Drewno. Materiał, który nigdy nam się nie znudzi

Oceń artykuł:

0%
100%

Trendy się zmieniają, a wnętrza domów drewnianych są ciągle modne. W dodatku projektanci znajdują dla drewna ciągle nowe zastosowania.

1/6
Drewno. Materiał, który nigdy nam się nie znudzi Źródło: fairpencil.com
Drewno. Materiał, który nigdy nam się nie znudzi

Drewno wciąż jest na czasie. Styl skandynawski, rustykalny, minimalizm – nieważne, w jakim stylu urządzony będzie dom, drewno na pewno znajdzie w nim swoje miejsce. Nic dziwnego, bo jest dla projektanta materiałem bardzo atrakcyjnym. Wystarczy dobrać gatunek z odpowiednim kolorem i usłojeniem, a także sposób wykończenia. Wybór jest trudny, ale konieczny. W jednym wnętrzu lepiej nie łączyć kilku gatunków, bo będzie w nim panował wizualny bałagan. Jeśli różnicować, to raczej faktury. Drewno półmatowe można zestawić z błyszczącym, szczotkowane z gładkim.

Drewno w łazience  Źródło: inspiraceprirodou.com
Drewno w łazience

Od niedawna drewno w mieszkaniu stosowane jest także w aranżacji pomieszczeń o dużej i zmiennej wilgotności, przede wszystkim w łazienkach. Używając drewna, możemy nieszablonowo urządzić wnętrze. W trudnych warunkach sprawdzają się jednak tylko niektóre gatunki, stabilne i o niewielkim skurczu, twarde i oczywiście dekoracyjne. Do większości zastosowań nadaje się tylko lite drewno, należycie zaimpregnowane. Najczęściej stosowane są egzotyczne rodzaje, takie jak: tek, iroko i padouk. Z powodzeniem można zastosować także gatunki rodzime, zwłaszcza dąb. Co można z nich zrobić? Właściwie wszystko. Choćby dwuosobową, asymetryczną wannę albo umywalkę o obłej czaszy. Każdy z tych obiektów różni się nieco od pozostałych ze względu na naturalne detale materiału. To przedmioty luksusowe, świetnie prezentujące się w salonie kąpielowym. Tańszym rozwiązaniem jest drewniana obudowa wanny. Inne możliwości to drewniane szafki, dekoracyjne panele na ścianach i parkiet.

Nie można też zapomnieć o drzwiach, które jeśli nie drewniane, to mogą do złudzenia przypominać naturalne drewno kolorem i fakturą. Drzwi z kolekcji Porta BALANCE to ogromny wybór dębowych klimatów. Znajdziemy tu takie okleiny, których nikt nie odróżni od naturalnego drewna. Można wybierać w odmianach dębu, a wśród nich napotkamy dąb naturalny, syberyjski i skandynawski, dąb południowy i ten niczym rodem z Hawany. To znakomite uzupełnienie pomieszczeń, w których główną rolę gra właśnie drewno.

Najbardziej ostrożnym rozwiązaniem pozostają drewniane bibeloty – pojedyncza rzeźba, misa czy rama lustra. Drobiazgi najłatwiej wymienić. Stałe elementy wyposażenia zostaną na dłużej, trzeba więc o nie na bieżąco dbać, inaczej pojawią się trwałe odbarwienia, a w skrajnych przypadkach drewno zacznie butwieć.

Salon w drewnie  Źródło: Pinterest.com
Salon w drewnie

Olejowanie czy lakierowanie drewnianej podłogi trzeba powtarzać co pewien czas niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu została ułożona. Ale parkiet w salonie nie jest narażony na tak ekstremalne zmiany temperatury i wilgotności jak w łazience. Dzięki temu może być wykonany z różnych gatunków drewna. W odrestaurowanych kamienicach można się zdecydować na wzorzysty parkiet „pałacowy”, który stanie się ozdobą mieszkania. W skromniejszych wnętrzach też nie musi być nudno; oprócz klasycznych wzorów jest przecież jodełka francuska, jodełka z pasem, szachownica i wiele innnych. To samo drewno może wyglądać zupełnie inaczej w zależności od wykończenia: bielone, wędzone, postarzane drewno może dobrze sprawdzić się także w nowoczesnych aranżacjach.

Drewno w mieszkaniu to także sufit Źródło: WoodFloorDoctor.com
Drewno w mieszkaniu to także sufit

Drewno nad głową to nie propozycja dla każdego. Takie wykończenie sufitu sprawia, że pomieszczenie wydaje się niższe, więc przy standardowej wysokości może robić klaustrofobiczne wrażenie. W wersji „surowej” nadaje się do rustykalnej chaty. W luksusowej – do loftu, apartamentu w kamienicy albo wysokiego salonu w domu jednorodzinnym. Najprostszym sposobem na taki sufit są samoprzylepne forniry. Niekiedy możliwe jest też wyeksponowanie drewnianej konstrukcji. To rozwiązanie często stosowane jest z powodzeniem na strychach adaptowanych do celów mieszkalnych.

Materiał bardzo naturalny Źródło: Pinterest.com
Materiał bardzo naturalny

Ekologia, zrównoważony rozwój, recykling – te hasła od lat pozostają w głównym nurcie architektury wnętrz. Projektanci proponują wykorzystywanie drewna z odzysku, wyróżniającego się wyrazistą fakturą i kolorem. Deski i belki pochodzące z rozebranych stodół czy domów zyskują drugie życie np. jako blaty stołów. Takie meble wyglądają nietuzinkowo, najkorzystniej prezentują się pojedynczo, zwłaszcza jeśli skontrastuje się je z oszczędnie urządzonym wnętrzem.

Czasem wystarczy sięgnąć po tani, zwyczajny materiał. Meble z palet czy skrzynek na jabłka nie są już ekscentryczną nowinką, wciąż jednak z powodzeniem wykorzystuje się je przy urządzaniu mieszkania. Gdy minie ich czas, łatwo można je będzie zastąpić bardziej tradycyjnymi sprzętami. Zastosowanie znajduje także drewno wyrzucone przez morze. Nie można jednak używać w żadnym celu starych podkładów kolejowych. To prawda, że są tanie i solidne, ale impregnat, który chronił je przed szkodnikami, jest niebezpieczny dla zdrowia.

Drewniany wystój wnętrz domów Źródło: Pinterest.com
Drewniany wystój wnętrz domów

Jasne drewno o dobrym rysunku słojów dobrze nadaje się na domowe tło. Nie pomniejsza optycznie mieszkania tak jak ciemne boazerie, a daje wrażenie przytulności i domowego ciepła. Bardziej zdecydowane tekstury sprawdzą się raczej w mniejszej skali. Takim mocnym akcentem może być biurko z egzotycznego drewna, schody o interesującej formie, a może tylko lampa lub rzeźbiona misa – wybór zależy od upodobań inwestora i od charakteru mieszkania.

Oceń artykuł:

0%
100%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym