Aranżacje z drzwiami przesuwnymi oszczędzające miejsce w domu

Oceń artykuł:

80%
20%

Choć kojarzą się raczej ze współczesną architekturą, były dobrze znane mieszkańcom luksusowych willi w Pompejach i starożytnym Chińczykom. Projektanci od dawna stosują drzwi przesuwne w aranżacjach wnętrz i nie zanosi się na to, by to rozwiązanie wyszło z mody. Tym bardziej, że montaż drzwi przesuwnych sprawdzi się zarówno w małym mieszkaniu, jak i w luksusowym apartamencie. Dlaczego warto postawić na drzwi przesuwne i jakie są aktualnie obowiązujące trendy?

Aranżacje  z drzwiami przesuwnymi oszczędzające miejsce w domu

Drzwi przesuwne – naścienne lub z systemem z kasetą

Do wyboru jest wiele modeli drzwi przesuwnych różniących się designem, wysokością, parametrami technicznymi, a także sposobem montażu. Dwa podstawowe rodzaje to drzwi naścienne oraz systemy wewnątrzścienne z kasetą. W tym drugim przypadku skrzydła można schować w ścianie, co wymaga odpowiedniego obudowania systemu z użyciem ścianek g-k. Najłatwiej to osiągnąć przy urządzaniu nowego mieszkania lub w trakcie kapitalnego remontu. Systemy naścienne są łatwiejsze do zamontowania na dowolnym etapie zmian w mieszkaniu. W niektórych budynkach problemem mogą być krzywe ściany lub niewypoziomowane podłogi.

PortaKoncept_A9_DabSkandynawski

System wewnątrzścienny KOMPAKT

skorzystaj z konfiguratora drzwi PORTA

Drzwi przesuwne – idealne rozwiązanie do małego pomieszczenia

Główną zaletą drzwi przesuwnych jest oszczędność miejsca. Skrzydło poruszane jest wzdłuż linii ściany, nie odchyla się na boki. Pozwala to projektantom optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, co nabiera znaczenia szczególnie w małych mieszkaniach. Dużym atutem jest też możliwość łatwego łączenia przyległych pomieszczeń w większą całość, zwłaszcza że drzwi przesuwne mogą być szerokie, dwuskrzydłowe i sięgać od podłogi do sufitu. W takiej formie od wieków wykorzystywane były w architekturze Dalekiego Wschodu. Japońskie ekrany shoji, czyli ruchome ścianki działowe, umożliwiają błyskawiczne dostosowanie wnętrza do potrzeb użytkowników. Duża sala zmienia się w razie potrzeby np. w szereg kameralnych sypialni. W Europie funkcjonalny podział mieszkania jest wyraźniej zaznaczony, ale i tu coraz bardziej ceni się "elastyczność" mieszkania.

Porta BLACK

System przesuwny BLACK (naścienny)

Poza tym w niektórych aranżacjach projektanci specjalnie eksponują prowadnice i wózki jezdne. Takie rozwiązania najczęściej można zobaczyć we wnętrzach w stylu loftowym. Solidne elementy z metalu stają się wówczas ozdobą.

Drzwi przesuwne jako dopełnienie stylu wnętrza

Drzwi przesuwne to świetne rozwiązanie nie tylko w przypadku małych pomieszczeń. Można je z powodzeniem wykorzystać, gdy chcemy zaaranżować nasze mieszkanie w konkretnym stylu wnętrzarskim, na przykład modnym stylu japandi czy wspomnianym już wcześniej stylu loftowym. Japandi to ciekawe połączenie stylu japońskiego oraz skandynawskiego, będące mieszanką prostoty, zamiłowania do minimalizmu i naturalnych akcentów, z funkcjonalnością i wygodą. Jasne, doświetlone pomieszczenia pozbawione są zbędnych przedmiotów i dekoracji, a każdy mebel czy ozdoba są przemyślane i mają swoje praktyczne zastosowanie. 

Drzwi przesuwne, zwłaszcza modele z bardziej wyrazistym akcentem (jak system przesuwny BLACK z czarnymi prowadnicami oraz uchwytem), będą przysłowiową kropką nad i w urządzaniu własnych czterech kątów, wnosząc do nich wyjątkowy, ciekawy klimat.  

Drzwi przesuwne do łazienki

Łazienka to zazwyczaj na tyle małe pomieszczenie, że drzwi, które separują ją od korytarza, otwierają się na zewnątrz, zabierając dodatkową przestrzeń. Łazienka wymaga częstego wietrzenia, szczególnie wtedy, gdy nie ma w niej okna. Z tego względu, drzwi należy jak najczęściej zostawiać otwarte. W tej sytuacji, tradycyjne drzwi będą zabierać i tak niewielką przestrzeń w korytarzu, uniemożliwiając swobodne przejście. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą drzwi przesuwne do łazienki. Nawet, gdy mamy duży korytarz, takie drzwi - zwłaszcza modele z kolekcji EFEKT - będą efektowną dekoracją całego mieszkania. 

Porta EFEKT DabPiaskowy

System przesuwny EFEKT (naścienny)

Drzwi przesuwne do sypialni

Dodatkowa sypialnia to rozwiązanie, które przydaje się podczas wizyt gości, którzy zostają na noc. Jeśli w mieszkaniu brakuje miejsca na dodatkowe pomieszczenie, sypialnię można wydzielić z salonu, o ile jest odpowiednio duży. Żeby to zrobić, potrzebna będzie ścianka działowa i drzwi przesuwne do sypialni. Dzięki temu rozwiązaniu można w łatwy sposób uzyskać sypialnię dla gości.

Drzwi przesuwne do salonu

Jak oddzielić od siebie kuchnię od salonu, zachowując jednocześnie możliwość stworzenia jednego, dużego pomieszczenia? Można to zrobić za pomocą drzwi przesuwnych do salonu. Takie rozwiązanie pozwala skutecznie odizolować kuchnię od salonu. Umożliwia przy tym połączenie tych dwóch pomieszczeń w jedno, gdy zajdzie taka potrzeba. To ciekawe rozwiązanie np. podczas spotkań ze znajomymi – gospodarz może mieć stały kontakt z gośćmi nawet podczas przygotowywania przekąsek. Pod względem funkcjonalności najlepiej sprawdzą się drzwi dwuskrzydłowe, które będą się także pięknie i efektownie prezentowały

Przesuwne drzwi wewnętrzne – jakie wybrać?

Jeśli chodzi o drzwi przesuwne naścienne, rodzajów jest bardzo wiele, dlatego wybór może być trudny. Niezależnie od wybranego systemu, drzwi powinny być funkcjonalne i dopasowane do wystroju mieszkania. Warto zwrócić uwagę na najpiękniejsze nowości w drzwiach przesuwnych od PORTA DRZWI. Mowa o modelach: SLIDE, EFEKT i BLACK.

System przesuwny SLIDE ma na tyle uniwersalny wygląd, że sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu – tym w stylu minimalistycznym, jak i industrialnym czy rustykalnym. Z kolei system EFEKT to idealna propozycja do nowoczesnych pomieszczeń, a to za sprawą minimalistycznego wyglądu. Ostatnia propozycja – system przesuwny BLACK – jest dostępna w wersji jedno- i dwuskrzydłowej, a tym samym daje jeszcze więcej możliwości aranżacyjnych. Do wyboru są dwa rodzaje systemu przesuwnego BLACK. Typ REA wyróżniają widoczne czarne uchwyty stanowiące element prowadnicy - dodatkowo podkreślają wyrazisty charakter drzwi. W typie LUNA uchwyty zostały ukryte we wnętrzu skrzydła dając bardziej łagodny, minimalistyczny efekt. 

  Typ REA i typ LUNA

Równie ważna jest estetyka. Najbezpieczniej wybrać skrzydła o neutralnym kolorze, bez przytłaczających dekoracji. Po kilku latach łatwiej będzie planować ewentualną zmianę wystroju. Wyraziste wzory dziś są atrakcyjne, ale za kilka lat mogą się opatrzyć. Lepiej więc zostawić je dla tych elementów wystroju, które łatwo wymienić. Drzwi muszą dobrze wyglądać z perspektywy obu pomieszczeń, które oddzielają. Warto, by w całym mieszkaniu były podobne, inaczej może powstać wrażenie bałaganu. Drzwi przesuwne można dopasować do pozostałych, tradycyjnych drzwi w innych pomieszczeniach. Większość wykończeń (lakier, okleina) dostępnych jest w wielu kolekcjach z oferty PORTA DRZWI.

Optymalny wybór to drzwi przesuwne naścienne o wykończeniu Gladstone/Halifax Naturalny. To kolorystyka, która przypomina naturalne, surowe drewno. Wybór drzwi przypominających naturalny fornir to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów promujących wnętrza inspirowane otaczającą nas przyrodą i wykorzystanie naturalnych elementów w urządzaniu mieszkań. 

 

Oceń artykuł:

80%
20%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym