Jak urządzić dom, by był bezpieczny dla dziecka?

Oceń artykuł:

100%
0%

Dom przeważnie kojarzy się z ciepłem, rodziną i bezpieczeństwem. Gdy pojawia się w nim dziecko, szczególną wagę przywiązujemy do tego, by wszystko było funkcjonalne i nie zagrażało maluchowi. Jak zabezpieczyć domową przestrzeń, żeby była przyjazna dla najmłodszych?

Jak urządzić dom, by był bezpieczny dla dziecka? Fot. Kidco.com

Nie każda przestrzeń jest urządzona od razu tak, by była gotowa na małego domownika. Na początku niemowlę nie potrzebuje wielu rzeczy. Potem dostosowujemy meble i sprzęty w pokoju do wieku dziecka. Jednak momentem granicznym jest czas, kiedy maluch zaczyna chodzić – wówczas dom może stanowić dla niego jedno wielkie zagrożenie.

Problematyczna kuchnia – jak ją urządzić, by była bezpieczna

Rozgrzana kuchenka, gotujące się potrawy czy gorący piekarnik – tu zagrożeń jest wiele. Jeżeli mamy możliwość, po prostu zainstalujmy bramkę, która uniemożliwi dziecku wejście do kuchni. Jeśli nie ma takiej opcji, dostępne są np. ograniczniki czy płotki ochronne, które montuje się na płycie kuchennej.

Zastanówmy się, jak funkcjonalnie urządzić kuchnię, by jednocześnie była bezpieczna. Piekarnik warto przykładowo zamontować w zabudowie słupkowej, tak by dziecko go nie dosięgło. Jeżeli ma być inaczej, warto zainteresować się rozwiązaniami oferowanymi przez producentów sprzętów: blokadami przy piekarnikach lub modelami z podwójną, a nawet potrójną szybą.

Wracając do kuchenek, te najnowsze mają zazwyczaj zabezpieczenia przed wyciekiem gazu. Jeżeli kuchnia nie jest w nie wyposażona, można zakupić specjalne kurki, które wymagają odpowiedniego wciśnięcia przed przekręceniem. Pamiętajmy też o przechowywaniu lekarstw i środków chemicznych poza zasięgiem dziecka.

Śliskie powierzchnie

Im mniej dywanów, tym lepiej, bo w ten sposób pozbywamy się roztoczy. To rozwiązanie dobre, jednak głównie w mieszkaniu bez dziecka. Jeśli już pojawi się w nim maluch, warto zainwestować w miękki i antypoślizgowy dywan. Gdy nie jesteśmy zwolennikami dywanów, można zaopatrzyć się w większe maty edukacyjne, na których dziecko będzie się bawić i stawiać pierwsze kroki. Dobrze też kupić maluszkowi specjalne skarpetki antypoślizgowe. Ważne również, żeby podłogi wykonane były z materiałów nietoksycznych i bezpiecznych (parkiet, panele lub podłoga z korka). Tu również szczególną uwagę zwracamy na płytki. Podłoga w przedpokoju, łazience czy kuchni jest zazwyczaj bardzo śliska. Dla berbecia stawiającego pierwsze kroki może być to niebezpieczne.

Szczególnej uwagi wymagają schody, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Najlepszą opcją jest montaż bramek, żeby szkrab w ogóle nie przedostał się na schody. Na stopniach można przykleić antypoślizgowe paski.

Kolejną sprawą jest wanna lub prysznic – wyposażmy ją w gumową matę antypoślizgową, żeby maluch nie miał możliwości przewrócenia się podczas kąpieli.

Drzwi wewnętrzne z przeszkleniami

Jakie rodzaje drzwi wewnętrznych najlepiej się sprawdzą przy dziecku? Oczywiście drewniane lub z płyty MDF. Drzwi z przeszkleniami to ryzykowne rozwiązanie, jeśli myślimy o dzieciach, pojawia się bowiem ryzyko stłuczenia wstawek. Jeżeli jednak posiadamy już przeszklenia lub mimo wszystko chcemy je mieć, zwróćmy uwagę na nowoczesne drzwi wewnętrze ze szkłem hartowanym (np. modele z kolekcji Porta KONCEPT). Jest ono znacznie wytrzymalsze – nawet jeśli się stłucze, to na wiele niegroźnych kawałków.

PortaKONCEPT_A9_bialy_PsElegance_arn_Porta_RN Porta KONCEPT

Jak urządzić pokój dziecka, by był bezpieczny

Okna, drzwi i szuflady zabezpieczmy blokadami, żeby najmłodsi nie mogli wyjść z domu czy otwierać samodzielnie szafek. Przy oknach i drzwiach balkonowych nie ustawiajmy foteli, krzeseł i puf, żeby dziecko przypadkiem nie wspinało się po nich (ze zwykłej ciekawości).

Równie ważną kwestią jest zabezpieczenie gniazdek elektrycznych, ponieważ ciekawski urwis może wetknąć w nie paluszki. Zastanówmy się także, jak schować kable. Wiszące lub leżące na podłodze przewody będą z pewnością interesujące dla malucha.

Zaokrąglone meble czy ich eliptyczne kształty to najlepsze rozwiązanie, ale jeśli takich nie mamy, wszelkie kanty trzeba zabezpieczyć specjalnymi silikonowymi nakładkami.

Meble? Tylko przymocowane

Urządzanie pokoju dziecięcego powinno ponadto uwzględniać, że dzieci skaczą, biegają, mają dużo energii i jeśli nie przymocujemy mebli – np. regałów czy półek – do ściany, może stać się nieszczęście. Zestawy mocowań można kupić w sklepach budowlanych, a często od razu znajdują się w wyposażeniu mebli.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym