Jak urządzić tanim kosztem nowoczesną łazienkę?

Oceń artykuł:

100%
0%

Remont łazienki tanim kosztem nie musi oznaczać rezygnacji z nowoczesnych rozwiązań. Niezależnie od tego, czy odnawiamy starą łazienkę, czy urządzamy ją od podstaw, oszczędności będą wiązały się z pewnymi kompromisami, lecz nie wykluczają uzyskania modnego, efektownego wrażenia.

Jak urządzić tanim kosztem nowoczesną łazienkę?

Na wstępie warto zaznaczyć, że cięcia kosztów nie mogą oznaczać zastąpienia materiałów dobrej jakości tymi słabszymi. Są elementy aranżacji, za które po prostu trzeba zapłacić odpowiednią sumę, aby służyły nam właściwie i przez długo czas. Oszczędności mają wynikać z konkretnych rozwiązań realizacyjnych. Tania łazienka wymaga od nas pewnych ustępstw, lecz naszym zadaniem jest optymalnie wykorzystać budżet i daną przestrzeń.

Metamorfoza starej łazienki

W zależności od tego, czy poddajemy łazienkę remontowi, czy urządzamy zupełnie nowe pomieszczenie, podstawowe kroki będą się różnić. Pierwsza czynność w przypadku metamorfozy przestarzałej łazienki, to ocenienie, czy wszystkie elementy wyposażenia wymagają wymiany. Jeśli armatura i ceramika nadal są w dobrej kondycji, warto je zostawić, by zainwestować więcej w inne elementy. 

Urządzanie łazienki mającej już swoje rozmieszczenie sprzętów nie przyniesie rewolucyjnych przeobrażeń, jednak poprzez całkowitą zmianę kolorystyki i stylu aranżacji możemy tchnąć w stare pomieszczenie nową duszę.

Mniej płytek

Zarówno w przypadku odnawiania łazienki, jak i pierwszej aranżacji nie bójmy się rezygnować z nadmiaru płytek. Dawne łazienki bywały wyłożone kafelkami od podłogi niemal po sufit, optycznie zmniejszając wnętrze i stwarzając wrażenie ceramicznego sześcianu. Dziś jednym z najmodniejszych trendów jest ograniczanie ilości płytek na ścianie głównie do miejsca wokół wanny lub prysznica. 

Łazienka tanim kosztem to także postawienie na tradycyjny rozmiar kafelków, zaś unikanie małych mozaikowych elementów czy też ogromnych tafli. Ostatnio coraz popularniejsze są też białe płytki imitujące kafle piecowe. Wpisują się w styl retro, a jednocześnie w łatwy sposób pozwalają zaaranżować wnętrze w stylu skandynawskim, a więc minimalistycznie i oszczędnie, lecz bez wrażenia chłodu i przesadnej sterylności.

Tanie płytki do łazienki plus zawężenie ich przestrzeni to podstawowe źródło oszczędności przy remoncie. Pamiętajmy jednak, aby nie rezygnować z kafelków na posadzce. Tańsze zamienniki, takie jak wykładziny PCV, to rzeczywiście znaczna redukcja kosztów, lecz w przypadku łazienkowej podłogi nie warto zanadto oszczędzać i lepiej zdecydować się na tradycyjną ceramiczną powłokę, zapewniającą komfort i bezpieczeństwo w narażonym na wilgoć pomieszczeniu.

Farba i tapeta

Z kolei miejsce na ścianach wolne od płytek idealnie nadaje się do pokrycia farbą. W ten sposób nie tylko dynamizujemy wnętrze, ale dodajemy mu charakteru i unowocześniamy je.

Możemy zdecydować się na monochromatyczną harmonię, malując łazienkę na kolor odpowiadający barwie płytek lub korespondujący z nimi (np. biel łączona z szarością lub kawa z mlekiem pasująca do beżowych i brązowych kafelków) lub skontrastować użyte odcienie (np. połączenie szarości z fioletem lub turkusem albo pomarańczowego z beżowym).

Przy łazienkach w stylu retro modne są także tapety, które dotychczas niezmiernie rzadko gościły w tego typu pomieszczeniach. Najważniejszy przy takim pomyśle na aranżację łazienki jest wybór odpowiednich typów farb i tapet. W tym miejscu warto postawić na komponenty najwyżej jakości odporne na wilgoć, zmywanie, pleśń i grzyb.

Zamiast tradycyjnego prysznica

Tania łazienka funkcjonuje według zasady mniej oznacza lepiej. Jeśli zatem przestrzeń jest wystarczająco duża, możemy zrezygnować z tradycyjnego prysznica z brodzikiem na rzecz minimalistycznego z odpływem wprost do kratki.

Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, wymagające tylko odpowiedniego wyprofilowania płytek podłogowych. Wówczas wystarczy dokupić okazałą deszczownicę i zasłonkę prysznicową (świetnie sprawdzi się okrągły stelaż mocowany razem z armaturą), by uzyskać nowoczesny, lekko rustykalny efekt, co doskonale będzie się komponować z białym wystrojem wzbogaconym o elementy z surowego drewna (stolarka okienna, taboret, półka).

Poszukując elementów wyposażenia do taniej łazienki, warto decydować się na rozwiązania atrakcyjne cenowo, a zarazem gwarantujące maksimum prywatności i poczucia komfortu. Świetnym wyborem będą drzwi z kolekcji Porta DECOR. Mają ponadczasowy, uniwersalny charakter oraz bardzo atrakcyjne ceny, a ogromny wybór kolorów daje duże możliwości aranżacji pomieszczenia.

Warto już na samym początku zaplanować konkretny budżet i na bieżąco go weryfikować. Kiedy zastanawiamy się, jak urządzić łazienkę tanim kosztem, dobrym rozwiązaniem jest także oglądanie interesujących nas materiałów w zwykłych sklepach, lecz szukanie ich w sprzedaży internetowej, gdzie nierzadko spotkamy się z niższymi cenami.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym