Salon w stylu japońskim – egzotyka, której wszyscy Ci pozazdroszczą

Oceń artykuł:

80%
20%

Planując ciekawe wnętrze, zawsze staramy się, by zachowało w sobie jak najwięcej oryginalności. Największe znaczenie mają zwykle pomieszczenia najbardziej reprezentacyjne, takie jak salon. Jeśli i Ty marzysz o tym, by zaplanować niebanalną przestrzeń, postaw koniecznie na salon w stylu japońskim. Stworzenie interesującej, orientalnej aranżacji to nie lada wyzwanie, dlatego musisz się mocno postarać, by poszczególne pomysły mogły być z powodzeniem wcielone w życie.

Salon w stylu japońskim – egzotyka, której wszyscy Ci pozazdroszczą

Najprostsze rozwiązania są najlepsze

Styl japoński w mieszkaniu to przede wszystkim prostota. Orientalna aranżacja zakłada oszczędność, która stanowi prawdziwą siłę, docenianą przez każdego, kto przychodzi do mieszkania, urządzonego w taki sposób. Tutaj nie dodatki są najważniejsze, a przestrzeń i specyficzny, niespotykany nigdzie indziej klimat.

Wystrój wnętrz w stylu japońskim opiera się więc w dużej mierze na minimalizmie. Właśnie dlatego nie należy przesadzać z ilością ozdób, a najlepiej wybrać jedną, mocno rozpoznawalną, która stworzy cały klimat wnętrza.

Może to być obraz czy rysunek z egzotycznym motywem, wyrazisty, czerwony element lub kolorowy wachlarz, zawieszony na ścianie. Można też postawić na japońską broń białą, która świetnie ozdobi Twoje domowe mury.

Specyficzne są też japońskie meble. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem i wysokością. Na pewno warto je rozważyć w swoim salonie, by zachował w pełni spójną stylistykę. Oczywiście, nie ma przeciwwskazań do eksperymentów, jednak dobrze, jeśli mieszczą się one w granicach przyjętej konwencji.

Koniecznie pokochaj asymetrię

Zwykle mówi się, że to symetria dąży do doskonałości. Tymczasem decydując się na japoński wystrój pokoju, musisz brać pod uwagę jej zupełne przeciwieństwo. Najlepiej postawić więc na spójność, ale niekoniecznie budować wszystko w pełni symetrycznie. Warto pomyśleć o tym, by japońskie ozdoby do domu rozmieszczać asymetrycznie, podobnie jak chociażby półki na regale (najlepiej tworzonym na wymiar).

Warto wykorzystywać też drzwi japońskie przesuwne, tak charakterystyczne dla tego rodzaju stylistyki. Proponujemy postawić na nasz system w kolekcji ALU, gdzie można uzyskać efektowne drzwi z prześwitami o geometrycznym kształcie. W oryginale wykorzystuje się do nich naturalne drewno oraz papier ryżowy, jednak tutaj wystarczy mlecznobiałe szkło. 

Spójrz na przestrzeń nieco inaczej

Jeśli chcesz postawić na styl japoński w pokoju reprezentacyjnym, musisz też inaczej popatrzeć na przestrzeń oraz jej wykorzystywanie. Warto stawiać na rozwiązania wielofunkcyjne, także bardzo popularne w krajach azjatyckich. Trzeba też pomyśleć o sposobie, w jakim ostatecznie urządzisz przestrzeń.

Wystrój w stylu japońskim wymaga ustawienia wszelkich mebli na środku, a nie tak, jak w europejskich aranżacjach – pod ścianami pomieszczenia. W takiej aranżacji po prostu najwięcej dzieje się w centrum i warto to, oczywiście w miarę możliwości, wykorzystywać. Na pewno zaskoczysz w ten sposób gości, zupełnie nieprzygotowanych na taki porządek.

Bądź bliżej natury

Japoński akcent w Twoim domu bez wątpienia doceni każdy. Obecnie w aranżacji wnętrz liczy się bliskość natury, a więc wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak chociażby drewno. W orientalnych wnętrzach bierze się pod uwagę również bambus, jedwab, kamień oraz papier ryżowy. Co więcej, interesującym rozwiązaniem są także różnego rodzaju plecionki traw.

Przygotowując projekty wnętrz w stylu japońskim, należałoby też pomyśleć o dodatkowych, w pełni naturalnych ozdobach, takich jak klimatycznie pasujące rośliny. Warto pomyśleć o drzewku bonsai, miniaturowej wiśni lub cyprysie. W ten sposób i Tobie będzie przyjemniej przebywać w ciekawie zaaranżowanym salonie.

Oceń artykuł:

80%
20%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym