Jak urządzić tanim kosztem nowoczesną łazienkę?

Oceń artykuł:

100%
0%

Remont łazienki tanim kosztem nie musi oznaczać rezygnacji z nowoczesnych rozwiązań. Niezależnie od tego, czy odnawiamy starą łazienkę, czy urządzamy ją od podstaw, oszczędności będą wiązały się z pewnymi kompromisami, lecz nie wykluczają uzyskania modnego, efektownego wrażenia. Jak urządzić tanim kosztem nowoczesną łazienkę?

Jak urządzić tanim kosztem nowoczesną łazienkę?

Tania łazienka – co to właściwie znaczy?

Jak urządzić tanią łazienkę? Na wstępie warto zaznaczyć, że cięcia kosztów nie mogą oznaczać zastąpienia materiałów dobrej jakości tymi słabszymi. Są elementy aranżacji, za które po prostu trzeba zapłacić odpowiednią sumę, aby służyły nam właściwie i przez długi czas. Oszczędności mają wynikać z konkretnych rozwiązań realizacyjnych. Tania łazienka wymaga od nas pewnych ustępstw, lecz naszym zadaniem jest optymalnie wykorzystać budżet i daną przestrzeń.

Warto już na samym początku zaplanować konkretny budżet i na bieżąco go weryfikować. Kiedy zastanawiamy się, jak urządzić łazienkę tanim kosztem, dobrym rozwiązaniem jest nie tylko oglądanie interesujących nas materiałów w zwykłych sklepach, lecz szukanie ich również w sprzedaży internetowej, gdzie nierzadko można je znaleźć w niższych cenach.

  Porta DECOR model P w kolorze białym

Porta DECOR

Metamorfoza starej łazienki

W zależności od tego, czy poddajemy łazienkę remontowi, czy urządzamy zupełnie nowe pomieszczenie, podstawowe kroki będą się różnić. Pierwsza czynność w przypadku metamorfozy przestarzałej łazienki, to ocenienie, czy wszystkie elementy wyposażenia wymagają wymiany. Jeśli armatura i ceramika nadal są w dobrej kondycji, warto je zostawić, by zainwestować więcej w inne elementy. 

Urządzanie łazienki mającej już swoje rozmieszczenie sprzętów nie przyniesie rewolucyjnych przeobrażeń. Zatem – jak urządzić łazienkę tanim kosztem? Można to zrobić za pomocą całkowitej zmiany kolorystyki i stylu aranżacji. Dzięki temu będzie można tchnąć w stare pomieszczenie nową duszę.

Łazienka tanim kosztem, czyli mniej płytek

Zarówno w przypadku odnawiania łazienki, jak i pierwszej aranżacji nie bójmy się rezygnować z nadmiaru płytek. Dawniej łazienki bywały wyłożone kafelkami od podłogi niemal po sufit, optycznie zmniejszając wnętrze i stwarzając wrażenie ceramicznego sześcianu. Dziś jednym z najmodniejszych trendów jest ograniczanie ilości płytek na ścianie głównie do miejsca wokół wanny lub prysznica. 

W przypadku, gdy chcemy urządzić łazienkę tanim kosztem, warto też wziąć pod uwagę rozmiar kafelków. Wybór płytek w tradycyjnym rozmiarze będzie o wiele bardziej ekonomiczny, niż postawienie na mozaikowe elementy czy ogromne tafle, których ceny potrafią być znacznie wyższe. Ostatnio na popularności zyskują białe płytki imitujące kafle piecowe. Wpisują się w styl retro, a jednocześnie w łatwy sposób pozwalają zaaranżować łazienkę w stylu skandynawskim, a więc minimalistycznie i oszczędnie, lecz bez wrażenia chłodu i przesadnej sterylności.

Porta DESIRE_model 2

Porta DESIRE

Tanie płytki do łazienki plus zawężenie ich przestrzeni to podstawowe źródło oszczędności przy remoncie. Pamiętajmy jednak, aby nie rezygnować z kafelków na posadzce. Tańsze zamienniki, takie jak wykładziny PCV, to rzeczywiście znaczna redukcja kosztów, lecz w przypadku łazienkowej podłogi nie warto zanadto oszczędzać i lepiej zdecydować się na tradycyjną ceramiczną powłokę, zapewniającą komfort i bezpieczeństwo w narażonym na wilgoć pomieszczeniu.

  Natura SPACE_model G.1_kolor Dab Brunatny

Natura SPACE

Jak urządzić tanią łazienkę? Wybierz odpowiednią farbę lub tapetę

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ściany taniej łazienki nie powinny być od podłogi aż do samego sufitu pokryte płytkami. Miejsce na ścianach wolne od płytek, idealnie nadaje się do pokrycia farbą. W ten sposób nie tylko dynamizujemy wnętrze, ale dodajemy mu charakteru i unowocześniamy je.

Możemy zdecydować się na monochromatyczną harmonię, malując łazienkę na kolor odpowiadający barwie płytek lub korespondujący z nimi (np. biel łączona z szarością lub kawa z mlekiem pasująca do beżowych i brązowych kafelków) lub skontrastować użyte odcienie (np. połączenie szarości z fioletem lub turkusem albo pomarańczowego z beżowym).

Przy łazienkach w stylu retro modne są także tapety, które dotychczas niezmiernie rzadko gościły w tego typu pomieszczeniach. Najważniejszy przy takim pomyśle na aranżację łazienki jest wybór odpowiednich typów farb i tapet. W tym miejscu warto postawić na komponenty najwyżej jakości odporne na wilgoć, zmywanie, pleśń i grzyby.

Nowoczesna łazienka – co zamiast tradycyjnego prysznica?

Tania łazienka funkcjonuje według zasady: mniej oznacza lepiej. Jeśli zatem przestrzeń jest wystarczająco duża, możemy zrezygnować z tradycyjnego prysznica z brodzikiem na rzecz minimalistycznego z odpływem wprost do kratki. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w nowoczesnej łazience.

Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, wymagające tylko odpowiedniego wyprofilowania płytek podłogowych. Wówczas wystarczy dokupić okazałą deszczownicę i zasłonkę prysznicową (świetnie sprawdzi się okrągły stelaż mocowany razem z armaturą), by uzyskać nowoczesny, lekko rustykalny efekt, co doskonale będzie się komponować z białym wystrojem wzbogaconym o elementy z surowego drewna (stolarka okienna, taboret, półka).

Drzwi do taniej łazienki – jakie będą najlepsze?

Drzwi to jeden z tych elementów nowoczesnej łazienki, na którym nie warto oszczędzać. Dzięki poczynieniu oszczędności na innych elementach wyposażenia, na skrzydła można i warto przeznaczyć nieco więcej pieniędzy. W przypadku drzwi, niezwykle istotne jest to, żeby były wykonane z jak najlepszej jakości materiałów. Łazienka to miejsce, w którym często panuje wilgoć, a tylko dobrej jakości drzwi będą w stanie sobie z nią poradzić. Nie wolno również zapominać o odpowiedniej wentylacji drzwi łazienkowych, a także zdecydować się na nowoczesne i trwałe ościeżnice stalowe

Które modele drzwi sprawdzą się w nowoczesnej łazience? Ciekawa propozycja to Porta GRANDE A.1 w białym kolorze. To model z lustrem zajmującym niemal całą powierzchnię skrzydła! Te drzwi świetnie sprawdzą się szczególnie w małych łazienkach. Biel połączona z lustrem sprawi, że pomieszczenie wyda się optycznie większe. Inna propozycja to Porta LOFT 1.1 w kolorze jasnego drewna. To uniwersalny model drzwi, który będzie pasował do większości nowoczesnych łazienek.

  Porta LOFT 1.1 i Porta GRANDE A.1 z lustrem

Porta LOFT                                                                                               Porta GRANDE                                        

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym