwi z przeszkleniami. Sprawdzą się tu też białe lub jasne skrzydła.

Komplet – drzwi we wszystkich pomieszczeniach powinny pochodzić z jednego zestawu i mieć ten sam kolor.

Drzwi mogą doskonale podkreślić indywidualny charakter wnętrza.

Jeśli jesteś indywidualistą i potrzebujesz świeżego rozwiązania na miarę Twoich wymagań, skontaktuj się z Działem Kontraktów Porta: tel.: 58 6778 140, e-mail: kontrakt@porta.com.pl. Możemy dopasować wybrany model drzwi do Twoich potrzeb.

Więcej porad na temat tego, jak właściwie dobrać drzwi oraz stworzyć z ich pomocą wyjątkowy charakter wnętrza, znajdziesz w Katalogu Trendy 2013/2014, dostępnym na stronie internetowej: www.porta.com.pl.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym