Drzwi do piwnicy - jakie wybrać?

Oceń artykuł:

60%
40%

Drzwi do piwnicy, zamki, odpowiednie okno – to elementy, które są odpowiedzialne za zabezpieczenie naszych rzeczy przechowywanych w piwnicy. W mieszkaniu najczęściej nie mamy miejsca, gdzie moglibyśmy trzymać chociażby sprzęt narciarski używany kilka razy w roku albo rowery, na których jeździmy głównie wiosną i latem. Jak zabezpieczyć piwnicę przed intruzami?

Drzwi do piwnicy - jakie wybrać?

Faktem jest, że szczególnie w budownictwie wielorodzinnym piwnice stanowią obiekt zainteresowania złodziei. Zwykle nie są zabezpieczane w jakiś wyszukany sposób, a czasami przechowuje się w nich nawet bardzo cenne rzeczy. Te pomieszczenia wyposażone są najczęściej w najzwyklejsze drzwi i okna, które nie stanowią w zasadzie żadnego problemu dla złodzieja.

Niezbyt solidne skrzydła drzwiowe, zawiasy, które nie zabezpieczają drzwi przed wyważeniem i zwykłe zamki patentowe lub nawet kłódki zawieszone na skoblach w zasadzie zachęcają osoby niepowołane do splądrowania takiego pomieszczenia.

Zanim więc zaniesiemy do piwnicy wartościowe przedmioty, których nie używamy na co dzień, warto zabezpieczyć to pomieszczenie tak, aby w następnym sezonie dalej być posiadaczem pięknego grilla, nowych rowerów czy wielkiej, sztucznej choinki, która wygląda jak naturalna jodła kaukaska.

Solidne drzwi do piwnicy

To pierwsza rzecz, którą powinniśmy się zająć. Przede wszystkim warto zainwestować w metalowe drzwi do piwnicy, które z pewnością zniechęcą złodzieja. Ich ościeżnica powinna być solidnie osadzona na kotwach wpuszczonych w ścianę. Całość musi być tak zamontowana, aby nie powstawały żadne szczeliny, umożliwiające użycie na przykład łomu. Warto więc framugę drzwi wyposażyć w metalowy próg.

Wystarczy przyjrzeć się ofercie Porta Drzwi, a z łatwością można znaleźć różne drzwi techniczne, które przeznaczone są między innymi do piwnic. Mogą to być zarówno stalowe drzwi do piwnicy, jak i modele wykonane z innych, solidnych materiałów. Wyposażono je w elementy, które stanowią dużą przeszkodę dla złodzieja.

Trójelementowe zawiasy, zamki wpuszczane zapadkowe pod wkładki patentowe i kołki antywyważeniowe są w zasadzie niezbędnymi elementami, gwarantującymi bezpieczeństwo naszych rzeczy przechowywanych w piwnicach. Jeśli zadbamy o staranny montaż drzwi do piwnicy, o właściwie osadzenie ościeżnicy i wyregulowanie skrzydeł drzwiowych, to z pewnością będziemy mogli spać spokojnie.

Warto też pamiętać o tym, że nasze drzwi do piwnicy nie powinny zbytnio wyróżniać się spośród wszystkich pozostałych. Nie zamawiajmy więc drzwi w kolorze czerwonym wówczas, gdy wszystkie inne są szare. Czasami dobrym rozwiązaniem jest tak zwane postarzanie drzwi, czyli stworzenie kilku drobnych rys i plam na skrzydle drzwiowym, tak aby złodziej nie miał wrażenia, że za tak solidnymi drzwiami kryją się jakieś skarby, warte jego wysiłku.

Zabezpieczenie okien i ścian

Porządne drzwi piwniczne metalowe to jedno, ale trzeba też zwrócić uwagę na okno. Pół biedy, jeśli jest ono tak niewielkich rozmiarów, że człowiek nie będzie w stanie przecisnąć się przez nie. Gdy jednak jest ono nieco większe, warto zabezpieczyć otwór okienny, chociażby poprzez zamocowanie krat. Ważne jest to, aby pręty miały średnicę minimum 18 milimetrów, ponieważ te cieńsze z łatwością można przeciąć zwykłymi nożycami do metalu.

Trzeba też zwrócić uwagę na ściany działowe pomieszczenia. Do dziś można spotkać ściany budowane w sposób prowizoryczny, z cegieł wątpliwej jakości, albo – co jeszcze gorsze – z płyt kartonowo-gipsowych. Wówczas warto od razu wymurować porządnie ściany z cegieł o grubości minimalnej 12 cm albo wzmocnić te ściany, które już są. Bez ścian o odpowiedniej wytrzymałości nawet najlepsze drzwi do piwnicy i najlepiej zabezpieczone okna mogą okazać się i tak nieskuteczne.

Oceń artykuł:

60%
40%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym