5 wskazówek, które ułatwią Ci malowanie ścian oraz skosów na poddaszu!

Oceń artykuł:

25%
75%
Pokoje, urządzane na poddaszu, są obecnie bardzo modne. Dawniej takie rozwiązanie uznawano za niepraktyczne, jednak czasy się zmieniły, a i pokoje na samej górze są inne niż kiedyś. Wciąż jednak przestrzeń ta okazuje się na tyle wyjątkowa, że trzeba bardzo dobrze przemyśleć jej aranżację. Przeraża Cię malowanie pokoju ze skosami, tak charakterystycznymi dla każdego poddasza? Niepotrzebnie. Wystarczy tylko, że będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, a na pewno wszystko się powiedzie.
5 wskazówek, które ułatwią Ci malowanie ścian oraz skosów na poddaszu!

1. Odpowiednio dobierz kolor

Do pokrywania ścian poddasza farbą nie można podchodzić tak samo, jak do przygotowywania jakiegokolwiek innego segmentu budynku. Naturalnym elementem wystroju tego miejsca okazują się przecież skosy i różnice w wysokościach muru, a te nieodpowiednio ozdobione mogą popsuć cały wystrój. Malowanie skosów na poddaszu staje się jednak prostsze, gdy wybierzesz właściwy kolor.

Trzeba wykorzystać atuty konkretnego pomieszczenia oraz jego duże nasłonecznienie. W tym celu zwykle malujemy poddasze na jasne kolory. Uniwersalną barwą okazuje się oczywiście ponadczasowa biel, która nada dowolnemu pokojowi przestrzeni.

Można też próbować przełamać ją delikatnie szarościami, beżami lub odcieniami barwy kremowej. Nie wprowadzaj zbyt wielu kolorów, stawiając raczej na minimalizm. Wówczas uda Ci się osiągnąć sukces i otworzyć przestrzeń dosyć ciasnego pomieszczenia. 

2. Nie bój się umiejętnej gry barwnej

Wybrałeś kolor, ale wciąż jeszcze nie jesteś pewny, jak pomalować poddasze? Zdjęcia, które znajdujesz w Internecie, pokazują Ci efekty, jakie można uzyskać, ale przecież na fotografiach wszystko jest znacznie prostsze niż na żywo. Pamiętaj, że malowanie ścian na poddaszu nie musi się ograniczać do wybierania samych bladych, bardzo jasnych kolorów.

Zdawaj sobie jednak sprawę z tego, że poszczególne barwy będą na ścianie znacznie intensywniejsze niż na wzorniku. Najlepiej nie pokrywaj mocnym kolorem więcej niż jednej połaci i wybierz wyłącznie tę najwyższą. Resztę zachowaj w bezpiecznej bieli. 

3. Tylko dobra farba

Musisz mieć na uwadze to, że ściany na poddaszu, właśnie z uwagi na wiele ostrych skosów, są często w zasięgu rąk, a co za tym idzie, bardzo łatwo ulegają zabrudzeniom. Tym wyróżnia się poddasze. Malowanie ścian trzeba przeprowadzić więc już po wyborze naprawdę  dobrej, znakomicie kryjącej farby.

Warto stawiać na odmiany, które można szorować i myć. W przeciwnym razie już po kilku tygodniach od wprowadzenia się do pokoju na niższych partiach ścian pojawią się nieestetyczne plamy i malowanie będzie trzeba rozpoczynać od nowa. Dobrze też, żeby farba okazała się trwała oraz dobrze kryjąca. Wtedy lepiej zniesie duże nasłonecznienie. 

4. Zobacz, jak wygląda ściana

Nim w ogóle rozpoczniesz malowanie pokoju na poddaszu, musisz dokładnie przyjrzeć się murom. Zazwyczaj zabudowę skosów wykonuje się z płyt kartonowo-gipsowych, a te objawiają często skłonność do pęknięć. Jeśli więc chce się uzyskać właściwy efekt już po nałożeniu farby, najpierw trzeba naprawić wszelkie ewentualne uszkodzenia.

W przeciwnym razie pokój straci wiele na estetyce, a pamiętaj, że może pełnić bardzo różne funkcje, w tym także wypoczynkową. Malowanie sypialni na poddaszu powinno być przeprowadzone z dużą uwagą i ostrożnością, by żaden szczegół nie odwracał uwagi od przyjemnych chwil relaksu.

5. Postaw na właściwą technikę

Jeśli rozpoczynasz malowanie skosów poddasza, musisz mieć świadomość, że powinieneś stawiać na najprostsze rozwiązania. Wszelkie dekoracyjne techniki zostaw na okazję przygotowywania innych kondygnacji domu. Jeśli bowiem położysz farbę niedokładnie, tutaj będzie to widać jak na dłoni.

Oceń artykuł:

25%
75%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym