Kontrast kolorów: czerń i biel. To połączenie nigdy się nie znudzi!

Oceń artykuł:

100%
0%

Każdy wie, że aby niedrogo odmienić wnętrze, wystarczy wymienić poduszki, zasłony, dywaniki czy inne dekoracje. Co jest kluczem do sukcesu? Uniwersalna baza. Korzystanie z czerni i bieli do stworzenia ponadczasowego wystroju ułatwia łączenie z innymi kolorami, lecz także wprowadza wyrazisty rys do aranżacji. Nie ma drugiego tak wyrafinowanego duetu!

Kontrast kolorów: czerń i biel. To połączenie nigdy się nie znudzi! Porta SKANDIA PREMIUM

Styl minimalistyczny – moda na czerń i biel 

Najbardziej zaskakujące jest to, że kombinacja tych dwóch biegunowych kolorów prowadzi do nieskończonej liczby aranżacji w najróżniejszych stylach. Pozwala przede wszystkim na urządzenie mieszkania w stylu minimalistycznym. Czasem kojarzy się z teatralnością i dramatyzmem dawnego Hollywood, zwłaszcza gdy towarzyszy temu poetyka glamour, innym razem z technicznym wyglądem loftu albo klasyczną szachownicą w zabytkowej kamienicy o pałacowym charakterze. Ma w sobie i coś z retro, i coś z nowoczesności. Na tym właśnie polega ponadczasowość czerni i bieli w aranżacji wnętrz. To uznana od lat klasyka i ultranowoczesny minimalizm w jednym.

iStock-876786836

Biało-czarne meble, jaki kolor ścian?

Połączenie czarnych i białych mebli to klasa sama w sobie. Bez względu na to, czy są one gładkie i lakierowane, czy stylizowane i frezowane, efekt zawsze jest doskonały. W kuchni możesz zastosować dwukolorowe fronty w szafkach. Białe drzwiczki świetnie skontrastują się też z czarnymi taflami sprzętu AGD. Z kolei wokół białego stołu dobrze zaprezentują się czarne krzesła, a całość dopełnią czarne blaty i zlewozmywak oraz tablica do pisania kredą (oczywiście czarna!). Bardziej ekstrawaganckim dodatkiem kuchennym może być dywan w geometryczne wzory w dwubarwnej tonacji.

Biel i czerń to klasyka także w ciekawej aranżacji łazienki. Lśniące biało-czarne płytki wybornie prezentują się w towarzystwie stylizowanej na retro armatury czy wanny na srebrnych lwich łapach. Idealnie, jeśli kafelki mają prostokątne kształty, a ich ułożenie nawiązuje do struktury muru. Takie można położyć na ścianie, podczas gdy na podłodze – wielkoformatowe płytki o przeciwnej barwie. Graficzny efekt wzmocni zastosowanie kontrastowych fug.

Duże, kwadratowe kafle ułożone w szachownicę to też wyrafinowany akcent, który elegancko powita gości już w przedpokoju. Można powtórzyć go w salonie czy jadalni. Tam jednak mamy jeszcze większe pole do popisu, jeśli chodzi o wykorzystanie kontrastowych barw w kolorach yin i yang.

Pokój urządzony na biało i na czarno, czyli klasyka

Dzięki czerni i bieli można uzyskać bardzo wyrazisty efekt w salonie. Dotyczy to już samego wykończenia. Przy czarnej podłodze i listwach przypodłogowych doskonale sprawdzają się białe ściany. Jeśli wszystkie te elementy pozostają w bieli, czerń można zastosować na suficie, co doda przytulności zbyt wysokim pomieszczeniom.

Podłoga w czerni może przybierać odcienie hebanu. Po drugiej stronie bieguna leżą epoksydowe posadzki w bieli, tworzące nieskazitelnie litą powierzchnię o subtelnym lub mocnym połysku. To idealna baza dla ciemnych akcentów: czarnych sof, foteli czy stolików.

Na tle ciemnych ścian rewelacyjnie wygląda jasna sztukateria. Można to wykorzystać do optycznego podziału przestrzeni na sfery funkcjonalne. Dopełnienie takiej aranżacji stanowi biała stolarka ram okiennych i drzwi. Ciemne tło podkreśli biel płycin drzwiowych oraz ich ewentualne zdobienia. Oczywiście sytuację można odwrócić i to ciemne akcenty potraktować jako eleganckie dopełnienie. Ściany pozostawia się wówczas białe. Na tle śnieżnego tynku drzwi wewnętrzne mogą przy tym pozostać niemal niewidoczne. Nowoczesne okleiny i lakiery białych skrzydeł drzwiowych długo zachowają swoją barwę, nie ma więc obawy, że zżółkną i będą się odróżniać od ściany. Taka opcja, rozświetlająca aranżację wnętrz, jest polecana do mniejszych metraży. Jednak i w tym przypadku ciekawym detalem może być zastosowanie przy białych drzwiach czarnych futryn.

Czarne i białe ściany – aranżacje

Zamiast farby można zastosować też inne wykończenie ścian, korzystając przy tym z udanego mariażu czerni i bieli. Wystarczy jedna ściana dekoracyjna, tapeta czy grafika ścienna we wspomnianych kolorach, aby aranżacja wnętrza z miejsca była uznana za bardziej wyrafinowaną i… droższą niż w przypadku innych barwnych zestawień.

Ścienne arcydzieło możesz wykonać sam, oprawiając w ramy zdjęcie wywołane w technice kontrastu czy malując na płótnie kilka linii na kształt chińskiego znaku. Świetnym pomysłem są też węglowe szkice w ramach z passe-partout.

Możesz ponadto wykorzystać dekoracje typograficzne, umieszczając inspirujący cytat zapisany czarnymi literami na białej ścianie (lub odwrotnie). Litery mogą powstać na zamówienie, a możesz skorzystać z gotowych sentencji dostępnych w formie ściennych naklejek.

Siła wzoru

Jeśli decydujesz się na biały kolor ścian i czarne elementy, możesz swobodnie wybierać wśród różnych deseni i wzorów. W tych kolorach doskonale łączą się ze sobą tekstylia (i tapety) w paski, kropki, chevron, a nawet kwieciste ornamenty. Sama kolorystyka narzuca tu sporo dyscypliny. Jeśli zdecydujesz się na wnętrze w duchu Coco Chanel, nie może w nim zabraknąć pepitki. W taką aranżację w klimacie vintage z powodzeniem wpisują się stylowe meble na fantazyjnie giętych lub toczonych nóżkach.

Kontrast kolorów i ciepłe akcenty

Jeśli obawiasz się, że klasyczne zestawienie barw może wypaść bezdusznie i wydawać się chłodne, jest wiele sposobów na jego ocieplenie. Klasyczne zestawienie black & white można uzupełnić jednym lub dwoma kolorami z palety pasteli lub neonów. Zastosowanie zbyt wielu kolorowych akcentów na tle kontrastowej bazy może być jednak zbyt męczące – trzeba więc uważać, by nie zaburzyć harmonii przeciwieństw.

Na tle czarno-białych ścian i podłóg świetnie prezentują się drzwi i ościeżnice w ciepłych odcieniach drewna (np. z kolekcji Porta Koncept). Warto też postawić na detale w kolorze złota i miedzi, które mogą powtarzać się na okuciach skrzydeł drzwiowych. Podstawy lamp, ramy luster czy obrazów z materiałów identycznych co klamki i zawiasy to detale tworzące często charakter aranżacji wnętrz. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie akcentu w postaci ceglanego muru w klasycznej czerwonej barwie. Aranżacje wnętrz skutecznie uatrakcyjnią i ożywią rośliny doniczkowe, a cięte bukiety pozbawią lodowatego tchnienia każde mieszkanie w stylu minimalistycznym.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym