Wystrój salonu na nowo, czyli weekendowa metamorfoza

Oceń artykuł:

100%
0%

Potrzebujesz tylko jednego weekendu, by odświeżyć swój salon. Niedrogo i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki dokonasz spektakularnej metamorfozy w wystroju wnętrza, jeśli skorzystasz z kilku sprawdzonych sztuczek.

1/8
Nowa odsłona wystroju salonu Źródło: ridgewaycrossingapartments.com
Nowa odsłona wystroju salonu

Cudowne sposoby na metamorfozę mieszkania nie istnieją, podobnie jak magia. Sztuka iluzji jest jednak realna. Tyle że jak każda inna, wymaga planowania i dopracowania. By odmienić wystrój wnętrza, wystarczą drobne, mało kosztowne zabiegi. Jeśli Twój salon jest nudny albo był urządzany jeszcze w czasach, gdy meble i materiały się zdobywało, a nie dobierało z rozmysłem, poniższe rady są dla Ciebie. To proste pomysły, które może i tracą magiczny urok, gdy pozna się ich tajemnice, lecz odpowiednio zastosowane mają wielką moc oddziaływania na zmysły. Dlatego należy przede wszystkim skoncentrować się na ich efektach...

Urządzenie salonu musi być dopasowanego do Twojego stylu Źródło: mydecorative.com
Urządzenie salonu musi być dopasowanego do Twojego stylu

Jakie kolory lubisz najbardziej? Wolisz spokojne barwy ziemi czy intensywne odcienie wszystkich kolorów tęczy? Lubisz proste formy czy toniesz w zachwytach nad ornamentami i fantazyjnie formowanymi bryłami mebli? A może podoba Ci się wszystko naraz, kochasz łączyć i miksować style? Zanim zabierzesz się do metamorfozy salonu, spróbuj określić nowy charakter wystroju wnętrza.

Salon – jak urządzić go na nowo? Źródło: tandem.md
Salon – jak urządzić go na nowo?

Na wstępie pomyśl o przestawieniu mebli. Jeśli przesunięcie regału nie wchodzi w grę, może nieco ożywienia do salonu wniesie przestawienie szafek lub półek? A może komoda z salonu da się zamienić miejscami z jadalnianym kredensem? Wykorzystaj dostępne w mieszkaniu elementy. Dywany, obrazy, stoliki, lampy mogą lewitować i zmieniać miejsca. Metamorfoza nie musi pociągać za sobą kupna nowych rzeczy.

Modne aranżacje salonu – meble jak nowe Źródło: dreamstime.com
Modne aranżacje salonu – meble jak nowe

Sposobów na to, jak odnowić stare drewniane meble, jest wiele. Jeśli zniszczona komoda i regał szpecą wnętrze, możesz je na przykład przemalować, a na ich frontach zamocować dekoracyjne listewki czy dekory. Na odrapane drzwiczki szafek i szuflad możesz też nakleić wodoodporną tapetę w wybranym wzorze, która jest łatwa do utrzymania w czystości. Stary stolik zyska nowe życie, jeśli jego blat pokryjesz okleiną meblową lub położysz na nim taflę barwionego, bezpiecznego szkła w wymiarze na zamówienie. Zanim zdecydujesz się na wyrzucenie wysłużonej pufy albo doświadczonego fotela, sprawdź, czy nowa tapicerka nie uczyniłaby z niego atrakcyjnego elementu wnętrza.

Nowoczesne aranżacje wnętrz: salon jak nowy  Źródło: harwoodgroup.org
Nowoczesne aranżacje wnętrz: salon jak nowy

Jeśli do tej pory parapet krył się pod ciężką kotarą, pora by ujrzał światło dzienne! Wbrew pozorom odnowienie nawet tego najbardziej zniszczonego nie wymaga brudnych prac remontowych w salonie. Obecnie dostępne są różnego typu nakładki na parapet, które wystarczy tylko dociąć na wymiar. Wybór faktur oraz kolorów nie stawia specjalnych ograniczeń. Delikatna firanka i dekoracyjna roleta zamiast grubej zasłony odmienią nie do poznania nie tylko wygląd okna, lecz także całego wnętrza. Ogromnym krokiem ku przytulnemu salonowi jest też ustawienie przy jednego ze ścian atrapy kominka, czyli ozdobnego portalu albo – jeżeli finanse pozwolą – umieszczenie w nim wkładu do biokominka (to wydatek od 200 do 1000 zł).

Pomysł na dekorację ścian w salonie iStockphoto.com
Pomysł na dekorację ścian w salonie

Sztukaterie, zwłaszcza styropianowe, kosztują grosze, a odpowiednio zastosowane skutecznie odwracają uwagę od niedostatków salonu. Dzięki nim wnętrze zyskuje nowy wymiar – dosłownie i w przenośni. Trójwymiarowe wzory mogą zaakcentować wybraną strefę w salonie, graficznie go podzielić czy przykuć uwagę do najatrakcyjniejszych mebli. Sztukaterie można łatwo przycinać i łączyć w dowolne zestawienia, a także malować lub ozdabiać. Tanią i błyskawiczną metamorfozę salonu uzyskasz też dzięki tapetom czy naklejkom ściennym. Wiele możliwości dają również nowoczesne farby tablicowe i magnetyczne, a także preparaty dekoracyjne z efektem zmrożenia czy brokatu. Kolory do salonu możesz dowolnie wybierać i zmieniać, każda zmiana naklejki czy tapety odmieni pokój nie do poznania.

Urządzenie salonu: lustra, lustra, lustra Źródło: Pinterest.com
Urządzenie salonu: lustra, lustra, lustra

Jeśli Twój salon spowił mrok, a nie planujesz reorganizacji instalacji elektrycznej, zastosuj sztuczkę z lustrami, które optycznie rozświetlą i otworzą ciemną przestrzeń. Lustro zawieszone naprzeciwko okna albo przy nim ustawione to doskonały przykład sztuki iluzji w wystroju wnętrza. Fototapeta zastosowana na jednej ze ścian zadziała podobnie, jeśli wybierzesz krajobraz rozszerzający perspektywę. W ten sposób efekt metamorfozy salonu uzyskasz natychmiastowo!

Najmodniejsze dekoracje w wystroju salonów Źródło: Pinterest.com
Najmodniejsze dekoracje w wystroju salonów

Kluczem do osiągnięcia szybkich rezultatów małym kosztem są dodatki. Zmiana zasłon, ramek obrazów, dywaników, narzuty – a najlepiej wszystkiego jednocześnie – oznacza spektakularną metamorfozę. To właśnie dekoracje ustalają wiodącą kolorystykę i styl wnętrza. Ogromną moc oddziaływania mają też żywe ozdoby – kwiaty zawsze wnoszą do salonu powiew świeżości oraz wywołują uśmiech lokatorów.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym