Jak przetrwać upały? Z pomocą przyjdą nowoczesne urządzenia w twoim domu

Oceń artykuł:

100%
0%

Gdy za oknem powietrze aż drży z gorąca, warto ułatwić sobie życie i poszukać urządzeń, które pomogą przetrwać upał. Wbrew pozorom wybór nie ogranicza się jedynie do klasycznych klimatyzatorów i wentylatorów.

Jak przetrwać upały? Z pomocą przyjdą nowoczesne urządzenia w twoim domu

Jeśli wakacyjne wojaże zawiodą cię kiedyś na Bliski Wschód i odwiedzisz miejsca z tradycyjną zabudową, twoją uwagę mogą zwrócić górujące nad budynkami niewielkie wieże. To wywodzące się z Persji „łapacze wiatru” – naturalne wentylatory, które dzięki przemyślanej konstrukcji zapewniają – bez prądu! – wentylację dawnych domów.

Dawni budowniczowie często łączyli łapacze wiatru z podziemnymi komorami, gdzie znajdował się zbiornik wody zasilany przez podziemny, dobrze izolowany od słońca tunel. Chłodzone przez wodę powietrze zapewniało zaskakująco wysoki komfort. Sprawiało, że wnętrza tak klimatyzowanych domów mogły – nawet w największym skwarze – zapewniać przyjemny, ożywczy chłód.

Dzisiaj, podobnie jak starożytni mieszkańcy Bliskiego Wschodu, w czasie upałów również poszukujemy ochłody. Na szczęście nie musimy już kopać tuneli ani budować wież, bo z pomocą przychodzi nam technologia. Twórcy różnych chłodzących urządzeń prześcigają się w pomysłach, jak wspomóc nas w walce z upałem. Niektóre propozycje okazują się wyjątkowo udane: nie tylko chłodzą, ale przy okazji przyciągają uwagę niebanalnym wzornictwem.

Uzdatniacz powietrza z drewna Hinoki

Nie zawsze potrzebujemy prądu i nowoczesnej technologii – w poszukiwaniu ulgi od upału warto czasem zwrócić się wprost do natury. Przykładem takiego podejścia jest japoński uzdatniacz powietrza wykonany w całości z drewna. Zaprojektowane przez Shina Okadę urządzenie zostało w całości wykonane z japońskiego cyprysu – drewna Hinoki. Drewno to jest odporne na procesy gnilne i w upalne dni absorbuje wodę z podstawy, nawilżając powietrze w okolicy i aromatyzując je naturalnym, cytrusowym zapachem. Patrząc na ten gadżet, będący jednocześnie ciekawą ozdobą do domu, nie sposób zaprzeczyć słowom przypisywanym Leonardowi da Vinci – „prostota jest szczytem wyrafinowania”.

Naturalny klimatyzator z owczej wełny

Całość montuje się na oknie lub drzwiach w taki sposób, aby skapująca z górnego zbiornika woda nawilżała plecionkę. Parująca z niej woda chłodzi przepływające przez otwory powietrze, a nadmiar wilgoci skapuje do dolnego zbiornika. Tego typu ekologiczne rozwiązania świetnie sprawdzą się w każdym domu.

Wentylator podłogowy 

Kolumnowy wentylator Sencor to nie jeden, ale aż trzy wentylatory umieszczone jeden nad drugim w ciekawie wyglądającej obudowie, wpisującej się w nowoczesny wystrój wnętrza. Czemu służy takie rozwiązanie? Trzy pracujące wewnątrz wirniki zapewniają nie tylko dużą wydajność urządzenia, ale gwarantują zarazem bardzo cichą pracę. Poza sterowaniem pilotem wentylator oferuje warte uwagi programy, jak m.in. program nocny, który wraz z biegiem czasu zmniejsza intensywność pracy wentylatorów, obniżając ją do poziomu, przy którym działanie urządzenia staje się niemal niesłyszalne.

7cae04e8-70f4-42dd-ae59-7e1f8d13f948 Fot. Sencor

Wentylator bez łopatek

Dyson AM 10 zapewni mocny strumień zimnego powietrza, choć nie zobaczymy w nim łopatek czy wirujących części. Powietrze jest zasysane przez urządzenie, a następnie sprężane i wyrzucane ze znaczną siłą. W razie potrzeby ten bezłopatkowy wentylator może również nawilżać wyrzucane powietrze, analizować jego skład, naświetlać wodną mgiełkę bakteriobójczym ultrafioletem, a wszystko to w ciszy nieosiągalnej dla tradycyjnych wentylatorów z wirnikami.

Stadler Form Charly Little

To urządzenie jest najprostszym wentylatorem, jaki można sobie wyobrazić: nie oferuje rozbudowanego sterowania ani programów pracy. Po prostu – po włączeniu zasilania – wyrzuca z siebie powietrze, pracując w jednym z trzech trybów intensywności.

Jego atutem jest za to bez wątpienia wzornictwo – design wentylatora nawiązuje do urządzeń tego typu produkowanych ponad pół wieku temu. Do starych urządzeń odnoszą się również materiały, z których wykonano wentylator: zamiast tworzywa sztucznego zastosowano w nim stal i aluminium, które doskonale wpisują się we wnętrza w stylu retro.

Inteligentna klimatyzacja Tado

Dzięki współpracy ze smartfonem gadżet zadba o to, by uruchomić klimatyzację w optymalnym momencie – np. wtedy, gdy będziemy zbliżać się do domu. Gdy z niego wyjdziemy, Tado samodzielnie wyłączy chłodzenie albo utrzyma stałą, zdefiniowaną wcześniej temperaturę. Urządzenie komunikuje się z nami poprzez Wi-Fi i Bluetooth, a telefon może pełnić również funkcje pilota zdalnego sterowania.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi

Chiński producent elektroniki śmiało wykracza poza branżę telekomunikacyjną, czego przykładem jest zaprezentowany przez Xiaomi nowoczesny oczyszczacz powietrza o nazwie Mi Air Purifier 2. To niepozorne, choć gustownie zaprojektowane urządzenie zadba o to, by w czasie upałów powietrze, którym oddychamy, było możliwie dobrej jakości. Poza filtrowaniem stałych cząstek, pochodzących np. ze smogu, kurzu czy pyłków roślin, Mi Air Purifier 2 eliminuje również formaldehydy, amoniak i siarkowodór.

 W praktyce oznacza to, że urządzenie usuwa z powietrza przykre zapachy. Kontrolę nad wszystkimi funkcjami oczyszczacza ułatwia dedykowana aplikacja mobilna, a twórcy podkreślają, że jest on nie tylko bardzo skuteczny, ale także ekonomiczny (zużycie prądu mniejsze o 58 proc. względem konkurencyjnych konstrukcji). I wyjątkowo cichy – w czasie pracy natężenie hałasu nie przekracza 31 dB.

mi-air-purifier-2 Fot. mi-home.pl

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym