Klamki do drzwi - ważny element wystroju mieszkania

Oceń artykuł:

33%
67%
Nawet popularna mądrość ludowa głosi, że diabeł tkwi w szczegółach. Czasami o tym zapominamy… Czy wyobrażacie sobie drzwi bez klamek? Cóż, istnieją – ale swoje zastosowanie mają tylko w bardzo specyficznych miejscach... W życiu codziennym byłyby zupełnie bezużyteczne. Warto jednak pamiętać o tym, że klamki do drzwi to nie tylko element funkcjonalny, który czyni otwieranie i zamykanie skrzydeł łatwiejszym, ale też ważny szczegół z punktu widzenia aranżacji wnętrza. Niewłaściwie dobrane potrafią zaburzyć estetykę całego wnętrza i zrujnować wysiłki włożone w urządzanie mieszkania.
Klamki do drzwi - ważny element wystroju mieszkania

Klamka drzwiowa – razem czy osobno?

O ile wyborowi samych skrzydeł poświęcamy zwykle dużo czasu, rozważając przeróżne opcje, o tyle klamki do drzwi często jakoś umykają naszej uwadze. Zdarza się, że występują w komplecie z drzwiami – wtedy problem mamy z głowy. Zwykle jednak należy je dokupić, co – wbrew pozorom – ma wiele zalet. Fakt, że wymaga to od nas nieco więcej wysiłku – ale za to możemy bez ograniczeń dobrać klamki idealnie pasujące tak do stylu drzwi, jak i do całego wnętrza, a przede wszystkim: do naszych upodobań. Warto tu chyba przywołać kilka istotnych kwestii, nad którymi warto się zastanowić, zanim zdecydujemy się na konkretny model klamki.

Materiały, kształty, wykończenia...

Klamki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych wykonuje się z przeróżnych materiałów w wielu rozmaitych kształtach. Jakie materiały dominują? Klamki drzwiowe mogą być stalowe, mosiężne, niklowane, chromowane... W tej chwili na polskim rynku najbardziej popularne są jednak te wykonane z aluminium. Za sprawą bardzo nowoczesnych metod nakładania powłok zewnętrznych do złudzenia mogą przypominać te wykonane z materiałów bardziej szlachetnych, np. klamki mosiężne.

Jeśli chodzi o wzornictwo i kształty, okazuje się, że najchętniej stawiamy na minimalizm. Wykańczając mieszkanie, najczęściej decydujemy się na klamki do drzwi o prostym kształcie uchwytów przypominające wydłużony prostokąt, łuk oraz elipsę. Co skłania nas do takiego wyboru? Konsumenci uważają, że głównymi zaletami takiego typu klamek są przede wszystkim ponadczasowość, uniwersalność i funkcjonalność. Jednym słowem – raz zamontowane drzwi chcemy otwierać w ten sam sposób przez długie lata.

Klamki w PORTA DRZWI

Niesamowita różnorodność, jeśli chodzi o projekty klamek, może przyprawić o zawrót głowy. Bardzo szeroką ich ofertę proponuje też swoim klientom PORTA DRZWI. Klamki wewnętrzne błyszczące, matowe, patynowane, niklowane, pozłacane – jakie najlepiej skomponują się z Twoim wnętrzem? Z pewnością znajdziesz tu coś w sam raz dla siebie. Rozmaitość kształtów, barw i wykończeń pozwala na spersonalizowanie wykończenia drzwi na Twoich zasadach.

Wśród nowinek oferowanych przez PORTA DRZWI największą popularnością wśród konsumentów cieszą się następujące kolekcje:

  • ARRIS – to nowoczesne klamki wewnętrzne w odcieniach srebra lub złota
  • NEXT – eleganckie, klasyczne klamki drzwiowe
  • PREMIUM – modele bardzo nowoczesne i designerskie.

W katalogach PORTA DRZWI oprócz tradycyjnych klamek znajdziesz również liczne uchwyty przeznaczone do otwierania drzwi przesuwnych, gałki do drzwi wewnętrznych oraz klamko-gałki.

Klamki do drzwi – praktyczne rady

  • Warto mieć na uwadze fakt, że klamka do drzwi powinna harmonijnie współgrać ze stylem skrzydeł i aranżacją całego wnętrza. Do nowoczesnego mieszkania i drzwi najlepiej będzie wybrać proste klamki o prostokątnym kształcie. Jeśli mieszkanie aranżujemy raczej klasycznie, odpowiednie będą także modele bardziej ozdobne.
  • Kolor klamki powinien komponować się z kolorem drzwi i odpowiadać odcieniu zawiasów. To bardzo ważne – w przeciwnym razie całość będzie wyglądać chaotycznie. Jak sprawdzić, czy kolor klamki pasuje do koloru drzwi? Najlepiej zrobić to, przykładając klamkę do kolorów próbek oklein.
  • Pamiętaj, że klamka musi być funkcjonalna. Przetestuj ją i sprawdź, czy pasuje do Twojej ręki oraz czy działa lekko i bezproblemowo.
  • Koniecznie zróć uwagę na solidność konstrukcji i ergonomię. Klamka do drzwi ma Ci służyć przez długie lata.Dobierając klamki, najbezpieczniej jest wybrać takie same do wszystkich drzwi w domu. Spójność w doborze dodatków tworzy harmonijną i przemyślaną aranżację.
  • Im grubsze drzwi, tym masywniejsza powinna być klamka.

 

Oceń artykuł:

33%
67%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym