Drzwi antywłamaniowe - jak wybrać bezpieczne drzwi zewnętrzne?

Oceń artykuł:

67%
33%
Antywłamaniowe drzwi wejściowe to dzisiaj podstawowy sposób zabezpieczenia domu przed włamaniem. I choć nawet najlepsze drzwi nie uchronią nas przed nieszczęściem, to są fundamentalnym elementem całego systemu zabezpieczenia domu czy mieszkania, który powinien obejmować także odpowiednie zabezpieczenie okien i drzwi balkonowych.
Drzwi antywłamaniowe - jak wybrać bezpieczne drzwi zewnętrzne?

Zanim kupisz – niezbędne informacje

Kupując drzwi antywłamaniowe do domu po raz pierwszy, warto zdać sobie sprawę z kilku niezbędnych cech, które muszą one posiadać.

Aby antywłamaniowe drzwi wejściowe były w stanie przetrwać próbę wyważenia, wypchnięcia, wyłamania czy też przewiercenia, musimy przede wszystkim właściwie zamontować ościeżnicę. Należy przytwierdzić ją do muru za pomocą kotew i solidnie obmurować. Skrzydło drzwi powinno być wykonane ze stalowej ramy.

Dobrze jest, jeśli całość zostanie wzmocniona kratownicą, składającą się z metalowych prętów. Najtrudniej jest sforsować drzwi, w konstrukcji których zastosowano pręty obrotowe, co wręcz uniemożliwia ich przecięcie.

Wolne przestrzenie zwykle wypełnia się materiałami zapewniającymi dobrą izolację termiczną oraz dźwiękochłonną. Powierzchnię drzwi stanowi natomiast stalowa blacha, najczęściej o grubości od 1,5 do 2 mm.

Drzwi wejściowe antywłamaniowe powinny mieć odpowiednie zawiasy, które uniemożliwiają wyjęcie skrzydła z ościeżnicy. W drzwiach montuje się specjalne bolce antywłamaniowe, które dodatkowo blokują wyjęcie ich w przypadku przecięcia zawiasów.

Bardzo ważnym elementem jest również zamek. To właśnie on uruchamia przynajmniej 4 rygle, znajdujące się w drzwiach. Rygle wysuwają się w trzech kierunkach. Im większa liczba rygli, tym drzwi są bardziej odporne na wyważanie – stąd też ich wyższa cena.

Jeśli chodzi o zamek, powinien być przysłonięty od zewnątrz osłonkami z dobrej stali, co uniemożliwi jego przewiercenie. W drzwiach montuje się zwykle dwa zamki, z czego tylko pierwszy odpowiedzialny jest za wysuwanie rygli. 

Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe z atestem

Poszukując drzwi antywłamaniowych, trzeba zwracać uwagę na tabliczkę znamionową, mieszczącą się najczęściej tuż przy zawiasach. Na niej musi znajdować się informacja o klasie drzwi. Obowiązujące przepisy wprowadziły sześciostopniową klasyfikację, według której za drzwi antywłamaniowe uznaje się drzwi klasy trzeciej lub czwartej. 

Powszechnie uważa się, że drzwi atestowane klasy trzeciej są odpowiednie do zabezpieczania mieszkań w budynkach znajdujących się na ogrodzonych osiedlach. Drzwi antywłamaniowe klasy 4 powinno stosować się w wolnostojących domkach jednorodzinnych. Przy zakupie drzwi warto poprosić sprzedającego o pokazanie certyfikatu, który potwierdza ich klasę.

Drzwi antywłamaniowe – jakie wybrać?

Wśród oferty drzwi antywłamaniowych PORTA, warto zwrócić uwagę na model Porta Steel SAFE RC3 Thermo. To drzwi, które posiadają próg termiczny o podwyższonym współczynniku przenikania ciepła, stalową ościeżnicę Thermo, z przekładką termiczną wraz z uszczelką w kolorze skrzydła.

Drzwi te mają 4 bolce antywyważeniowe, ryglowanie górne i dolne, wielopunktowy zamek hakowo-zasuwkowy, sztywny łańcuch, a także trzy trójelementowe zawiasy. Drzwi pokryte są laminatem drewnopodobnym, a szeroka gama kolorystyczna sprawia, że z łatwością można dopasować barwę do własnych upodobań.

Natomiast wszyscy ci, którzy poszukują drzwi antywłamaniowych o zwiększonych walorach termicznych, mogą zainteresować się modelem Porta Steel Energy Protect, gdzie grubość skrzydła to aż 66 mm.

Po dokonaniu wyboru najlepszych drzwi należy pomyśleć o ich montażu. Aby drzwi antywłamaniowe spełniły swoje zadanie, powinny zostać zamontowane przez profesjonalistów. Samodzielny montaż może doprowadzić do uszkodzenia skrzydła i utraty gwarancji.

Tylko profesjonalna ekipa jest w stanie ocenić, czy mur wymaga wzmocnienia albo czy została ościeżnica wystarczająco dobrze zespolona z elementami stałymi budynku. W tym względzie należy więc zaufać fachowcom. Dodatkową zaletą skorzystania z usług Autoryzowanych Grup Montażowych jest wydłużenie gwarancji na drzwi PORTA – ze standardowych trzech do pięciu lat.

Oceń artykuł:

67%
33%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym