Czerń i biel – to połączenie nigdy nam się nie znudzi!

Oceń artykuł:

0%
0%
Każdy wie, że aby niedrogo odmienić wnętrze, wystarczy wymienić poduszki, zasłony, dywaniki czy inne dekoracje. Co jest kluczem do sukcesu? Uniwersalna baza. Korzystanie z czerni i bieli do stworzenia ponadczasowego wystroju ułatwia łączenie z innymi kolorami, lecz także wprowadza wyrazisty rys do aranżacji. Nie ma drugiego tak wyrafinowanego duetu!

Kwestia smaku

Najbardziej zaskakujące jest to, że kombinacja tych dwóch biegunowych kolorów prowadzi do nieskończonej liczby aranżacji w najróżniejszych stylach. Czasem kojarzy się z teatralnością i dramatyzmem dawnego Hollywood, zwłaszcza gdy towarzyszy temu poetyka glamour, innym razem z technicznym wyglądem loftu albo klasyczną szachownicą w zabytkowej kamienicy o pałacowym charakterze. Ma w sobie i coś z retro, i coś z nowoczesności. Na tym polega właśnie ponadczasowość czerni i bieli w aranżacji wnętrz. To uznana od lat klasyka i ultranowoczesny minimalizm w jednym.

Źródło: Porta

Wyznacznik elegancji

Połączenie czarnych i białych mebli to klasa sama w sobie. Bez względu na to, czy są one gładkie i lakierowane, czy stylizowane i frezowane, efekt zawsze jest doskonały. W kuchni możesz zastosować dwukolorowe fronty w szafkach. Białe drzwiczki świetnie skontrastują się też z czarnymi taflami sprzętu AGD. Wokół białego stołu świetnie zaprezentują się z kolei czarne krzesła, a całość dopełnią czarne blaty i zlewozmywak oraz tablica do pisania kredą (oczywiście czarna!). Bardziej ekstrawaganckim dodatkiem kuchennym może być dywan w geometryczne wzory w klasycznej dwubarwnej tonacji.

Biel i czerń to klasyka także w aranżacji łazienki. Lśniące biało-czarne płytki wybornie prezentują się w towarzystwie stylizowanej na retro armatury czy wanny na srebrnych, lwich łapach. Idealnie jeśli kafelki mają prostokątne kształty, a ich ułożenie nawiązuje do muru. Takie można zastosować na ścianie, podczas gdy na podłodze – wielkoformatowe płytki o przeciwnej barwie. Graficzny efekt wzmocni zastosowanie kontrastowych fug.

Duże, kwadratowe kafle ułożone w szachownicę to też wyrafinowany akcent, który elegancko powita gości już w przedpokoju. Można powtórzyć go w salonie czy jadalni. Tam jednak mamy jeszcze większe pole do popisu, jeśli chodzi o wykorzystanie kontrastowych barw w kolorach yin i yang.

Klasyczne wykończenie

Dzięki czerni i bieli można uzyskać bardzo wyrazisty efekt w salonie. Dotyczy to już samego wykończenia. Przy czarnej podłodze i listwach przypodłogowych doskonale sprawdzają się białe ściany. Jeśli wszystkie te elementy pozostają w bieli, czerń można zastosować na suficie, co doda przytulności zbyt wysokim pomieszczeniom.

Podłoga w czerni może przybierać odcienie hebanu. Po drugiej stronie bieguna leżą epoksydowe posadzki w bieli, tworzące nieskazitelną litą powierzchnię o subtelnym lub mocnym połysku. To idealna baza dla ciemnych akcentów: czarnych sof, foteli czy stolików.

Na tle ciemnych ścian rewelacyjnie wygląda jasna sztukateria. Można to wykorzystać do optycznego podziału przestrzeni na sfery funkcjonalne. Dopełnieniem takiej aranżacji wnętrz jest biała stolarka ram okiennych i drzwi. Ciemne tło podkreśli biel płycin drzwiowych oraz ich ewentualne zdobienia.
Oczywiście sytuację można odwrócić i to ciemne akcenty potraktować jako eleganckie dopełnienie. Ściany można więc pozostawić białe i zastosować stolarkę w czerni. Na tle śnieżnego tynku drzwi mogą jednak pozostać równie dobrze niemal niewidoczne. Nowoczesne okleiny i lakiery skrzydeł drzwiowych długo pozostaną białe, nie ma więc obawy ze zżółkną i będą się odróżniać od ściany. Taka opcja, rozświetlająca aranżację wnętrz, jest polecana do mniejszych metraży. Ciekawym detalem może być jednak i w tym przypadku zastosowanie przy białych drzwiach czarnych futryn.

Mocny akcent na ścianie

Zamiast farby można zastosować też inne wykończenie ścian, korzystając z udanego mariażu czerni i bieli. Wystarczy tapeta czy grafika ścienna we wspomnianych kolorach, aby aranżacja wnętrza z miejsca była uznana za bardziej wyrafinowaną i… droższą niż w przypadku innych barwnych zestawień. Ścienne arcydzieło możesz zrobić sam, oprawiając w ramy zdjęcie wywołane w technice kontrastu czy malując na płótnie kilka linii na kształt chińskiego znaku. Świetnym pomysłem są też węglowe szkice w ramach z passe-partout.

Możesz uciec się też do dekoracji typograficznych, umieszczając czarną czcionką na białej ścianie (lub odwrotnie) inspirujący cytat. Litery mogą powstać na zamówienie, możesz jednak skorzystać z gotowych sentencji dostępnych w formie ściennych naklejek.

Siła wzoru

Stosując we wnętrzach czarno-białe wzory, można pozwolić sobie na sporo swobody. W tych kolorach doskonale łączą się ze sobą tekstylia (i tapety) w paski, kropki, chevron, a nawet kwieciste ornamenty. Sama kolorystyka narzuca tu bowiem sporo dyscypliny. Jeśli zdecydujesz się na wnętrze w duchu Coco Chanel, nie może tam zabraknąć pepitki. W taką aranżację w klimacie vintage z powodzeniem wpisują się stylowe meble na fantazyjnie giętych lub toczonych nóżkach.

Ciepły akcent

Jeśli obawiasz się, że klasyczne zestawienie barw może wypaść bezdusznie i wydawać się chłodne, jest wiele sposobów na jego ocieplenie. Klasyczne zestawienie black & white można uzupełnić jednym lub dwoma kolorami z palety pasteli lub neonów. Zastosowanie zbyt wielu kolorowych akcentów na tle kontrastowej bazy może być jednak zbyt męczące – trzeba więc uważać, by nie zaburzyć harmonii przeciwieństw.

Na tle czarno-białych ścian i podłóg świetnie prezentują się drzwi i ościeżnice w ciepłych odcieniach drewna (np. z kolekcji Porta Koncept). Warto też postawić na detale w kolorze złota i miedzi, które także mogą powtarzać się na okuciach skrzydeł drzwiowych. Podstawy lamp, ramy luster czy obrazów z materiałów identycznych co klamki i zawiasy to detale tworzące często charakter aranżacji wnętrz. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie akcentu w postaci ceglanego muru w klasycznej czerwonej barwie. Aranżacje wnętrz skutecznie uatrakcyjnią i ożywią ponadto rośliny doniczkowe, a cięte bukiety pozbawią lodowatego tchnienia każdy minimalistyczny wystrój.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym