Tropikalne liście - niezastąpione w naturze i we wnętrzach

Oceń artykuł:

100%
0%

W roku, kiedy na wybiegach modowych i w sklepach z wyposażeniem wnętrz króluje zieleń Greenery, ogłoszona przez The Pantone Color Institute kolorem 2017, nie powinna dziwić popularność motywów botanicznych w nowoczesnym wystroju wnętrz, szczególnie liści. Projektanci, poddający się wakacyjnym klimatom, najchętniej sięgają po te egzotyczne.

Tropikalne liście - niezastąpione w naturze i we wnętrzach źródło: Aliexpress

Jeszcze do niedawna odpowiadało nam towarzystwo oliwnych gałązek, winorośli czy bluszczu oraz kwitnących kwiatów polnych. Obecnie bardziej fascynujemy się równikowymi podróżami. Faktem jest jednak, że żyjąc w coraz większym pośpiechu, od lat tęsknimy za naturą. Wybór inspirowanych nią detali, m.in. roślinnych motywów dekoracyjnych, jest więc zgodny z naszymi wewnętrznymi potrzebami, a nie tylko dyktowany modą. Tym samym trend miejskiej dżungli staje się coraz bardziej dosłowny i bliski pierwowzoru.

Motyw liści, który szturmem zdobywa ostatnio salony, to nie nowość. Jeszcze nigdy jednak nie pojawiały się one w designie w takim natężeniu jak teraz. Ręka w górę, kto ma w domu liść monstery lub paproci na tapecie, kubku, grafice ściennej czy innych ozdobach wnętrz lub choćby na szortach czy koszuli.

Powrót oryginalnej tapety Martinique „Banana Leaf”, której charakterystyczny wzór liczy sobie już 75 lat, jest kwintesencją tego, co dzieje się ostatnio we wzorniczym świecie. Wśród ciekawych pomysłów na aranżacje wnętrz liście bananowca przeżywają obecnie renesans i są coraz chętniej przenoszone także na tapicerki mebli czy dywany. Sofy, fotele, poduszki stają się dzięki nim bardziej wyraziste, a najdrobniejsze detale, jak talerze czy kubki, nie przechodzą niezauważone.

Motywy palmy czy filodendronów doskonale komponują się zarówno z tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylem urządzania, co więcej pozwalają na zastosowanie szerokiej palety kolorów w mieszkaniu. Zyskają w obecności bieli, szarości, czerni i drewna. Można je jednak łączyć także z żywszymi kolorami – od żółtego przez amarant po pastelowe turkusy. W połączeniu z jasnymi, pastelowymi barwami przywołują aurę rajskiej wyspy lub wakacyjny klimat Palm Springs. W połączeniu z brązami, bambusem i ciemnymi odcieniami zieleni przenoszą z kolei wprost do parnej dżungli. Luksusowo prezentują się też w towarzystwie polerowanej stali czy miedzi. Służy im praktyczne każde towarzystwo, zawsze grają jednak pierwsze skrzypce.

Aby wprowadzić do domu tropikalny klimat na wielką skalę, wystarczy sięgnąć po zasłony, pościel, tapety czy płytki z odpowiednim wzorem. Jeśli zastanawiamy się, jakie kolory wybrać do pokoi ciemnych i słabo nasłonecznionych, to takie motywy będą szczególnie pożądane – prawdziwe doniczkowce nie miałyby szans na przeżycie w takich pomieszczeniach.

file.zaslona Źródło: H&M Home

Jeśli nie wiemy, jaką aranżację wybrać w małej, ciemnej kuchni, to też nie powinniśmy się martwić. Tapeta w botaniczne motywy w takim miejscu będzie strzałem w dziesiątkę. Kładąc ją szerokim pasem między blatem a szafkami wiszącymi, zyskujemy nie tylko piękną dekorację, lecz także praktyczne rozwiązanie. Można dodatkowo zabezpieczyć ją taflą szkła. Nie ma jednak na ogół takiej potrzeby, bo współczesne dekoracje tego typu, wykonywane np. z winylu, nie tylko wykazują wodoodporność, ale też dobrze znoszą szorowanie z użyciem detergentów i nie deformują się łatwo pod wpływem wysokich temperatur.

Chcąc osiągnąć bardziej realistyczny efekt w salonie, możemy z kolei zdecydować się na fototapetę z motywem rajskiej wyspy czy małpiego królestwa. Wśród palmowych liści mogą też ukrywać się ptaki z papugami i flamingami na czele, motyle, a gdzieniegdzie rozkwitać okazałe kwiaty storczyków o zachwycających barwami płatkach.

Pewnym novum są też – opanowujące ostatnimi czasy nie tylko nasze domowe garderoby – kaktusy. Zarówno tapeta, jak i fototapeta z motywem palm lub paproci to idealny wybór także do mieszkań w stylu retro. Z powodzeniem dopełni ją lekkie w formie wyposażenie w stylu lat 60. – biurko, krzesło czy sofa na prostych cienkich nóżkach i o dość intensywnym wybarwieniu tapicerki.

Innym pomysłem jest zestawienie miłych dla oka i relaksujących motywów botanicznych z ascetycznym wykończeniem wnętrz. Wtedy ujęte na meblach i pod postacią dekoracji zrównoważą one chłód industrialnego betonu na podłodze czy impersonalnej bieli na ścianach. Wystarczy krzesło inspirowane strukturą liścia i dywan z motywem tropikalnego gąszczu.

Tropikalne motywy nie zawsze muszą jednak kipieć bujnością. Często pojawiają się pojedynczo, np. w formie wielkoformatowej naklejki ściennej czy pojedynczo zatknięte w wazonach pod postacią ciemnozielonych liści monstery. Te ostatnie idealnie sprawdzają się w roli żywych dekoracji. Mięsiste i lśniące, na długo kumulują wodę i tym samym potrafią cieszyć oczy tygodniami, w przeciwieństwie do większości kwiatów ciętych.

Jako doskonałe, efektowne dekoracje wnętrz sprawdzają się też oprawione w ramy grafiki, plakaty czy egzotyczne abstrakcje w klimacie boho. Niektóre z dekoracji można również wykonać samemu, oprawiając w drewniane ramy zasuszony liść paproci czy jego odcisk na papierze (w tym celu można wykorzystać nie tylko zieloną farbę!).

Wybór botanicznych dekoracji jest jednak ogromny także w sklepach. Palmowe detale oferują zarówno popularne sieciówki (np. H&M, Zara), jak i wielkie nazwiska i marki, np. Christian Lacroix, Versace czy Dolce & Gabbana. Na tropikalne klimaty mogą więc sobie pozwolić ostatnimi czasy wszyscy, bez względu na zasobność portfela.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym