Jak urządzić pokój dziecięcy na poddaszu?

Oceń artykuł:

100%
0%

Pokój na poddaszu jest marzeniem wielu dzieci i nastolatków. Każdy z nich chce być posiadaczem własnej, prywatnej strefy, a szczególnie tej zlokalizowanej na poddaszu. I choć nas, dorosłych często paraliżuje sama myśl urządzenia pokojów na strychu, to warto skorzystać z poniższych rad i spełnić dziecięce marzenia.

Jak urządzić pokój dziecięcy na poddaszu? Porta SMART

Poddasze to specyficzne miejsce, gdzie nie ma wyraźnych granic między ścianami i sufitem, a przestrzeń daje zupełnie inne możliwości aranżacyjne niż standardowe wnętrza. Panuje tam zupełnie inna energia, może trochę magii i tajemniczości. Wprost idealne miejsce do stworzenia tam dziecięcego świata. Jak wyczarować pokoje dziecięce na poddaszu?

Zaplanuj i podziel przestrzeń

Umiejętne wykorzystanie poddasza to klucz do sukcesu. Zwykle na tej najwyższej kondygnacji można zagospodarować całą przestrzeń. Warto więc zaplanować osobne pokoje dla dzieci oraz wspólną strefę wypoczynku.

Jeśli chcemy więc stworzyć przynajmniej dwa pokoje dziecięce na poddaszu, to musimy podzielić całą powierzchnię na trzy części, z czego dwie skrajne to pokoje młodzieżowe na poddaszu, a środkowa część będzie strefą dzienną, przeznaczoną do zabawy.

Oczywiście, gdy jest taka możliwość, to warto zaplanować na strychu dodatkowy pokój gościnny, który zawsze się przydaje.

Na tym etapie, trzeba też zadbać o właściwe doświetlenie wszystkich pomieszczeń i jeśli zachodzi taka potrzeba, należy zainstalować stosowną liczbę dodatkowych okien dachowych. Wnętrza muszą być jasne, tak aby dzieci mogły się uczyć i bawić w ciągu dnia bez sztucznego oświetlenia. To też odpowiedni moment do podjęcia decyzji, jakie drzwi wewnętrzne zostaną wykorzystane. Każdy mały pokój na poddaszu to idealne miejsce dla drzwi przesuwnych, które nie będą niepotrzebnie zabierać przestrzeni.

Aranżacja pokoju na poddaszu

Pokoje ze skosami często są zmorą osób, które je zamieszkują. Jednak w przypadku dzieci i młodzieży, skosy nabierają zupełnie innego znaczenia. Są one niezwykle inspirujące dla młodych ludzi, a także sprawdzają się w wielu sytuacjach, których dorosły człowiek by nie przewidział.

Kluczem więc do dobrej aranżacji poddasza jest właściwe wykorzystanie skosów. Jak to zrobić – oto kilka podpowiedzi.

Pod skosem można ustawić biurko do nauki lub łóżko. Centralna przestrzeń pokoju powinna być w miarę możliwości pusta, bo wówczas pokój ze skosem będzie się wydawał znacznie większy.

Skosy to doskonałe miejsce na zabudowanie ich schowkami, półkami czy szafkami z szufladami. Tam na ogół zmieszczą się wszystkie rzeczy dziecka, zabawki, a na półkach mogą się prezentować książki. Najlepiej użyć do tego celu materiałów w jasnych kolorach, tak aby taka zabudowa nie przytłaczała całego wnętrza.

Nie warto kupować drogich mebli. Dziecko rośnie, a wraz z jego wiekiem zmienia się jego gust, potrzeby i zainteresowania. Pokój dziewczynki na poddaszu wkrótce stanie się pokojem nastolatki i domek dla lalek zostanie zastąpiony stylową toaletka.

Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o pokój dla chłopca na poddaszu, który swoje batmanowe królestwo szybko zamieni w „kwadrat” zagorzałego fana hip hopu. 

Wspólna przestrzeń, którą uda się wygospodarować, początkowo będzie służyć jako strefa dziecięcej zabawy. Warto tam wówczas zainstalować huśtawkę czy linę do wspinania się. Sprawdzą się też namioty, albo specjalne wykładziny z trasami samochodowymi. Jednak z biegiem czasu to miejsce z pewnością zmieni swój wygląd na mniej lub bardziej klubowy, gdzie nastoletnie dzieciaki będą przyjmować swoich przyjaciół i znajomych.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym