Klamki, zawiasy, zamki do drzwi - jakie okucia będą najlepsze dla Ciebie?

Oceń artykuł:

15%
85%

Od odpowiedniego wyboru drzwi zależy często cały charakter pomieszczenia, które urządzamy. Trzeba więc poświęcić temu zadaniu odpowiednio dużo uwagi, by podjąć dobrą decyzję. Nie od dziś wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku drzwi wewnętrznych są nimi odpowiednie akcesoria, a więc klamki, zamki i zawiasy do drzwi. Jak dopasować je do modelu, na który się zdecydowałeś?

Klamki, zawiasy, zamki do drzwi - jakie okucia będą najlepsze dla Ciebie?

Eleganckie skrzydło i klamka do drzwi to nie wszystko! Co jeszcze będzie potrzebne?

Wiele osób myśli, że zakup drzwi to prosta sprawa – po prostu idziesz do sklepu i kupujesz. Powstał o tym nawet skecz kabaretowy, znacznie mija się on jednak z prawdą. Nie mniej istotny będzie bowiem wybór odpowiednich akcesoriów do drzwi.

Ościeżnica i okucia do drzwi

Samo skrzydło drzwiowe to podstawa, która niewiele Ci daje. By móc z niego korzystać, musisz też zamontować odpowiednią ościeżnicę. To element bardzo często nazywany po prostu ramą drzwi – ten, który przylega do ściany i do którego montuje się skrzydło. Ościeżnicę kupuje się oddzielnie i nie jest wliczona w cenę drzwi. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Jak dobierać ościeżnicę? Ościeżnica stała czy regulowana?

Eleganckie zamki do drzwi

Zazwyczaj w cenie skrzydła zawarta jest od razu opłata za zamek do drzwi otwierany za pomocą klucza czy z blokadą łazienkową. W przypadku produktów naszej marki masz możliwość zdecydowania, jaka forma otwierania drzwi będzie odpowiadała Ci bardziej. Wystarczy, że zaznaczysz swój wybór podczas zamówienia online lub poinformujesz o nim sprzedawcę.

Dbamy o to, by zamek do drzwi był idealnie dopasowany kolorystycznie do oferowanego skrzydła. I tak w nowoczesnych drzwiach wzorowanych na ciemny beton z kolekcji Porta LINE F.1 proponujemy model w kolorze srebrny połysk. Z kolei przy wyborze złotej klamki najbardziej odpowiedni będzie zamek do drzwi o tej samej barwie. Nasza oferta umożliwia skomponowanie zestawu, który będzie ze sobą spójny w każdym calu.

Nakładki na zawiasy do drzwi

Za dodatkową opłatą możesz dokupić eleganckie nakładki, które maskują zawiasy drzwiowe. W ofercie PORTA DRZWI dostępne są one w kilku kolorach – białym (np. RAL 9016), srebrnym (np. Srebrny mat) i złotym (np. Złoty mat), a także złotym antycznym przypominającym mosiądz. Wbrew pozorom barwa nakładek jest bardzo ważna. Jeśli nie uda Ci się dopasować jej do koloru zamka i klamki do drzwi, całość nie będzie wyglądała zbyt elegancko.

Zawiasy do drzwi 3D

Innym rozwiązaniem jest wybór „zamaskowanych” zawiasów do drzwi w wersji bezprzylgowej 3D. Przykładem takiego produktu z naszej oferty jest zestaw Zawias 3D Srebrny połysk. Zawiasy te umożliwiają idealne spasowanie ościeżnicy ze skrzydłem, dzięki czemu stają się niewidoczne, gdy drzwi są zamknięte.

Takie zawiasy do drzwi najlepiej sprawdzają się w aranżacjach bardzo nowoczesnych, minimalistycznych, ale też industrialnych. Stosowane są one w ościeżnicach Porta SYSTEM ELEGANCE oraz Porta LEVEL. Również w ich przypadku będziesz mieć do wyboru różne wersje kolorystyczne. Proponujemy modele złote, które doskonale pasują do czarnej ościeżnicy oraz srebrne, dobrze łączące się z drewnem i bielą.

Zawiasy do drzwi standard

Decydując się na ościeżnicę Porta SYSTEM ELEGANCE lub Porta LEVEL, możesz także zamontować niezwykle eleganckie zawiasy standard. Pozostają widoczne przy zamkniętych drzwiach, w związku z czym są świetnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Będą dobrze pasować do aranżacji klasycznych, których projektanci wystrzegają się ekstrawagancji. Standardowe zawiasy do drzwi proponujemy w wersji złotej (połysk lub mat) oraz srebrnej (połysk lub mat).

Klamki do drzwi – jak wybrać odpowiednią?

Nie musimy chyba wyjaśniać, jak ważne dla funkcjonalności skrzydeł drzwiowych są klamki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. To ich nieodzowny element, bez którego drzwi tracą rację bytu i nie mogą funkcjonować prawidłowo. Na jakiej zasadzie wybierać klamki do drzwi? Czy liczy się tylko design i dopasowanie do koloru zawiasów? Z całą pewnością nie.

czarna klamka i białe drzwi z intarsjami z kolekcji Porta DESIRE

Jakość klamki do drzwi i wygoda użytkowania

Przy wyborze odpowiedniej klamki do drzwi musisz pamiętać, aby przede wszystkim wybrać model o solidnej konstrukcji i wykonany z materiałów wysokiej jakości. Każda klamka musi być wygodna w użyciu, a także pasować do naszego wnętrza. Warto też stawiać na trwałość – niezależnie od tego, jakie pomieszczenie będzie otwierać, to akcesorium na pewno będzie użytkowane dość często.

Więcej szczegółowych informacji na temat tego, co mieć na uwadze podczas wyboru klamki do drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych, przeczytasz w naszym artykule: Klamki do drzwi – ważny element wystroju mieszkania.

Dopasowanie klamki do drzwi i pozostałych akcesoriów

W ofercie PORTA DRZWI znajdziesz niezwykle szeroką gamę klamek do drzwi. Ich powierzchnie mogą być błyszczące, matowe, patynowane, niklowane, a nawet pozłacane. Powtarzamy to jak mantrę, ale to bardzo ważna kwestia: decydując się na konkretne klamki do drzwi, zwróć uwagę na to, czy łączą się one kolorystycznie z zawiasami.

Kolory klamek do drzwi

Koniecznie sprawdź szeroką gamę kolorystyczną proponowanych przez nas klamek do drzwi. Znajdziesz u nas nie tylko klasyczne już modele srebrne i złote, ale także wzorowane na antyczne złoto (np. ROYAL) oraz niezwykle nowoczesne klamki czarne (jak model z serii MINI) i brązowe (np. z linii AGAT). Te mogą stanowić spójną całość ze skrzydłem drzwiowym o tej samej barwie – lub przeciwnie, kontrastować na tle białych albo jasnoszarych drzwi. W tym drugim przypadku warto połączyć kolorystycznie ciemne klamki do drzwi z ościeżnicą albo zamkiem.

Złota klamka i białe drzwi ze złotymi intarsjami z kolekcji Porta DESIRE

Tradycyjne klamki złote (np. ACCENT Złoty mat) lub srebrne (jak ACCENT Srebrny połysk) pasują w zasadzie do wszystkich skrzydeł drzwiowych. Świetnie wyglądają zarówno na tle w kolorze drewna, jak i drzwiach czarnych, szarych albo białych. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!

Okucia do drzwi przesuwnych

W katalogach, oprócz tradycyjnych klamek, znajdziesz też okucia do drzwi przesuwnych. W tym ostatnim przypadku masz większą dowolność. Pamiętaj jednak o pewnej stylowej konsekwencji tak samych drzwi, jak i całego pomieszczenia. Miszmasz rzadko wychodzi na dobre podczas urządzania mieszkania.

Wybierając akcesoria do drzwi, zawsze staraj się więc mieć na uwadze ogólną stylistykę domu. Jeżeli bliżej Ci do stylu glamour albo klasycznego, to postaw na wszechobecny błysk, a więc złoto z wysokim połyskiem. Ciekawym rozwiązaniem będą też brązowe dodatki. Z kolei w surowych, minimalistycznych i bardzo nowoczesnych wnętrzach doskonale wygląda srebro oraz czerń.

Oceń artykuł:

15%
85%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym