Domino dobroczynności podczas wręczania Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

Oceń artykuł:

0%
0%
To rekordowa szósta edycja Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Spośród kilkuset zgłoszeń kapituła musiała wybrać trzech najlepszych kandydatów.

Szósta edycja nagrody miała wyjątkowy charakter, bowiem w 2017 roku Polska Rada Biznesu obchodzi 25-lecie istnienia. Stąd też wyjątkowi goście na gali. Wśród nich byli: Prezydent RP Lech Wałęsa, premierzy Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak i Kazimierz Marcinkiewicz, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz czy przedstawiciele Parlamentu Europejskiego
Także wybór laureatów był w tym roku wyjątkowo trudny. Z grona 300 nominowanych z całej Polski Kapituła Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta musiała wyłonić dziewięciu finalistów - wizjonerów, którzy zasługują na miano bohaterów zmieniających rzeczywistość.

Zobacz też: Finaliści nagrody dla wizjonerów

- Biznesowe "Oscary" są nie tylko wyróżnieniem, ale przede wszystkim motywacją dla tysięcy polskich przedsiębiorców i działaczy społecznych, którzy każdego dnia budują naszą gospodarkę i służą społeczeństwu. To nagroda dla ludzi, których historie poruszają serca, ludzi, którzy zmieniają nasze myślenie o przedsiębiorczości, wzmacniają etos pracy i wiarę w polski biznes - mówił Jacek Szwajcowski, Prezes Polskiej Rady Biznesu. - Misją Polskiej Rady Biznesu jest promowanie najlepszych wzorców, praktyk. Od wielu lat wyszukujemy wyjątkowych przedsiębiorców, ludzi z pasją, wizją, wrażliwością. Wybieramy najlepszych z najlepszych.

Kategoria "Sukces"

W tej kategorii finalistami 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta zostały osoby, które wykazały się wyjątkowymi osiągnięciami biznesowymi:

Paweł Marchewka - założyciel i prezes firmy TECHLAND, która jest jednym z dwóch największych i najbardziej uznanych na świecie polskich producentów gier komputerowych. Zwycięzca w kategorii "Sukces". - Za 20 lat chciałbym, żeby każdy gracz na świecie wymienił Techland jako ulubionego producenta gier. Dziękuje za tę nagrodę i zaufanie. Ta nagroda jest ważna dla gier, bo oznacza, że ta branża zyskała uznanie całego biznesu – mówił Paweł Marchewka.

Jacek Sarnowski - współzałożyciel, współwłaściciel oraz niezmiennie od 25 lat Prezes Zarządu PORTA KMI POLAND, specjalizującej się w produkcji drzwi. - Drzwi to dla wielu banalny produkt. Początkowo robiliśmy ich 20 miesięcznie. Dziś jest ich ponad 2 tysiące dziennie. Zbliżamy się do 800 tysięcy drzwi rocznie. Miliony osób stykają się z naszym produktem w całej Europie. Na czym polega nasz sukces? To dobór ludzi, koniunktura i szczęście - przekonywał Jacek Sarnowski.

Jan Szynaka - właściciel firmy SZYNAKA MEBLE, utalentowany przedsiębiorca, który niewielki, przydomowy zakład rzemieślniczy przekształcił w prężnie działającą Grupę Meblową. - Dziś to 6 fabryk, prawie 3,5 tysiąca pracowników. Za rok, dwa będziemy numer jeden w Europie - przekonywał Jan Szynaka.

Kategoria "Wizja i innowacje"

Miron Mironiuk - założyciel COSMOSE i pomysłodawca technologii OMNIcookie. Wprowadziła ona pojęcie tzw. ciasteczek offline, za pomocą których można śledzić poczynania potencjalnego klienta w realnym świecie. - Technologia Comose ma zasięg miliarda telefonów. Dzięki reklamie nawet mały przedsiębiorca może odnieść sukces – przekonywał Miron Mironiuk, dodając, że jest synem hydraulika z Wrocławia.

Prof. Krystian Jażdżewski - wspólnie z zespołem lekarzy i naukowców z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz uniwersyteckiej spółki spin-off WARSAW GENOMICS opracował jako pierwszy na świecie metodologię najnowocześniejszych testów genetycznych opartych na sekwencjonowaniu genomowym. Zwyciężył w kategorii "Wizja i innowacje". - Poszukujemy genów, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Naszym celem jest przebadanie 38 milionów Polaków i powiedzenie im, jakie jest ryzyko zachorowania na nowotwór i jak temu zaradzić. Odkryliśmy metodę, w której oceniamy wszystkie geny odpowiedzialne za raka. Robimy to 20-krotnie taniej niż ktokolwiek na świecie – mówił naukowiec.

Marcin Beme - założyciel i prezes AUDIOTEKI, międzynarodowej platformy dystrybuującej audiobooki, którego wizją jest przywrócenie literatury do codziennego życia ludzi z całego świata i sprawienie, żeby audiobooki stały się ważną częścią ich dnia. - Udało nam się połączyć technologię z kulturą – nie krył radości Marcin Beme.

Kategoria "Działalność społeczna"

Dziewuchy Dziewuchom - szeroki, oddolny i spontaniczny ruch społeczny powstały na fali sprzeciwu wobec zaostrzania przepisów antyaborcyjnych. Do zwolenniczek i zwolenników ruchu należą osoby o bardzo różnych poglądach, ale zgodne w kwestii praw kobiet. - To, że znalazłyśmy się w tak zaszczytnym gronie, to dowód na siłę polskich kobiet. Zaczęło się od jednego postu na Facebooku, który stworzył przestrzeń, w której spotkały się setki tysięcy kobiet. To, co nas połączyło, to było wielkie "Nie" – mówiły Dziewuchy, które powstrzymały zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej.

Jan Mela - pomysłodawca, fundator i zarazem Prezes Fundacji POZA HORYZONTY, która jako jedyna w Polsce służy pomocą osobom z wrodzonymi wadami kończyn oraz po amputacjach. - Nie wyobrażałem sobie, że będę musiał żyć bez ręki i nogi. Czułem się po prostu gorszy. Ale przeszkoda nie musi oznaczać wykluczenia. Moim największym marzeniem jest to, żeby dać każdej osobie poczucie nadziei – mówił Jan Mela.

dr Monika Sajkowska – prezeska Fundacji DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), która każdego dnia pomaga dzieciom, ofiarom przemocy i wykorzystywania seksualnego, zwyciężczyni w kategorii "Działalność społeczna". - Jesteśmy po to, by chronić dzieci przed przemocą. To praca ponad 90 osób. Wierzymy w to, że dziecku należy się szacunek. Wiele naszych interwencji uratowało życie dzieci - przekonywała Monika Sajkowska.

Nagroda specjalna za wybitne osiągnięcia

To nagroda dla osób, w które sposób trwały zmieniły naszą rzeczywistość. W tym roku nagrodę otrzymał profesor Jan Madej z Uniwersytetu Warszawskiego, który od ponad 20 lat uczestniczy ze studentami z Uniwersytetu Warszawskiego w finałach w programowaniu zespołowym. Z powodów zdrowotnych nagrodę w imieniu naukowca odebrał jego syn – Marcin Madej. – Chciałem przypomnieć tacie, że uczy młodych, wybitnych informatyków, ale metodykę nauczania zaczął wypracowywać na swoim synu. Tato, jestem z ciebie naprawdę dumny – dodał Marcin Madej.

Podzielmy się bogactwem

Na zakończenie gali z niezwykłym apelem wystąpiła Dominika Kulczyk: - Z okazji 25-lecia powstania Polskiej Rady Biznesu zacznijmy dzielić się majątkiem. Rozpocznijmy szlachetną rywalizację. Wierzę, że ten apel nie zostanie bez odzewu. Ja z bratem Sebastianem deklaruję przeznaczenie 100 milionów złotych na cele charytatywne w Polsce. Bo jeśli nie my, nie wy, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? Wasz ruch. Domino dobroczynności czeka – podsumowała Dominika Kulczyk.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym