Otwórz, zamknij, przesuń. Niebanalne klamki i akcesoria do drzwi

Oceń artykuł:

0%
0%

W minionych stuleciach drzwi były dekorowane ze szczególnym przepychem – piękne mosiężne okucia, bogato zdobione klamki i kołatki w kształcie wijącego się smoka lub węża witały gości, od progu dając świadectwo prestiżu mieszkającego za drzwiami gospodarza. Obecnie efektowne zdobienia na drzwiach to rzadkość, zwykle wybieramy bowiem klasyczne akcesoria, a moda na minimalistyczny styl narzuca najprostsze i ergonomiczne rozwiązania.

1/5
Biżuteria do drzwi
Biżuteria do drzwi

Choć klamka to nieodzowny element wyposażenia, często nawet go nie zauważamy. Naszą uwagę zwracają tylko te uchwyty w drzwiach, które są bogato rzeźbione, ornamentowane i przypominają raczej małe dzieła sztuki niż typowo użytkowe przedmioty. Takie elementy dekoracyjne można jeszcze spotkać w starych dworkach czy kamienicach. Obecnie zamiast misternie zdobionych klamek chętnie wybieramy uchwyty dopasowane stylem do wnętrza, np. retro, industrial czy glamour. Wygląd drzwi mogą uzupełniać nie tylko klamki, lecz także mniej lub bardziej dekoracyjne okucia, zasuwy, kołatki, a nawet zawiasy, które coraz częściej zaskakują pomysłowością.

Uchwyt czy gałka?
Uchwyt czy gałka?

Uchwyt czy gałka? Najczęściej po prostu klamka. Standardowo klamki wykonuje się ze stali, aluminium, a niekiedy mosiądzu. Mogą być chromowane, niklowane lub malowane proszkowo. Bywają jednak także powlekane złotem oraz wykonane z porcelany, drewna, żywicy, kryształu czy ze szkła. Niekiedy zdobi się je dodatkowo kryształkami. Choć największym powodzeniem cieszą się takie o prostych formach, uwagę zawsze zwracają te mniej typowe, stylizowane na starodawne, fantazyjnie wygięte i pofalowane, w kształcie ramek i kul. Dekoracyjna bywa też rozeta – element, na którym klamka jest osadzona na drzwiach. Zwykle jest ona podłużna, może jednak przybierać formę oryginalnej dekoracji – z bogatymi zdobieniami wokół dziurki od klucza i na obrzeżach.

Kołatki, zasuwki
Kołatki, zasuwki

Podobnie jak klamki, tak i okucia mogą znacząco odmienić nawet najprostsze w formie drzwi. Do łask wracają znane z dawnych czasów kołatki. Niegdyś wierzono, że pełnią one funkcję amuletu odpędzającego od domu złe moce. Stąd ich przeróżne formy, kryjące wiele symbolicznych znaczeń. Obecnie zarówno te o prostych, jak i fantazyjnych kształtach, zdobione wizerunkami ptaków, dzikich zwierząt czy ornamentami, wykonuje się z podobnych materiałów co klamki.

W zastępstwie hałaśliwego dzwonka kołatki dyskretnie powiadomią nas o przybyciu gości, przede wszystkim będą jednak pełnić funkcję estetyczną. Choć dużymi walorami odznaczają się szczególnie modele stylizowane, także te współczesne i minimalistyczne starannie wykonane przykuwają uwagę. Wykonywane również na zamówienie, mogą nawiązywać do zainteresowań i upodobań właściciela. Podobnie rygle czy zasuwki na drzwiach. By zdobiły, wystarczy, że zostaną pokryte płytkimi reliefami lub przyjmą mniej oczywiste kształty. Mogą być metaliczne, patynowane, miedziane, a nawet wykończone w kolorze różowego złota. Ciekawy efekt daje zestawienie klamek i okuć o różnym kolorze.

Zawiasy
Zawiasy

Klamki i zasuwy zawsze jako pierwsze rzucają się w oczy. Jednak ciekawe rozwiązania stosowane są także przy zawiasach. Obecnie w drzwiach uchylnych widoczna jest tendencja do ukrywania tego rodzaju okuć przez montaż odpowiednich ościeżnic drzwiowych, najczęściej zlicowanych w jednej płaszczyźnie z powierzchnią skrzydła drzwiowego. Zawiasy można jednak wyeksponować, montując je do drzwi na dekoracyjnych zaczepach lub też prezentując ich oryginalne elementy konstrukcyjne. Nietypowe zawiasy pojawiają się np. w drzwiach łamanych – dzielonych symetrycznie lub asymetrycznie. W tej opcji, zamiast pełnego rozwarcia, skrzydło może uchylać się tylko w części, co doskonale sprawdza się w wąskich pomieszczeniach. Zwykle drzwi do pokoi otwierają się do środka, a do łazienki – na zewnątrz. Ciekawą opcją bywają jednak drzwi wahadłowe z obrotowymi zawiasami, które umożliwiają uchylanie się w obie strony. Rozwiązanie to jest często stosowane w restauracjach i hotelach.

Stopery
Stopery

Dla tych, którzy mają dosyć poobijanych ścian i drzwi trzaskających w przeciągu, doskonałym rozwiązaniem są stopery do drzwi. To designerska ozdoba i zabawny akcent we wnętrzu, który na dodatek zapobiega dziurom w ścianach spowodowanym niekontrolowanym otwieraniem drzwi przez energicznych domowników. Stopery – zarówno te z tworzywa, jak i z wytrzymałych tkanin, w kształcie motków, zabawnych ludzików lub pociesznych zwierzaków – przydają się również wiosną i latem. Zapobiegają wówczas przeciągom, o jakie nietrudno w przypadku pootwieranych na oścież okien i drzwi.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym