Zrób to sam: dodatki nie tylko do industrialnego wnętrza

Oceń artykuł:

100%
0%

Modne dodatki do domu potrafią kosztować naprawdę dużo. Za niewielkie pieniądze można jednak spróbować zrobić niektóre ozdoby samodzielnie. Jeśli nie po drodze ci z igłą i nitką, mamy dla ciebie pomysły na DIY bez ich użycia. Tym razem zamiast na szycie stawiamy na inne prace ręczne. Potrzebne będą produkty ze sklepu budowlanego z cementem na czele.

Zrób to sam: dodatki nie tylko do industrialnego wnętrza

Od jakiegoś czasu na salony wchodzi beton. Ozdobione nim ściany pięknie prezentują się w zestawieniu z nowoczesnymi meblami z drewna. Na szafkach i komodach warto postawić coś, co będzie nawiązywać do surowego stylu industrialnego. Zobacz, jak łatwo wykonać samodzielnie doniczki z cementu, nowoczesne świeczniki, a także druciany kosz do lampy!

Doniczki z cementu

Mogą być duże lub małe, kanciaste albo obłe, szare, naturalne lub kolorowe – kształt zależy od wybranych przez ciebie form, a barwa - od tego, czy beton pokryjesz farbą. Zanim zabierzesz się do pracy, sprawdź, czy masz wszystko, co potrzebne, czyli: szybkowiążący cement, wodę, kartonowe pojemniki, rozcięte, plastikowe rury, butelki z odciętą górną częścią, czyli formy dla doniczek, a także obciążnik.

Do tego przydadzą się narzędzia: miska, w której rozrobisz cement, łyżka, nożyk do rozcięcia formy, taśma do wzmocnienia kartonowej formy oraz papier ścierny. Przy takich pracach niezastąpione są też lateksowe rękawiczki, farba oraz stare gazety.

Pierwszy krok to przygotowanie miejsca do pracy. Gdy zabezpieczysz stół przed zabrudzeniem, rozrób cement – instrukcja znajduje się na opakowaniu. Gotową masę należy przelać do formy, a do niej włożyć np. papierowy kubek lub inny pojemnik. Aby nic się nie wysunęło i powstała zgrabna doniczka, do pustego kubka dobrze jest wsunąć obciążnik – kamienie lub woreczek z surową fasolą. Gdy cement stwardnieje i dobrze wyschnie, pozbądź się kartoników. Gotowe!
Jeśli efekt nie jest idealny, a chropowate wykończenie ci się nie podoba, zastosuj papier ścierny. Modne wykończenie doniczek to farba - na całej powierzchni lub tylko na jej części. Czarna, biała, złota, miętowa… Wybór należy do ciebie.

Cementowe świeczniki

Nieduże świeczniki do malutkich podgrzewaczy świetnie się prezentują w domu albo na balkonie. Jak je zrobić? W zasadzie proces wygląda identycznie jak w przypadku doniczek, należy tylko wykorzystać inne formy. Przydadzą się nieduże kartonowe pudełka lub opakowania po serkach, jogurtach, które wypełnia się cementem, a w cemencie zagłębia się formę trochę większą od tealighta. Dalej procedura jest identyczna jak w przypadku doniczek.

I doniczki, i świeczniki można ozdobić tak, by pasowały do wnętrza – warto wykorzystać muszle lub kamyki. Betonowe ozdoby można wykonywać z białego albo z szarego cementu, a ten mieszać, aby uzyskać kilka odcieni. Cement da się zastąpić gipsem, wówczas doniczki i świeczniki będą bielsze.

Struktura wykonanych przez ciebie dodatków zależy od gęstości gipsu. Gdy do formy wlejesz bardzo gęstą mieszankę, ozdoby mogą nie być idealnie gładkie. Im rzadszy cement, tym gładsze cementowe dzieła. I jedne, i drugie mają swój urok.

Druciany klosz lampy

Ażurowe, metalowe klosze są od kilku sezonów bardzo modne. Świetnie podkreślają industrialny charakter wnętrza. Jak zrobić je samodzielnie?

Najprostszy sposób wymaga wykorzystania gotowych konstrukcji, które do tej pory spełniały inne funkcje (kosz na papiery, misa). Aby przerobić je na abażur, trzeba od spodu nakleić nakładkę na oprawkę do żarówki lub wywiercić otwór – w zależności od rodzaju dna kosza. Kosz można przemalować farbą w sprayu i dopasować go do kolorystyki wnętrza.
Trzeba pamiętać, że do wykonania lampy wiszącej potrzebna będzie oprawka z kablem i żarówka. Do czarnego klosza idealnie pasować będzie czarna oprawka z takim samym albo kolorowym kablem.

Dla cierpliwych i uzdolnionych artystycznie mamy inne pomysły na ciekawe lampy z drutu. Aby je wykonać, należy mieć kabel, oprawkę, żarówkę, długi łańcuszek, który zamaskuje kabel (opcjonalnie), cienki drut, kombinerki. I jeszcze pomysł, jak lampa ma wyglądać, np. pleciona z drutu kula. Ostatni etap to wykonanie – należy wykonać druciany szkielet i przeplatać drut według własnego uznania tak długo, aż abażur nabierze kształtu, o jakim marzyłeś. Każda zrobiona w ten sposób lampa będzie inna, jedyna i niepowtarzalna, ale zrobienie jej nie jest łatwe.

Klosz z kosza… niekoniecznie drucianego

Abażur można wykonać nie tylko z drucianego kosza na papierowe śmieci, ale także z kosza plecionego z naturalnych materiałów – rattanu, trawy morskiej lub bambusa. Wystarczy w dnie wyciąć otwór na oprawkę i żarówkę. Taka lampa jest niedroga, piękna, oryginalna i, co bardzo ważne, łatwo ją zrobić samodzielnie.

Najprostsza designerska lampa do zrobienia samodzielnie

Jeżeli bliski jest ci styl minimalistyczny, spodoba ci się wyjątkowo prosta lampa złożona jedynie z kabli i żarówek. Do jej wykonania potrzebne będą kable (mogą być kolorowe, czarne albo białe), oprawki (białe lub pomalowane na wybrany przez ciebie odcień) i żarówki – najlepiej sprawdzą się dekoracyjne. Kable, oprawki i żarówki zamontuj razem i powieś pod sufitem – albo pojedynczo, albo w grupach, na różnych wysokościach. W suficie można też zamontować haczyki, które będą podtrzymywać długie kable. Tę funkcję spełnią także belki podsufitowe.

Zobacz także: Najpopularniejsze rodzaje drzwi wewnętrznych. Które wybrać?

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym