Jak zaaranżować nowoczesny przedpokój?

Oceń artykuł:

50%
50%

Przedpokój to najczęściej zaledwie kilka metrów kwadratowych do urządzenia, stanowiących nierzadko dość długi i wąski pas przestrzeni. Jednak należy pamiętać, że to swoista wizytówka mieszkania i nawet jeśli wyposażenie korytarza obejmuje zaledwie kilka elementów, warto poświęcić nieco czasu, aby całość prezentowała się nowocześnie i przytulnie.

Jak zaaranżować nowoczesny przedpokój?

Przedpokoje najczęściej nie stanowią zupełnie odrębnego pomieszczenia – raczej, miej lub bardziej, otwierają się na salon i kuchnię, zwłaszcza w niedużych apartamentach. Od nas zależy, czy będziemy chcieli podkreślić jedność przestrzeni, czy też nadać przedpokojowi większą autonomię.

W tym drugim przypadku, jeśli ściany nie oddzielają wyraźnie korytarza od przestrzeni pokoju, możemy zdecydować się na dwa różne typy, rozmiary lub kolory płytek podłogowych budujące swoisty próg. Innym rozwiązaniem jest odpowiednie ustawienie ażurowego regału, stanowiącego ściankę działową. 

Częściej jednak, planując wystrój przedpokoju, staramy się go optycznie powiększyć i zasymilować z resztą domu. Dobrze, jeśli kolorystyka i styl mebli korespondują z ogólną koncepcją mieszkania. 

Optyczne powiększenie

W przypadku małych korytarzy kluczowa jest właśnie aranżacja maskująca niedostatek przestrzeni. Kolory do przedpokoju powinny oscylować więc wokół bieli, szarości i beżów. To nie tylko najbardziej praktyczne odcienie, ale także najmodniejsze. Delikatna szarość sprawdzi się szczególnie w zestawieniu z drewnianą podłogą.

W bardzo małych pomieszczeniach dobrze jest unikać wyrazistych faktur, takich jak kamień czy cegła, aby ściany w przedpokoju nie wydały się byt przytłaczające. Zamiast tego świetnie sprawdzi się obszerna tafla lustra, dająca iluzję dodatkowej przestrzeni.

Wybierając farbę do przedpokoju, pamiętajmy, że kolor to tylko jedna kwestia. Zwróćmy uwagę na odporność na wilgoć, zmywanie i szorowanie. Mokre płaszcze i parasolki powodują liczne zabrudzenia, które przy odpowiedniej farbie można łatwo usunąć.

Z szafą wnękową czy bez?

Dyskusyjną kwestią są szafy wnękowe. Z jednej strony pozwalają one bardzo ekonomicznie zagospodarować miejsce, stwarzając dużą liczbę przydatnych skrytek, lecz jednocześnie zabierają sporo metrażu, co w przypadku wąskiego korytarza może nadać zbyt klaustrofobiczny efekt.

Jeśli w innych częściach mieszkania, np. w sypialni, dysponujemy dodatkowym miejscem, montaż takiej szafy rozważmy właśnie tam. Jeżeli natomiast szafa w przedpokoju jest koniecznością, zadbajmy o odpowiednie oszklenie garderoby.

Modny minimalizm

Nowoczesne aranżacje przedpokoju to przede wszystkim minimalizm. Niezależnie od metrażu nie musimy decydować się na pełne wyposażenie zaspokajające wszelkie możliwe potrzeby. Warto zostawić wolne miejsce, dodając pomieszczeniu przestronności i otwartości.

W odpowiednio szerokim korytarzu możemy zdecydować się na jeden dominujący element, jak np. bogato zdobiony, stojący wieszak na okrycia wierzchnie. Wówczas taki wieszak naprzeciwko dużego lustra i małej otwieranej pufy (dodatkowy schowek) z powodzeniem może stanowić pełne zaopatrzenie.  

Mebel wielofunkcyjny

Innym pomysłem może być zakup mebla, stanowiącego jednocześnie przyścienny wieszak, siedzisko i szafkę na obuwie. To szczególnie dobra propozycja do wąskich, łamanych przedpokojów. Czasami, otwierając drzwi wejściowe, od razu widzimy wnętrze mieszkania, a przedpokój ogranicza się do ścian po bokach.

Nierzadko jednak korytarz ma kształt litery L, a na wprost drzwi znajduje się ściana. Jest to doskonałe miejsce na komodę zaopatrzoną w lampkę lub wazon świeżych kwiatów.

Ozdobna ściana

Jeśli pomieszczenie nie jest zbyt ciasne, możemy tej ścianie nadać odmienną fakturę, np. wyłożyć ją kształtkami imitującymi cegłę lub piaskowiec. Przedpokój w kamieniu, którego subtelne wykorzystanie pasuje do minimalistycznych bieli i szarości to ostatnio bardzo modna propozycja.

W przestronnych korytarzach egzamin zdadzą także tapety zdobiące wybrany fragment ściany. Gdy już się na nie zdecydujemy, zadbajmy o ich gustowne rozmieszczenie np. w interwałach (jeśli mamy do czynienia z długim korytarzem), zaś przerwy między nimi wypełnione kolorem farby warto ozdobić lustrem lub obrazami, tak by całość stanowiła przemyślaną galerię.

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym