Jak wybrać bezpieczne drzwi antywłamaniowe?

Oceń artykuł:

73%
27%

Dom to miejsce, w którym powinieneś czuć się bezpiecznie. Drzwi antywłamaniowe to podstawowy sposób zabezpieczenia domu przed intruzami. Jakie rozwiązania stosowane są w drzwiach tego typu? Na co warto zwrócić uwagę?

Jak wybrać bezpieczne drzwi antywłamaniowe?

Drzwi antywłamaniowe – co trzeba wiedzieć?

Kupując drzwi antywłamaniowe do domu po raz pierwszy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. Bardzo istotną informacją jest klasa antywłamaniowa. Obowiązująca klasyfikacja używa sześciostopniowej skali. Za drzwi antywłamaniowe uznaje się drzwi klasy trzeciej lub czwartej.

Drzwi antywłamaniowe powinny mieć odpowiednie zawiasy, które uniemożliwiają wyjęcie skrzydła z ościeżnicy. W drzwiach montuje się specjalne bolce lub haki antywłamaniowe, które dodatkowo blokują wyjęcie ich w przypadku przecięcia zawiasów. Bardzo ważnym elementem jest również zamek. To właśnie on uruchamia przynajmniej 4 rygle, znajdujące się w drzwiach. Rygle wysuwają się w trzech kierunkach. Im większa liczba rygli, tym drzwi są bardziej odporne na wyważanie. Zamek powinien być przysłonięty od zewnątrz osłonkami z dobrej stali, co uniemożliwi jego przewiercenie. W drzwiach montuje się zwykle dwa zamki, dolny i górny, z czego tylko pierwszy odpowiedzialny jest za wysuwanie rygli.

Bezpieczeństwo domu zwiększają drzwi z zamkami wielopunktowymi. Zamki tego typu wykorzystują system składający się z kilku rygli, uruchamianych za pomocą jednego centralnego klucza. Nie istnieje możliwość dorobienia klucza centralnego przez osoby niepowołane – do każdej wkładki przypisany jest jednorazowy kod.

Drzwi antywłamaniowe do domu– jakie wybrać?

Wśród oferty drzwi antywłamaniowych PORTA, warto zwrócić uwagę na model Porta Steel SAFE RC3 Thermo. To drzwi, które posiadają próg termiczny o podwyższonym współczynniku przenikania ciepła, stalową ościeżnicę Thermo, z przekładką termiczną wraz z uszczelką w kolorze skrzydła. Drzwi te mają 4 bolce antywyważeniowe, ryglowanie górne i dolne, wielopunktowy zamek hakowo-zasuwkowy, sztywny łańcuch, a także trzy trójelementowe zawiasy. Drzwi pokryte są laminatem drewnopodobnym, a szeroka gama kolorystyczna sprawia, że z łatwością można dopasować barwę do własnych upodobań.

Steel SAFE RC3 Thermo (model A0)

Steel SAFE RC3 Thermo (model A0)

Natomiast wszyscy ci, którzy poszukują drzwi antywłamaniowych o zwiększonych walorach termicznych, mogą zainteresować się modelem Porta Steel Energy Protect, gdzie grubość skrzydła to aż 66 mm.

Steel ENERGY PROTECT (model D1)

Steel ENERGY PROTECT (model D1)

Drzwi wejściowe do mieszkania z kolekcji Porta GRANIT i EXTREME RC3

Spośród drzwi wejściowych do mieszkania dostępnych w ofercie marki Porta, świetnym wyborem będą te z kolekcji Porta GRANIT. Pod względem odporności na włamania drzwi z tej serii spełniają wymagania normy europejskiej ENV (klasa 3). Wysoka wytrzymałość jest wynikiem zastosowania specjalnej konstrukcji – wewnątrz skrzydła znajduje się płyta wiórowa, która wzmocniona została stalowymi prętami. Co więcej, skrzydło z obu stron zostało obłożone blachą aluminiową i płytą HDF.

GRANIT (model intarsje 4

Porta GRANIT (model intarsje 4)

Drzwi z tej kolekcji chronią nie tylko przed włamywaczami. Na krawędzi skrzydła umieszczona jest uszczelka, która zwiększa swą objętość pod wpływem wysokiej temperatury – dzięki temu drzwi chronią przed dymem i ogniem. Kolekcja GRANIT to najlepszy wybór dla osób, które cenią sobie ciszę i prywatność. Wysoka izolacyjność akustyczna sprawia, że do mieszkania nie docierają hałasy z zewnątrz. 

Granit_rc3_Intarsje8_Beton_Ciemny

Porta GRANIT RC3

 

Wartą rozważenia propozycją drzwi wejściowych do mieszkania są modele z kolekcji Porta EXTREME RC3 dostępne w bogatej ofercie ciekawych i modnych wzorów oraz kolorów oklein. Wypełnienie skrzydła stanowi specjalna pięciowarstwowa konstrukcja w ramie z klejonki drewna iglastego, a całość jest obłożona płytą HDF. Drzwi z tej kolekcji posiadają antywłamaniową wkładkę, cztery bolce antywyważeniowe oraz klamkę z szyldem antywłamaniowym.

EXTREME_RC3

Porta EXTREME RC3

Po dokonaniu wyboru najlepszych drzwi należy pomyśleć o ich montażu. Aby drzwi antywłamaniowe spełniły swoje zadanie, powinny zostać zamontowane przez profesjonalistów. Samodzielny montaż może doprowadzić do uszkodzenia skrzydła i utraty gwarancji.

Tylko profesjonalna ekipa jest w stanie ocenić, czy mur wymaga wzmocnienia albo czy została ościeżnica wystarczająco dobrze zespolona z elementami stałymi budynku. W tym względzie należy więc zaufać fachowcom. Dodatkową zaletą skorzystania z usług Autoryzowanych Grup Montażowych jest wydłużenie gwarancji na drzwi PORTA – ze standardowych trzech do pięciu lat.

Jak zabezpieczyć dom przed urlopem?

Solidne drzwi antywłamaniowe to tylko jeden z elementów, który zwiększa bezpieczeństwo Twojego domu. Według statystyk policji włamywacze bardzo często do środka dostają się przez okno lub drzwi balkonowe – warto pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Jeżeli mieszkasz na parterze lub poddaszu rozważ zainstalowanie rolet antywłamaniowych lub zakup okien z zamkami w klamkach. Przed wyjazdem na urlop upewnij się, że wszystkie okna są zamknięte – niezależnie od tego, na którym piętrze się znajdują. Nawet uchylony lufcik dachowy może być drogą, którą włamywacz dostanie się do domu. Jeżeli opuszczasz dom na dłużej, możesz poprosić kogoś bliskiego o to, by co kilka dni zaglądał do Twojego domu, wyjmował ze skrzynki ulotki i korespondencję, zapalał światło czy wietrzył pokoje. Włamywacze często obserwują obiekt, do którego planują się dostać – widoczne oznaki obecności to najlepszy sposób, by ich spłoszyć. Bezpieczeństwo możesz zwiększyć także za pomocą alarmu i dodatkowego oświetlenia, reagującego na ruch. Ciekawym rozwiązaniem są kamery IP – dzięki którym możesz w każdej chwili sprawdzić, co dzieje się w Twoim domu. Podgląd obrazu rejestrowanego w czasie rzeczywistym możliwy jest z poziomu smartfona czy laptopa - potrzebujesz tylko dostępu do internetu.

Oceń artykuł:

73%
27%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym