Jakie drzwi wybrać do pokoju dziecka?

Oceń artykuł:

75%
25%

Pełne, a może przeszklone? Białe czy kolorowe? Jakie drzwi wybrać do pokoju dziecięcego? Muszą być bezpieczne i idealnie dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. 

1/5
Pełne czy z szybą?
Pełne czy z szybą?

Kiedy w domu pojawia się dziecko, to, czy drzwi będą pełne, czy przeszklone, nie ma właściwie większego znaczenia. I tak wchodzimy do jego pokoju zupełnie swobodnie, a delikatne światło wpadające przez przeszklenie maluchowi raczej nie powinno przeszkadzać w spaniu – w końcu często kładziemy go, kiedy na dworze jest zupełnie jasno. Później, kiedy dziecko podrośnie i zacznie bardziej dbać o swoją prywatność, szyba w drzwiach może być dla niego kłopotliwa. Nam z kolei daje trochę (złudnego) poczucia kontroli nad tym, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami.

Równie ważną sprawą jest ryzyko wybicia tafli szkła – przygody, które się przytrafiają rozbrykanym dwunastolatkom, czasem przechodzą nasze najśmielsze wyobrażenia. I na to jest jednak rada. Jeśli zależy nam na drzwiach z przeszkleniem, warto wybrać takie ze szkłem hartowanym i/lub dodatkowo zabezpieczonym folią. Z jednej strony dużo trudniej je rozbić, z drugiej - jeśli nawet się to stanie, szyba rozpadnie się na mnóstwo małych kawałków, które nikogo nie skaleczą. Jest też kompromisowe rozwiązanie – mały świetlik. Dzięki niemu można sprawdzić, czy w pokoju świeci się światło, a maluchowi łatwiej zasnąć samemu, kiedy widzi, że za drzwiami toczy się życie domowe i rodzice są w pobliżu.

Sprawdź też: Takie drzwi to absolutna nowość. Są świetne!

Jaki kolor?
Jaki kolor?

Białe, uniwersalne drzwi wydają się świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku niemowlaków - ich pokoje najmłodszych są jasne i wesołe. Gorzej, kiedy dziecko podrośnie i odkryje, jak dobrze jest po nich mazać kredkami. Zamiast krzyczeć i się złościć, pomyślmy o tym wcześniej i wybierzmy drzwi z łatwo zmywalną okleiną. Producenci mają w ofercie takie modele - specjalnie z myślą o dzieciach. W ogóle kupując drzwi do pokoju dziecięcego, wybierzmy model szczególnie odporny na zabrudzenia, obicie i obtłuczenie. W końcu przez ten pokój przetoczy się niejedna indiańska wojna, musi on też przetrwać atak wrogich plemion, najazd kosmitów i wiele klęsk żywiołowych. Przygotujmy się na nie. Z pewnością też z czasem nasza pociecha będzie miała pomysł, żeby przemalować drzwi na inny kolor, przy okazji przemeblowania. Warto więc dopytać o wykończenie drzwi, które stosunkowo łatwo pokryć farbą.

Sprawdź też: Takie drzwi to absolutna nowość. Są świetne!

Ile prywatności?
Ile prywatności?

Czy w pokoju dziecka warto montować zamek? Kontrowersyjne pytanie. W przypadku małego dziecka oczywiście nie – to niebezpieczne. Co jednak z tym już podrastającym? Kwestia zaufania. Z jednej strony, jeśli ufamy swojemu dziecku, a jemu na tym zależy, można się zgodzić na prywatność. Z drugiej strony, jeśli w domu panują żelazne zasady, że nie wolno do sypialni wchodzić bez pukania, i nikt o tym nie zapomina – może nie będzie takiej potrzeby? To oczywiście indywidualna decyzja, trzeba jednak pamiętać, że dla dziecka pokój to często cały jego świat – z ubraniami, książkami, nauką, różnymi zainteresowaniami, kolegami, których w nim przyjmuje, i całą masą nastoletnich zmartwień i radości. Trzeba zrozumieć, że młody człowiek czasem chce pobyć sam w swoim prywatnym świecie.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na montaż zamka w pokoju dziecka, warto wybrać drzwi, które pobudzą kreatywność młodego człowieka. W sprzedaży są np. modele (drzwi Smart marki VOX, produkowane przez Porta DRZWI), które pozwalają na pełną personalizację skrzydeł. Wybiera się wówczas nie tylko ich kolor, wygląd i wykończenie, ale też dodatkowe akcesoria. W ten sposób drzwi zyskują dodatkową funkcjonalność - tak potrzebną w wielozadaniowym pokoju malca. Można na nich np. zawiesić organizer czy przymocować najpotrzebniejsze notatki.

Sprawdź też: Takie drzwi to absolutna nowość. Są świetne!

Cicho sza
Cicho sza

Drzwi dźwiękoszczelne w pokoju dziecięcym to inwestycja na długie lata. Niemowlak będzie spał spokojnie, odcięty od domowych hałasów. Co prawda rodzic chciałby dobrze słyszeć, czy dziecko się nie obudziło, ale i tak w większych domach kupuje się przeważnie elektroniczne nianie, a w mniejszych nietrudno zajrzeć do malucha od czasu do czasu. Czterolatka można spokojnie położyć wcześniej spać i nie trzeba chodzić potem cały wieczór na palcach. Mały uczeń będzie miał spokój przy odrabianiu lekcji. W końcu gdy nastolatek zacznie słuchać muzyki na cały regulator – wtedy dopiero sobie podziękujemy za to rozsądne rozwiązanie. Dobre dźwiękoszczelne drzwi wygłuszają 32-36 dB.

Na zdjęciu: drzwi Porta GRANDE

Sprawdź też: Takie drzwi to absolutna nowość. Są świetne!

Prawe, lewe czy może przesuwne?
Prawe, lewe czy może przesuwne?

Często pokój dziecięcy jest najbardziej przeładowanym pomieszczeniem w całym domu – trzeba w nim zmieścić szafę, łóżko, regały, biurko i całą masę innych niezwykle potrzebnych przedmiotów. Dobrze, żeby drzwi nie zajmowały dodatkowo cennego miejsca. Zadbajmy przede wszystkim, żeby otwierały się w odpowiednią stronę (prawe drzwi to takie, które mają zawiasy po prawej stronie, kiedy otwiera się je do siebie) i nie blokowały np. dostępu do szafy. Jeśli miejsca jest naprawdę mało, warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych, które mogą się chować w ścianie albo np. za regałem.

Sprawdź też: Takie drzwi to absolutna nowość. Są świetne!

Oceń artykuł:

75%
25%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym