Drzwi przesuwne – aranżacje oszczędzające miejsce w domu

Oceń artykuł:

0%
100%

Choć kojarzą się raczej ze współczesną architekturą, były dobrze znane mieszkańcom luksusowych willi w Pompejach i starożytnym Chińczykom. Projektanci od dawna stosują drzwi przesuwne w aranżacjach wnętrz i nie zanosi się na to, by to rozwiązanie wyszło z mody. Tym bardziej, że montaż drzwi przesuwnych sprawdzi się zarówno w małym mieszkaniu, jak i w luksusowym apartamencie.

Drzwi przesuwne – aranżacje oszczędzające miejsce w domu Porta KONCEPT

Do wyboru jest wiele modeli drzwi przesuwnych różniących się materiałami, wysokością, parametrami technicznymi, a także sposobem montażu. Dwa podstawowe rodzaje to drzwi naścienne oraz systemy z kasetą. W tym drugim przypadku skrzydła można schować w grubości ściany, w tzw. tunelu. Montaż drzwi przesuwnych w ścianie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania ścianek działowych, co najłatwiej osiągnąć przy urządzaniu nowego mieszkania lub w trakcie kapitalnego remontu. Systemy naścienne są łatwiejsze do zamontowania na dowolnym etapie aranżacji. W niektórych budynkach problemem mogą być krzywe ściany lub niewypoziomowane podłogi.

Montowanie drzwi przesuwnych w małych pomieszczeniach

Główną zaletą drzwi przesuwnych jest oszczędność miejsca. Skrzydło poruszane jest wzdłuż linii ściany, nie odchyla się na boki. Pozwala to projektantom optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, co nabiera znaczenia szczególnie w małych mieszkaniach. Dużym atutem jest możliwość łatwego łączenia przyległych pomieszczeń w większą całość, zwłaszcza że drzwi przesuwne mogą być szerokie i sięgać od podłogi do sufitu. W takiej formie od wieków wykorzystywane były w architekturze Dalekiego Wschodu.

Japońskie ekrany shoji, czyli ruchome ścianki działowe, umożliwiają błyskawiczne dostosowanie wnętrza do potrzeb użytkowników. Duża sala zmienia się w razie potrzeby np. w szereg kameralnych sypialni. W Europie funkcjonalny podział mieszkania jest wyraźniej zaznaczony, ale i tu coraz bardziej ceni się "elastyczność" mieszkania.

drzwi Porta KONCEPT

Poza tym w niektórych aranżacjach projektanci specjalnie eksponują prowadnice i wózki jezdne. Takie rozwiązania najczęściej można zobaczyć we wnętrzach w stylu industrialnym. Solidne elementy z metalu stają się wówczas ozdobą.

Drzwi przesuwne – aranżacje w domu

Montaż drzwi przesuwnych może sprawiać pewne problemy aranżacyjne. Inaczej niż w przypadku pozostałych typów drzwi, przesuwne skrzydło zamontowane naściennie nie styka się z futryną i nie zamyka szczelnie otworu drzwiowego. Musi być odsunięte od ściany na kilka milimetrów, by powierzchnie nie tarły o siebie przy przesuwaniu. W rezultacie powstaje szczelina, która nie wpływa korzystnie na izolacyjność akustyczną drzwi. Jeśli pomieszczenie ma być odizolowane dźwiękowo od pozostałej części mieszkania, lepiej zdecydować się na inny system. Pod tym względem lepiej od naściennych sprawdzają się drzwi montowane w kasecie, natomiast inwestorzy poszukujący modeli o podwyższonej izolacyjności łatwiej znajdą coś dla siebie wśród drzwi rozwieralnych.

Na ścianie z naściennymi drzwiami przesuwnymi nie można ustawić mebli, które blokowałyby ruch skrzydła. Nieco utrudnia to aranżację pomieszczeń, a w małym mieszkaniu bywa kłopotliwe. Dlatego o wiele wygodniejszy jest montaż drzwi przesuwnych w ścianie, ponieważ wtedy skrzydło chowa się, dzięki czemu możesz swobodnie zaaranżować ścianę i dowolnie ustawiać meble.

Przesuwne drzwi wewnętrzne – rodzaje

Jeśli chodzi o przesuwne drzwi wewnętrzne, rodzajów jest bardzo wiele, dlatego wybór może być trudny. Niezależnie od wybranego systemu, drzwi powinny być funkcjonalne i dopasowane do wystroju mieszkania. Najłatwiej przesuwa się te z dobrej klasy łożyskami i kółkami pokrytymi warstwą teflonu. Wózki na ogół toczą się ciszej po prowadnicach z aluminium niż ze stali.

Zobacz koniecznie: W jakich wnętrzach sprawdzą się białe drzwi?

Równie ważna jest estetyka. Najbezpieczniej wybrać skrzydła o neutralnym kolorze, bez dekoracji. Po kilku latach łatwiej będzie planować ewentualną zmianę wystroju. Wyraziste wzory dziś są atrakcyjne, ale za kilka lat mogą się opatrzyć. Lepiej więc zostawić je dla tych elementów wystroju, które łatwo wymienić. Drzwi muszą dobrze wyglądać z perspektywy obu pomieszczeń, które oddzielają. Warto, by w całym mieszkaniu były podobne, inaczej może powstać wrażenie bałaganu.

Oceń artykuł:

0%
100%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym