Jak urządzić dom, by był w pełni zdrowy i bezpieczny

Oceń artykuł:

50%
50%

Mieszkasz w domu jednorodzinnym, kamienicy, w bloku z PRL-u, a może na nowoczesnym osiedlu pełnym eleganckich wieżowców? Czy wybierając mieszkanie, zastanawiałeś się nad jego potencjalnym wpływem na twoje zdrowie? Aranżując wnętrza, robiłeś to z myślą o sobie, swoim zdrowiu oraz samopoczuciu, czy też opierałeś się na najnowszych trendach i napiętym budżecie? Wydaje się, że lokum nie ma znaczenia, gdy rozmawiamy o zdrowiu, ale w rzeczywistości jest inaczej. Co zrobić, aby mieszkać w zdrowym domu? Poznaj kilka zasad.

Jak urządzić dom, by był w pełni zdrowy i bezpieczny

Zdrowe mieszkanie – urządzanie i wykańczanie

Przeważnie nie mamy wpływu na to, gdzie znajduje się nasze miejsce pracy. Nie decydujemy też o jego wyglądzie. Bywa, że pracujemy w warunkach, które szkodą zdrowiu. Tym ważniejsze jest zadbanie o komfort mieszkania w zdrowym, bezpiecznym domu.

Jeśli swój wymarzony dom stawiasz samodzielnie, masz pełną kontrolę nad materiałami budowlanymi. Wówczas możesz zadbać o energooszczędne i ekologiczne rozwiązania w domu, które są przyjazne środowisku oraz mieszkańcom. Kiedy kupujesz dom albo mieszkanie od dewelopera czy z drugiej ręki, bardzo często nawet nie wiesz, z czego został zbudowany. Wtedy musisz się skupić na stworzeniu zdrowego wnętrza oraz otoczenia.

Ważne jest zadbanie o jakość materiałów użytych do aranżacji. Aby stworzyć dom ekologiczny, materiały muszą być bezwzględnie najwyższej jakości. Obecnie na rynku nie brakuje zdrowych produktów – farby do ścian z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, naturalne wykładziny podłogowe, czyli linoleum, korek, dywany, które można prać w pralkach, ekologiczne meble impregnowane naturalnymi olejami zastępującymi szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, kleje do tapet, które nie szkodzą osobom ich używającym, panele bez formaldehydu. Jeżeli zależy ci na zdrowiu, wyszukanie modnych, ciekawych i dobrych rozwiązań jest możliwe.

Psychologia kolorów wnętrz, czyli zadbaj o samopoczucie 

Zdrowie to także równowaga psychiczna. Oświetlenie, wystrój, dobór kolorów w mieszkaniu, dodatki, a nawet podział pomieszczeń i rozmieszczenie mebli – to wszystko wpływa na sposób, w jaki odbierasz swój dom. We własnym mieszkaniu powinieneś czuć się swobodnie, powinno ci się ono podobać. Mówi się, że mieszkanie w jasnych kolorach jest optymistyczne, bardziej rozświetlone, więc wspaniale uspokaja i relaksuje.

Oczywiście, jeśli podobają ci się topowe, a do tego mocne barwy, włącz je w plan aranżacji, jednak moda nie powinna stanowić najważniejszego kryterium. Podobnie jak argument, „żeby innym się podobało”.

Zdrowe, oszczędne i ekologiczne rozwiązania w domu 

Przytulny dom w pierwszej chwili kojarzy się z ciepłem. Nie tylko wizualnie. Zapewnienie sobie komfortu termicznego jest równie ważne. Pozwala w pełni cieszyć się urokami wnętrza, ale też sprawia, że jesteśmy zdrowsi. Optymalna temperatura w pokoju dziennym to 20–22 stopnie Celsjusza (wg WHO od 18 do 24 stopni), a w sypialni pod wieczór, gdy kładziemy się spać – tylko 18–20 stopni. Mało? Temperaturę powinniśmy móc dostosować do własnych potrzeb. Przegrzewanie nie jest jednak najlepszym wyborem – zwiększa ryzyko udaru i zawału serca.

 

Warto zadbać o to, by źródło domowego ciepła było ekologiczne i oszczędne. Dobrym uzupełnieniem standardowych instalacji grzewczych domu są systemy fotowoltaiczne oraz solarne. Z kolei mieszkania można dogrzewać ekologicznymi biokominkami – urządzenia te nie są drogie, działają na biopaliwo, grzeją prawdziwym ogniem i pięknie dopełniają wnętrze.

Porządek – klucz do dobrego nastroju i zdrowia

Niechlujny dom nigdy nie będzie zdrowy. W niesprzątanej kuchni czy łazience roić się będzie od bakterii. Poza tym, jeśli po lokum spacerujesz w obuwiu, w którym wychodzisz na zewnątrz, brud i zarazki rozprzestrzenią się w całym wnętrzu. W niesprzątanym mieszkaniu będzie też mnóstwo kurzu, a oddychanie zanieczyszczonym powietrzem nie ułatwia organizmowi pracy. Alergicy, astmatycy lub osoby cierpiące na inne schorzenia układu oddechowego absolutnie nie mogą przebywać w podobnym lokum.

Inna kwestia to bałagan – porozrzucane ubrania, szafy, w których niczego nie można znaleźć, przepełniona pralka, zabawki zalegające na podłodze. W chaosie trudno jest korzystać z mieszkania i jego sprzętów w odpowiedni sposób. Poza tym trudno jest się skupić, a o relaksie raczej nie ma mowy.

Domy ekologiczne bez chemikaliów

Aby utrzymać mieszkanie w idealnym stanie, nie trzeba używać żrących chemikaliów. Toaletę można czyścić mieszaniną sody, octu i kwasku cytrynowego. Jeśli dodasz to tego wodę oraz płyn do mycia naczyń, uzyskasz środek do czyszczenia wanny, umywalki, armatury. Kamień zniknie, a łazienka będzie lśnić. Również lustra i okna można myć roztworem octu. Wystarczy dodać do niego wodę. Niestety ocet ma drażniący zapach, który wielu osobom może przeszkadzać. Wówczas do czyszczenia należy zastosować ocet aromatyzowany. Aby zrobić go samodzielnie, wystarczy zalać octem skórkę pomarańczy lub cytryny i odstawić na kilka dni. Po tym czasie rozrobić z wodą i przelać do butelki ze spryskiwaczem – uzyskasz zdrowy, pachnący i świetnie czyszczący płyn do mycia powierzchni, który na pewno poradzi sobie z bakteriami.

Jeśli chcesz prowadzić dom ekologiczny, soda oczyszczona, kwas cytrynowy i ocet są nieocenione.

Dekoracje wnętrz to przede wszystkim rośliny 

Kwiaty cięte są piękne, ale to rośliny doniczkowe powinny ozdabiać wnętrza. Niektóre są niestety toksyczne i tych nie polecamy do domu, szczególnie gdy mieszkają w nim dzieci oraz zwierzęta. Rośliny doniczkowe radzą sobie ze szkodliwymi substancjami, dotleniają mieszkanie i zwiększają wilgotność powietrza. Daktylowiec, skrzydłokwiat, figowce (fikusy) czy wężownica odfiltrowują formaldehyd i benzen, a paprotki doskonale nawilżają powietrze. Draceny z kolei oczyszczają je z tlenku węgla, a aloes dostarcza nam tlenu nocą.

Urządzenie mieszkania: zdrowe powietrze

W zdrowym domu nieocenione są również dobra wentylacja i codzienne wietrzenie. Okna najlepiej otwierać we wczesnych godzinach porannych albo późno wieczorem. Wszystko po to, by wraz ze świeżym powietrzem do mieszkania dostało się jak najmniej zanieczyszczeń. We wnętrzach warto także stosować oczyszczacze powietrza z filtrem cząstek stałych i z filtrem węglowym.

 

Równie ważne jest dbanie o odpowiednią wilgotność. I tu pomogą rośliny, ale można też zastosować nawilżacze. Szczególnie przydadzą się w okresie jesienno-zimowym, gdy ogrzewamy mieszkania. Wówczas powietrze robi się suche, a wraz z nim nasze błony śluzowe, a także skóra, która swędzi i pęka. Wysuszone powietrze oznacza ponadto kaszel i problemy z oddychaniem.

Zdrowa aranżacja sypialni 

Niezbyt wysoka temperatura, czyste i nawilżone powietrze, dobry materac oraz pościel wykonana z oddychających, naturalnych tkanin, do tego naturalne lub delikatne kolory i niezbyt mocne światło – odpowiednie urządzenie sypialni to przepis na dobry, zdrowy sen.

A co absolutnie nie powinno znajdować się w sypialni? Według chińskiej sztuki aranżacji wnętrz, aby dobrze spać, nie należy ozdabiać sypialni lustrami. W tym pokoju nie powinno być też telewizora, a przed zaśnięciem w łóżku nie wolno korzystać z telefonów komórkowych, tabletów, laptopów. Dużo lepiej sprawdzi się... książka.

Przed snem lepiej też nie nadrabiać w łóżku zaległości z pracy i nie dojadać. Przeszkodą w zaśnięciu może być także głośno tykający zegar czy budzik ze świecącymi w ciemności elementami. Sypialnia powinna być miejscem spokojnym, cichym i ciemnym. Warto pamiętać o wietrzeniu zarówno pomieszczenia, jak i pościeli.

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym