Klamki, zawiasy, zamki do drzwi - jakie okucia będą najlepsze dla Ciebie?

Oceń artykuł:

18%
82%

Od odpowiedniego wyboru drzwi zależy bardzo często cały charakter pomieszczenia, które urządzamy. Trzeba więc poświęcić temu etapowi prac wykończeniowych odpowiednio dużo uwagi, by podjąć dobrą decyzję.Drzwi prawe czy lewe, z przeszkleniem czy bez, laminowane, a może fornirowane? To wszystko jest rzecz jasna niezwykle ważne, ale wybór funkcjonalnych skrzydeł drzwiowych, które będą przy tym pasować do wystroju mieszkania nie może się ograniczać jedynie do takich kwestii. Nie od dziś wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku drzwi wewnętrznych te szczegóły to odpowiednie akcesoria, a więc klamki, zamki i zawiasy. Jak odpowiednio dopasować je do modelu drzwi, na który się zdecydowałeś?

Klamki, zawiasy, zamki do drzwi - jakie okucia będą najlepsze dla Ciebie?

Wybierz zamek i zawiasy do drzwi

Wiele osób myśli, że zakup drzwi to prosta sprawa – po prostu idę do sklepu i kupuję drzwi. Powstał o tym nawet skecz kabaretowy… Znacznie mija się on jednak z prawdą.

Samo skrzydło drzwiowe to podstawa, które niewiele nam daje – by móc korzystać z drzwi, musimy też zamontować odpowiednią ościeżnicę (tę kupuje się oddzielnie i nie jest wliczona w cenę drzwi) i okucia do drzwi.

Zazwyczaj w cenie skrzydła drzwiowego zawarta jest od razu opłata za dwa lub trzy zawiasy czopowe oraz zamek otwierany za pomocą klucza czy z blokadą łazienkową. Za dodatkową opłatą możesz dokupić eleganckie nakładki, które maskują zawiasy drzwiowe.

W ofercie PORTA DRZWI dostępne są one w dwóch kolorach – szarym i złotym. Wbrew pozorom ich barwa jest bardzo ważna – jeśli nie uda Ci się dopasować jej do koloru zamka i klamki, drzwi nie będą wyglądały zbyt elegancko.

Innym rozwiązaniem jest wybór „zamaskowanych” zawiasów bezprzylgowych 3D. Zawiasy te umożliwiają idealne spasowanie ościeżnicy ze skrzydłem, dzięki czemu stają się niewidoczne, gdy drzwi są zamknięte.

Takie zawiasy do drzwi najlepiej sprawdzają się w aranżacjach bardzo nowoczesnych, minimalistycznych, ale też industrialnych. Stosowane są one w ościeżnicach Porta SYSTEM ELEGANCE oraz Porta LEVEL.

Decydując się na ten model ościeżnicy możesz także zamontować niezwykle eleganckie zawiasy standard, które – widoczne przy zamkniętych drzwiach – są świetnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Będą dobrze pasować do aranżacji klasycznych, których projektanci wystrzegają się ekstrawagancji.

Klamki do drzwi – jak wybrać odpowiednią?

Nie musimy chyba wyjaśniać, jak ważne dla funkcjonalności drzwi są klamki drzwiowe – to nieodzowny element, bez którego drzwi tracą rację bytu i nie mogą funkcjonować prawidłowo.Na jakiej zasadzie wybierać klamki do drzwi? Czy liczy się tylko design i dopasowanie do koloru zawiasów? Z całą pewnością nie.

Przy wyborze odpowiedniej klamki do drzwi musisz pamiętać, aby przede wszystkim wybrać model o solidnej konstrukcji i wykonany z materiałów wysokiej jakości. Każda klamka musi być wygodna w użyciu, a także pasować do naszego wnętrza.

Warto też stawiać na trwałość – niezależnie od tego, jakie pomieszczenie będzie otwierać, klamka będzie na pewno użytkowana dość często.

015

W ofercie PORTA DRZWI znajdziesz niezwykle szeroką gamę klamek – do wyboru, do koloru... Ich powierzchnie mogą być błyszczące, matowe, patynowane, niklowane, a nawet pozłacane. Powtarzamy to jak mantrę, ale to bardzo ważna kwestia: decydując się na konkretne klamki do drzwi, zwróć uwagę na to, czy łączą się one kolorystycznie z zawiasami.

Jeśli chodzi o sam design, możesz wybierać spośród klamek o różnych kształtach i barwach. Jeśli całe Twoje wnętrze urządzone jest raczej tradycyjnie, warto zdecydować się na rozwiązanie klasyczne bądź klamki do drzwi stylizowane na stare.

Bardziej nowoczesne modele świetnie będą prezentować się we wnętrzach minimalistycznych. Koniecznie sprawdź też najnowsze modele oferowane przez PORTA DRZWI: Accent, Modern i Royal.

W katalogach, oprócz tradycyjnych klamek, znajdziesz też okucia do drzwi przesuwnych. W tym ostatnim przypadku masz większą dowolność – pamiętaj jednak o pewnej stylowej konsekwencji tak samych drzwi, jak i całego pomieszczenia. Miszmasz rzadko wychodzi na dobre podczas urządzania mieszkania.

Oceń artykuł:

18%
82%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym