Jak wymienić drzwi w mieszkaniu – kilka porad praktycznych

Oceń artykuł:

57%
43%
Według statystyk niemal połowa Polaków mieszka w blokach. W związku z historią naszego kraju w ostatnich kilku dziesięcioleciach w przeważającej większości są to budowane w czasie PRL-u bloki z wielkiej płyty. Kto miał okazję kiedykolwiek doświadczyć mieszkania w takim budynku, z pewnością zdaje sobie sprawę z najczęstszych problemów, z którymi trzeba się w nich zmagać na co dzień. Niedomykające się drzwi, krzywe ściany, mieszkania, w których każda ościeżnica jest inna… Często okazuje się, że zmiany i renowacje z wykorzystaniem nowych technologii wymagają w wielkopłytowcach większego wysiłku niż w nowym budownictwie mieszkaniowym. Interesuje Cię wymiana drzwi? Podpowiemy Ci, jak to zrobić.
Jak wymienić drzwi w mieszkaniu – kilka porad praktycznych

Wymiana drzwi w bloku – co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z zasadniczych zmian, jakie zaszły w infrastrukturze mieszkaniowej w ostatnich 30 latach. W budownictwie „starej daty” obowiązywały trochę inne normy, a drzwi różniły się grubością i szerokością od współczesnych rozwiązań.

Trudno dziś dopasować nowe skrzydło do starej ościeżnicy, dlatego, gdy robisz remont, najlepszym wyjściem będzie wymiana drzwi wewnętrznych z ościeżnicą. Choć brzmi to poważnie, w rzeczywistości jest prostsze niż mogłoby się wydawać.

Futryn nie trzeba bowiem wykuwać, można je po prostu wyciąć. Najlepiej zrobić to na mokro, używając odpowiedniego sprzętu – w ten sposób unikniesz zapylenia pomieszczenia. Lepiej zresztą nie zabierać się za to samemu.

Jeśli nowe skrzydła z ościeżnicą zamówisz w PORTA DRZWI, warto skorzystać z usług Autoryzowanej Grupy Montażowej. To specjaliści, którzy od lat pracują z naszymi produktami i są specjalnie przeszkoleni w ich montażu. Dzięki temu wymiana drzwi w mieszkaniu pójdzie szybko i sprawnie.

Większy problem może stanowić wymiana drzwi w łazience. Dlaczego? Decydują względy konstrukcyjne: zazwyczaj mamy tam do czynienia z wyjątkowo cienką ścianą działową, najczęściej o przekroju 6 cm.

Jest ona stosunkowo delikatna, dlatego poważniejsze ingerencje mogą ją naruszyć. W PORTA DRZWI mamy jednak dla Ciebie idealne rozwiązanie tego problemu. W tym przypadku możesz wmontować ościeżnicę Minimax 60 mm.

Wystarczy ją obrobić obustronnie listwami po zamontowaniu (w tym też pomóc może Autoryzowana Grupa Montażowa). Trzeba przy tym pamiętać, że ościeżnica Minimax 60 mm jest dostępna tylko w okleinach Porta-Decor.

Wymiana drzwi przy użyciu ościeżnic regulowanych

Możesz wypróbować również inną, zdaje się - prostszą metodę. Wybierz ościeżnicę regulowaną Porta System w rozmiarze A. Taka futryna obejmie ścianę o szerokości od 7,5 do 9,5 cm.

Jej dużą zaletą jest fakt, że nie trzeba jej dodatkowo obrabiać, ponieważ ościeżnica posiada w komplecie listwy. Jedyne, co należy zrobić, to dopasować ją do grubości ściany.

Niektórzy, wymieniając drzwi, zwężają ościeżnicę poprzez skrócenie tzw. pióra. Dzięki temu zakres regulacji wynosi od 6,5 do 8,5 cm. Istnieje jednak inne rozwiązanie – możesz wyprostować ścianę, pogrubiając ją płytą kartonowo-gipsową. W ten sposób dodatkowo poprawisz wygląd ściany, która się wyrówna, a co najważniejsze - nie stracisz gwarancji na drzwi.

Szybka i nieinwazyjna wymiana drzwi w bloku

Nie wszyscy mamy jednak czas i warunki na to, by pozwolić sobie na tego typu prace budowlane w mieszkaniu. Nie znaczy to, że wymiana drzwi musi pozostać w sferze marzeń.

Jeżeli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie chcesz robić gruntownego remontu (nawet bez wycinania ścian), to idealnym rozwiązaniem dla Ciebie wydaje się wykorzystanie ościeżnicy Porta RENOVA.

Sprawia ona, że możliwa jest wymiana drzwi bez wymiany futryn. W jaki sposób? To bardzo proste: Porta RENOVA obejmuje zamontowaną wcześniej ościeżnicę metalową. Dzięki temu można zaaranżować wnętrze od nowa i nadać mu niepowtarzalnego charakteru bez przeprowadzania skomplikowanych prac budowlanych.

Koszt wymiany drzwi wewnętrznych zależy oczywiście od modelu drzwi, na które się zdecydujesz, a także od wybranego wariantu zmian. Szczegółowych informacji na ten temat z chęcią udzielą Ci eksperci PORTA DRZWI na naszej stronie internetowej: www.porta.com.pl.

Odświeżenie mieszkania to zawsze dobry pomysł – czemu by więc nie zacząć od wymiany drzwi? Powodzenia!

Oceń artykuł:

57%
43%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym