Inspirujący recykling: drugie życie drzwi

Oceń artykuł:

100%
0%
Drzwi pełnią magiczną funkcję. Pod względem kulturowym są silnie nacechowane znaczeniowo. Stoją na straży naszej prywatności, zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie stanowią łącznik ze światem zewnętrznym. Dlatego gdy przychodzi pora, by je wymienić – szczególnie te leciwe, z litego drewna, skrywające różne historie pod kolejnymi warstwami farby, czasem robi się ich żal. Z pomocą przychodzi wtedy recykling.
1/9
Stare drzwi jak nowe Fot. inmyinterior.com
Stare drzwi jak nowe

Stare drzwi niespisane na straty mogą odwdzięczyć się wieloma możliwościami zastosowań. Nie wahaj się więc ich użyć! Przy niewielkim nakładzie kosztów i czasu możesz wyczarować z nich prawdziwe cuda. Jeśli akurat nie masz żadnych na zbyciu, popytaj znajomych, czy nie zalegają u nich jakieś na strychu, poobserwuj też, czy któryś z sąsiadów nie robi akurat remontu. Jeśli stać cię na kreatywność, możesz ocalić niejedne drzwi, zyskując niepowtarzalny element wyposażenia, coś, co może stać się efektowną dekoracją wnętrza. Pomysłów na recykling tego typu przedmiotów jest mnóstwo.

Wieszak do przedpokoju Pinterest.com
Wieszak do przedpokoju

Wyposażenie przedpokoju na ogół nie jest zbyt skomplikowane, kosztuje za to niemało. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak urządzić przedpokój, a nie masz akurat drzwi do recyklingu, możesz kupić w markecie budowlanym najtańsze drzwi sosnowe. Możesz dodatkowo udekorować je ozdobnymi listwami czy pomalować farbą albo preparatem do postarzania drewna. Ładne okucia i haczyki dopełnią całości, a ty zyskasz stylowy wieszak na ubrania, który za sprawą ławeczki albo skrzyni na buty zamieni się w wielofunkcyjny mebel.

Zapisane na tablicy Fot. artisanhardware.com
Zapisane na tablicy

Tablica ze starych drzwi to idealny pomysł na jeden z elementów aranżacji domowego gabinetu lub dziecięcego pokoju. Zawieszona nad biurkiem z powodzeniem zastąpi korkową i stworzy oryginalny element wystroju. Wystarczy pomalować drzwi przeznaczone do recyklingu farbą tablicową (a najlepiej uprzednio także magnetyczną), by najważniejsze informacje i kontakty mieć zawsze w zasięgu wzroku.

Za parawanem Fot. hoppler.com.ph
Za parawanem

Trzy lub cztery pary drzwi mogą stworzyć oryginalne przepierzenie. Wystarczy połączyć je zawiasami. Idealnym rozwiązaniem jest osadzenie ich na kółkach, dzięki którym parawan stanie się mobilny. Nie muszą pochodzić z jednej kolekcji. Im bardziej są różnorodne, tym lepiej! Urok recyklingu polega właśnie na niepowtarzalności i stosowaniu oryginalnych dekoracji.

W oprawie skrzydła Fot. Pinterest.com
W oprawie skrzydła

Nawet jeśli twoje stare drzwi ze szprosami straciły szybki, może z nich powstać wspaniała dekoracja ścienna. Umiejętnie zaaranżowane pomieszczą sporą kolekcję zdjęć czy grafik. Najlepiej zawiesić je poziomo nad komodą czy sofą w salonie.

Pomysłowa toaletka Fot. Life At the Cottage
Pomysłowa toaletka

Do jej powstania nie trzeba wiele, co więcej: wszystkie jej elementy mogą pochodzić z recyklingu. Stare meble w nowej aranżacji nadal mogą cieszyć oko. Wysłużone drzwi, niemodny już stolik nocny z tłoczonymi nóżkami i nieużywane lustro – odrobina farby scali je w nietuzinkowy mebel.

Zagłówek z inwencją Fot. dreamywhites.blogspot.com
Zagłówek z inwencją

Nie trzeba nawet montować drzwi do ściany sypialni. Wystarczy oprzeć je za łóżkiem, by powstał efektowny zagłówek. Stylowe zdobienia stworzą niecodzienny klimat nawet w mieszkaniu urządzonym dość minimalistycznie. Taki element wyposażenia nie musi przyciągać uwagi kolorem. W otoczeniu kryształowych żyrandoli czy mebli w duchu retro i tak będzie prezentował recykling w królewskim wydaniu.

Rustykalny stół Fot. elsabordeloantiguo.com
Rustykalny stół

Do stylizowanych wnętrz w klimacie shabby chic czy wiejskim możesz wykorzystać nawet podniszczone, odrapane drzwi wewnętrzne. Są na tyle wytrzymałe, że mogą posłużyć jako blat stolika kawowego, a nawet jadalnianego. Jeśli są bogato zdobione, można nakryć je dodatkowo szklaną taflą zamówioną na wymiar. Ochroni je ona przed ewentualnymi zabrudzeniami czy zachlapaniami, bez straty dla unikalnej faktury drewna czy dekoracji skrzydła.

Ogrodowa furtka Fot. Canadian Gardening
Ogrodowa furtka

Stare drzwi zewnętrzne lub odpowiednio zabezpieczone wewnętrzne mogą nadal pełnić właściwą sobie funkcję, tyle że w ogrodzie. Kolorowa, niebanalnie zaaranżowana furtka wygląda zapraszająco. I wyróżnia się na tle zieleni.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym