Domino dobroczynności podczas wręczania Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

Oceń artykuł:

100%
0%

To rekordowa, szósta edycja Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Spośród kilkuset zgłoszeń kapituła musiała wybrać trzech najlepszych kandydatów.

Domino dobroczynności podczas wręczania Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

Szósta edycja nagrody miała wyjątkowy charakter, w 2017 roku Polska Rada Biznesu obchodzi bowiem 25-lecie istnienia. Stąd też wyjątkowi goście na gali. Wśród nich byli: Prezydent RP Lech Wałęsa, premierzy Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak i Kazimierz Marcinkiewicz, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz czy przedstawiciele Parlamentu Europejskiego.

Także wybór laureatów był w tym roku wyjątkowo trudny. Z grona 300 nominowanych z całej Polski Kapituła Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta musiała wyłonić dziewięciu finalistów-wizjonerów, którzy zasługują na miano bohaterów zmieniających rzeczywistość.

Zobacz też: Finaliści nagrody dla wizjonerów

- „Biznesowe Oscary” są nie tylko wyróżnieniem, ale przede wszystkim motywacją dla tysięcy polskich przedsiębiorców i działaczy społecznych, którzy każdego dnia budują naszą gospodarkę i służą społeczeństwu. To nagroda dla ludzi, których historie poruszają serca, ludzi, którzy zmieniają nasze myślenie o przedsiębiorczości, wzmacniają etos pracy i wiarę w polski biznes – mówił Jacek Szwajcowski, Prezes Polskiej Rady Biznesu. – Misją Polskiej Rady Biznesu jest promowanie najlepszych wzorców, praktyk. Od wielu lat wyszukujemy wyjątkowych przedsiębiorców, ludzi z pasją, wizją, wrażliwością. Wybieramy najlepszych z najlepszych.

Kategoria "Sukces"

W tej kategorii finalistami 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta zostały osoby, które wykazały się wyjątkowymi osiągnięciami biznesowymi:

Paweł Marchewka – założyciel i prezes firmy TECHLAND, która jest jednym z dwóch największych i najbardziej uznanych na świecie polskich producentów gier komputerowych. Zwycięzca w kategorii „Sukces”. – Za 20 lat chciałbym, żeby każdy gracz na świecie wymienił Techland jako ulubionego producenta gier. Dziękuję za tę nagrodę i zaufanie. Ta nagroda jest ważna dla gier, bo oznacza, że ta branża zyskała uznanie całego biznesu – mówił Paweł Marchewka.

Jacek Sarnowski – współzałożyciel, współwłaściciel oraz niezmiennie od 25 lat Prezes Zarządu PORTA KMI POLAND, specjalizującej się w produkcji drzwi. – Drzwi to dla wielu banalny produkt. Początkowo robiliśmy ich 20 miesięcznie. Dziś jest ich ponad 2 tysiące dziennie. Zbliżamy się do 800 tysięcy drzwi rocznie. Miliony osób stykają się z naszym produktem w całej Europie. Na czym polega nasz sukces? To dobór ludzi, koniunktura i szczęście – przekonywał Jacek Sarnowski.

Jan Szynaka – właściciel firmy SZYNAKA MEBLE, utalentowany przedsiębiorca, który niewielki przydomowy zakład rzemieślniczy przekształcił w prężnie działającą Grupę Meblową. – Dziś to 6 fabryk, prawie 3,5 tysiąca pracowników. Za rok, dwa będziemy numerem jeden w Europie – mówił Jan Szynaka.

Kategoria "Wizja i innowacje"

Miron Mironiuk – założyciel COSMOSE i pomysłodawca technologii OMNIcookie. Wprowadziła ona pojęcie tzw. ciasteczek offline, za pomocą których można śledzić poczynania potencjalnego klienta w realnym świecie. – Technologia Cosmose ma zasięg miliarda telefonów. Dzięki reklamie nawet mały przedsiębiorca może odnieść sukces – przekonywał Miron Mironiuk, dodając, że jest synem hydraulika z Wrocławia.

Prof. Krystian Jażdżewski – wspólnie z zespołem lekarzy i naukowców z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz uniwersyteckiej spółki spin-off WARSAW GENOMICS opracował jako pierwszy na świecie metodologię najnowocześniejszych testów genetycznych opartych na sekwencjonowaniu genomowym. Zwyciężył w kategorii „Wizja i innowacje”. – Poszukujemy genów, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Naszym celem jest przebadanie 38 milionów Polaków i powiedzenie im, jakie jest ryzyko zachorowania na nowotwór i jak temu zaradzić. Odkryliśmy metodę, w której oceniamy wszystkie geny odpowiedzialne za raka. Robimy to 20-krotnie taniej niż ktokolwiek na świecie – mówił naukowiec.

Marcin Beme – założyciel i prezes AUDIOTEKI, międzynarodowej platformy dystrybuującej audiobooki, którego wizją jest przywrócenie literatury do codziennego życia ludzi z całego świata i sprawienie, żeby audiobooki stały się ważną częścią ich dnia. – Udało nam się połączyć technologię z kulturą – nie krył radości Marcin Beme.

Kategoria „Działalność społeczna”

Dziewuchy Dziewuchom – szeroki, oddolny i spontaniczny ruch społeczny powstały na fali sprzeciwu wobec zaostrzania przepisów antyaborcyjnych. Do zwolenniczek i zwolenników ruchu należą osoby o bardzo różnych poglądach, ale zgodne w kwestii praw kobiet. – To, że znalazłyśmy się w tak zaszczytnym gronie, to dowód na siłę polskich kobiet. Zaczęło się od jednego postu na Facebooku, który stworzył przestrzeń, w której spotkały się setki tysięcy kobiet. To, co nas połączyło, to było wielkie „Nie” – mówiły Dziewuchy, które powstrzymały zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej.

Jan Mela – pomysłodawca, fundator i zarazem Prezes Fundacji POZA HORYZONTY, która jako jedyna w Polsce służy pomocą osobom z wrodzonymi wadami kończyn oraz po amputacjach. – Nie wyobrażałem sobie, że będę musiał żyć bez ręki i nogi. Czułem się po prostu gorszy. Ale przeszkoda nie musi oznaczać wykluczenia. Moim największym marzeniem jest to, żeby dać każdej osobie poczucie nadziei – mówił Jan Mela.

Dr Monika Sajkowska – Prezeska Fundacji DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), która każdego dnia pomaga dzieciom, ofiarom przemocy i wykorzystywania seksualnego; zwyciężczyni w kategorii „Działalność społeczna”. – Jesteśmy po to, by chronić dzieci przed przemocą. To praca ponad 90 osób. Wierzymy w to, że dziecku należy się szacunek. Wiele naszych interwencji uratowało życie dzieci – przekonywała Monika Sajkowska.

Nagroda specjalna za wybitne osiągnięcia

To nagroda dla osób, które w sposób trwały zmieniły naszą rzeczywistość. W tym roku nagrodę otrzymał profesor Jan Madej z Uniwersytetu Warszawskiego, który od ponad 20 lat uczestniczy ze studentami z Uniwersytetu Warszawskiego w finałach w programowaniu zespołowym. Z powodów zdrowotnych nagrodę w imieniu naukowca odebrał jego syn – Marcin Madej. – Chciałem przypomnieć tacie, że uczy młodych, wybitnych informatyków, ale metodykę nauczania zaczął wypracowywać na swoim synu. Tato, jestem z ciebie naprawdę dumny – dodał Marcin Madej.

Podzielmy się bogactwem

Na zakończenie gali z niezwykłym apelem wystąpiła Dominika Kulczyk: – Z okazji 25-lecia powstania Polskiej Rady Biznesu zacznijmy dzielić się majątkiem. Rozpocznijmy szlachetną rywalizację. Wierzę, że ten apel nie zostanie bez odzewu. Ja z bratem Sebastianem deklaruję przeznaczenie 100 milionów złotych na cele charytatywne w Polsce. Bo jeśli nie my, nie wy, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? Wasz ruch. Domino dobroczynności czeka – podsumowała Dominika Kulczyk.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym