Najmniejsze mieszkania w Polsce. Poznaj ciekawe rozwiązania

Oceń artykuł:

0%
0%

Polacy chętnie kupują małe mieszkania. Z powodu szczupłych środków dla wielu to jedyna szansa na własne cztery ściany, dla innych – sposób na życie. Mały metraż to niższe koszty utrzymania i niezła lokata kapitału.

1/8
Wąskie, ale wygodne Fot. Bartek Warzecha / Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej
Wąskie, ale wygodne

Kiedy kilka lat temu między budynkami przy ul. Chłodnej i Żelaznej w Warszawie powstało mieszkanie izraelskiego pisarza Etgara Kereta, od razu okrzyknięto je najwęższym na świecie. Aranżacja wnętrza tego małego mieszkania może zaskakiwać. Jego szerokość nie przekracza 155 cm, jest tam maleńka łazienka, wąskie miejsce do spania, gabinet do pracy, a nawet minikuchenka z lodówką. Mieszkanie, a właściwie dom, ponieważ całe wyposażenie rozłożone jest na trzech poziomach, ma w sumie ok. 14 mkw.

Na świecie taki metraż nikogo nie dziwi. W Londynie, Paryżu czy Rzymie na sprzedaż za bajońskie sumy wystawiano w pełni wyposażone lokale o metrażu 7-8 mkw. W Tokio i innych japońskich miastach furorę robią mieszkania-kapsuły, mające niewiele ponad 1 mkw., które mieszczą tylko miejsce do spania i mycia, a także wieszak na ubrania.

To cię też zainteresuje: Najlepsze sposoby na małe i ciemne wnętrza

Małe, ale kilkupoziomowe Fot. Air b'n'b
Małe, ale kilkupoziomowe

W Polsce także przybywa maleńkich mieszkań. Dla wielu osób na dorobku taki metraż to jedyna szansa, by zamieszkać u siebie. Najmniejszy apartament w Krakowie Top XXS ma powierzchnię 2,5 mkw. Sukcesem aż tak minimalistycznego projektu są wysokość i odpowiednia aranżacja atresoli, w której można ulokować miejsce do spania. Pod nią znajduje się łazienka z prysznicem i aneks kuchenny, a nawet miniaturowe miejsce do odpoczynku. Lokal ten oferowany jest wprawdzie turystom (do wynajęcia za pośrednictwem serwisu Airb'n'b), ale osoba ze skłonnością do minimalizmu (i bez klaustrofobii) z pewnością mogłaby tam spokojnie mieszkać i dłużej.

Urządzenie maleńkiego mieszkania to duże wyzwanie dla projektanta. Na kilkunastometrowej powierzchni musi zmieścić się wszystko, co potrzebne do życia. Nic dziwnego, że stosowane są triki, których nie znajdziemy na większych przestrzeniach.

To cię też zainteresuje: Najlepsze sposoby na małe i ciemne wnętrza

15 metrów do życia Projekt: Pogotowie Wnętrzarskie
15 metrów do życia

W mającym 15,5 mkw. mieszkaniu pani Marii z Warszawy przestrzeń zaplanowano i wykorzystano co do centymetra. By optycznie powiększyć lokal, zdecydowano się na wystrój wnętrz na biało – ściany, meble i wszystkie inne sprzęty mają tę barwę. W małej kuchni jest dość blatów do pracy, a pod wiszącymi szafkami zamocowano także dodatkowe, otwarte półki. Pod blatem znalazło się miejsce dla małej lodówki. Materac do spania powędrował na antresolę umieszczoną 110 cm od sufitu. Można tam spokojnie siedzieć i spać. Stroma drabina na górę oddziela miniaturowy przedpokój od reszty mieszkania.

Na przedłużeniu kuchennego blatu stworzono miejsce do jedzenia, w którym swobodnie można ustawić dwa krzesła. W części dziennej znalazły się blat do pracy i rozkładana kanapa – dodatkowe miejsce do spania dla gości, ale też do odpoczynku na co dzień. Problem szafy gospodyni rozwiązała, zlecając stolarzowi zamontowanie dużej wąskiej szafy na znacznej części jednej ze ścian. Zamykane szafki poprzedzielane są otwartymi półkami, dzięki temu jest miejsce na książki i bibeloty, a cała konstrukcja nie jest zbyt ciężka.

To cię też zainteresuje: Najlepsze sposoby na małe i ciemne wnętrza

Wrocławski eksperyment Fot. Starter
Wrocławski eksperyment

Kiedy w 2012 roku jeden z wrocławskich deweloperów ogłosił, że zamierza sprzedawać 12-metrowe mieszkania, pisały o tym wszystkie media. Pomysł adaptacji dawnego Domu Asystenta zakończył się takim sukcesem, że inwestor rozpoczyna właśnie trzeci etap projektu Starter. Teraz mieszkania zlokalizowane będą w sześciopiętrowym nowo budowanym budynku w centrum. Metraże mają być bardziej zróżnicowane, ale nadal w ofercie znajdują się i takie, które mają niewiele ponad 11 mkw.

Ponieważ inwestor sprzedaje je w pełni wykończone i wyposażone, zadbano, by na tak małej przestrzeni znalazło się miejsce do spania, które w ciągu dnia można zamocować na ścianie, blat do pracy pełniący też funkcję stołu, a także szafa wnękowa z przesuwanymi drzwiami. W maleńkim aneksie kuchennym znajdują się wszystkie niezbędne sprzęty i szafki, w łazience – prysznic i miniaturowa umywalka. Choć standardowy wystrój sprawia nieco wrażenie hotelowego, wielu osobom to odpowiada. Jak mówią, dobrze czują się w mieszkaniach w stylu minimalistycznym.

To cię też zainteresuje: Najlepsze sposoby na małe i ciemne wnętrza

Szczupłe, ale sprytne Fot. Starter
Szczupłe, ale sprytne

Największym kłopotem w zagospodarowaniu małych metraży jest przemyślenie aranżacji tak, by nie stworzyć wrażenia zagracenia i nadmiaru. Oczywiście w wielu sytuacjach życiowych nie da się tego uniknąć, szczególnie wtedy, kiedy rodzina się powiększa. Rozwiązaniem są sprytne triki, które pomagają optycznie powiększyć mały metraż. Dużo dobrego zrobi biały kolor ścian i mebli, dobrze przemyślane oświetlenie, niewielkie i sprawiające wrażenie lekkich meble, a raczej multimeble, które spełniają różne zadania.

To cię też zainteresuje: Najlepsze sposoby na małe i ciemne wnętrza

Wielofunkcyjne Projekt: Szymon Hanczar
Wielofunkcyjne

W małym mieszkaniu nie da się, by stół był tylko stołem – zwykle będzie pełnił także funkcję miejsca do pracy, a łóżko, najczęściej rozkładane, będzie także sofą do odpoczynku i przyjmowania gości. Również regał często okaże się nie tylko miejscem na książki, ale też ażurową ścianą oddzielającą miejsce do spania od reszty pokoju. Podobnych rozwiązań w tak małej kawalerce wymaga aranżacja aneksu kuchennego. Nawet na 2-3-metrowej przestrzeni udaje się zmieścić niezbędne sprzęty, a szafki zabudowane pod sufit ułatwią ulokowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów.

To cię też zainteresuje: Najlepsze sposoby na małę i ciemne wnętrza

Przestrzeń, która rośnie Fot. ZOKU LOFT
Przestrzeń, która rośnie

Ania i Wojtek, projektując swoje pierwsze mieszkanie, poszukiwali sprytnych rozwiązań. Ich przypadek to przykład tego, jak funkcjonalnie urządzić tak małe mieszkanie. Na 19 mkw. w pierwotnym projekcie była malutka wnęka kuchenna, wąski pokój, mający 1 mkw. przedpokój z miejscem na szafę. Dzięki pomocy projektantki wnętrz jeszcze na etapie budowy udało się wyeliminować część ścian, a pozostałe wybudować tak, by powstały dodatkowe wnęki – na pralkę i szafkę w łazience oraz lodówkę po drugiej stronie ściany, w aneksie kuchennym. Brak ścian w pokoju pozwolił na wstawienie większej szafy, a ażurowe przepierzenie z książkami oddzieliło część sypialną. Znalazło się nawet miejsce na stolik z trzema niewielkimi krzesłami i biurko do pracy. Mieszkanie służyło im w czasie studiów i przez kilka kolejnych lat, później zamienili je na większe, ale każdy, kto je oglądał, był pod wrażeniem prostych rozwiązań projektowych, które optycznie dodawały tej przestrzeni objętości.

To cię też zainteresuje: Najlepsze sposoby na małe i ciemne wnętrza

Mały metraż, wysoka cena Fot. Design Corner
Mały metraż, wysoka cena

W pierwszym kwartale 2017 roku w Krakowie można było kupić dwa mieszkania o powierzchni 15 mkw. Za pierwsze, ulokowane bliżej centrum, właściciel żądał 142 tys. złotych. Drugie, położone w Nowej Hucie, ceniono na 125 tys. złotych. Położona na gdańskiej Starówce kawalerka o metrażu 15,7 m. kw. wyceniona była na 166 tys. zł. Na warszawskiej Woli za mieszkanie o powierzchni 14,5 mkw. na drugim piętrze deweloper chce 183 tys. złotych, 15-metrowe mieszkanie na Psim Polu we Wrocławiu kosztuje 114 tys. złotych. W opisywanym powyżej wrocławskim Starterze III, który właśnie rozpoczął sprzedaż mieszkań, za najmniejsze, mające niecałe 12 mkw., lokum trzeba zapłacić ok. 110 tys. złotych. Jak sprawdziliśmy, większość z nich jest już sprzedana albo zarezerwowana.

To cię też zainteresuje: Najlepsze sposoby na małe i ciemne wnętrza

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym