logo_main

Proste dekoracje do domu – co wybrać i jak łączyć

Bez nich dom wygląda jak niedokończony. Proste dekoracje potrafią zdziałać cuda – nadać wnętrzu charakter i wydobyć z niego wszelkie atuty. A sposobów na dopełnienie czy odświeżenie aranżacji jest mnóstwo. 

 

 

Proste dekoracje do domu – co wybrać i jak łączyć

Gusta się zmieniają, a moda przemija. Dodatki można więc bez większego wysiłku wymieniać, a tym samym co i rusz odmieniać wnętrze, w którym mieszkamy. Jak zatem dobierać dekoracje do domu? Wyważone proporcje i umiejętne zestawienie dekorów – oto klucz do sukcesu.

Przestrzeń oswojona, czyli przytulne dekoracje 

Jeśli marzy się nam piękne, oryginalne, ale też przytulne wnętrze, pobawmy się dodatkami z tkanin. Zbudują one aranżację na zasadzie harmonii lub kontrastów. Decydując się na to drugie, pamiętajmy, że przeciwstawiać sobie możemy nie tylko kolory, ale także struktury – jedwabna pościel w zestawieniu z futrzanymi poduszkami i grubą narzutą to świetne rozwiązanie. Łącząc różne wzory, warto jednak znaleźć dla nich wspólny mianownik. Dekoracje spajać może np. motyw przewodni, jak choćby natura. A skoro o niej mowa… 

Przyroda udomowiona, czyli naturalne dodatki 

Moda na rośliny we wnętrzach rozkwita… i bardzo dobrze, bo to wyjątkowo zdrowa dekoracja do domu. Cieszy oko, ale także reguluje wilgotność powietrza, a nawet oczyszcza je ze smogu czy toksyn. Ale jakie kwiaty wybierać? Duże doskonale się sprawdzą w przestronnych wnętrzach. Z małych roślin możemy tworzyć oryginalne kompozycje na półkach, w ciekawych doniczkach lub nieoczywistych pojemnikach. Pięknie wyglądają również ogrody w szkle, które często są samowystarczalnym ekosystemem (niektórych nie trzeba nawet podlewać).

0106-istock-901546594

Sztuka oprawiona, czyli dekoracje na ścianę 

To, ile dodatków zawiesimy na ścianach, zależy tylko od nas. Forma galerii sprawdzi się, kiedy chcemy zaprezentować jakiś cykl, np. serie zdjęć rodzinnych, z podróży czy podobne tematycznie plakaty. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić i zadbać o element dodatkowo je łączący, jak choćby ramki w stylistyce pasującej do wnętrza. Ważne, aby oprawa nie przytłaczała, ale stanowiła dyskretne tło. Istotna jest także wysokość, na jakiej umieścimy obrazy, grafiki czy zdjęcia. Najlepiej, jeśli patrząc na dekoracje, nie będziemy musieli zadzierać głowy. Podobne zasady obowiązują przy wieszaniu dodatków związanych z hobby. Jeśli kolekcjonujemy talerze lub maski z różnych stron świata, mogą one pięknie udekorować ściany. Ale umiar i wspólny mianownik dla dekoracji tu również będą gwarancją sukcesu.

×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym