Jak urządzić pokój młodzieżowy dla nastolatka?

Oceń artykuł:

71%
29%
Kiedy dziecko zmienia się w nastolatka, modyfikacjom musi ulec także wystrój jego codziennego otoczenia. Pokój młodzieżowy to już nie tylko miejsce nauki i zabawy, ale prywatny azyl młodego człowieka, w którym wygoda fizyczna liczy się tak samo jak komfort psychiczny.
Jak urządzić pokój młodzieżowy dla nastolatka?

Większość dzieci stopniowo przekształca swoje cztery kąty w pokoje młodzieżowe. Zabawki i stare ozdoby znikają etapami, a ich miejsce zajmują książki, elektronika i bardziej uniwersalne gadżety. Czasami jednak dziecięcy salonik w stylu samochodowym czy komnata księżniczki dość nagle przestają pasować do waszych pociech i wymagają licznych przeróbek.

Aranżacja pokoju młodzieżowego to świetna okazja do odświeżenia pomieszczenia i urządzenia go na nowo. Ważne, aby inicjatywa wypłynęła od nastolatka – w końcu to on będzie spędzał tam czas, a jak wiadomo rodzice przesiadujący w pokoju dorastającego chłopaka lub dziewczyny nie są najbardziej pożądanymi gośćmi. 

Łóżko i biurko

Zastanawiając się, jak urządzić pokój młodzieżowy, często skupiamy się na detalach, zapominając o sprawach podstawowych. Dwa najważniejsze i najbardziej funkcjonalne elementy wyposażenia to łóżko i biurko. Z tych mebli tak łatwo się nie wyrasta, dlatego młodzieżowy pokój często zostaje z niewielkim tapczanem z czasów szkoły podstawowej.

Tymczasem łóżko dla nastolatka to najważniejsza przestrzeń w pomieszczeniu. Młody człowiek nie tylko musi się na nim dobrze wysypiać (zadbajmy więc szczególnie o wygodny materac), ale na łóżku spędza wiele czasu w ciągu dnia i wieczora.

Nauka do sprawdzianów, korzystanie z laptopa, oglądanie filmów: wszystkie te czynności nastolatkowe najczęściej wykonują w pozycji półleżącej. Warto więc także zatroszczyć się o wygodne poduszki.

Biurko to drugi najważniejszy element wypełniający młodzieżowy pokój. Odpowiednia wysokość to rzecz podstawowa, jednak równie ważne jest dopasowanie siedzenia. W czasach, gdy mnóstwo ludzi boryka się ze skrzywieniem kręgosłupa, troska o solidne krzesło jest jak najbardziej uzasadniona.

Ostatnio coraz popularniejsze stają się pufy i dmuchane piłki pomagające wykształć nawyk prostego siedzenia, które paradoksalnie bywają wygodniejsze niż tradycyjne fotele do biurka. 

Miejsce dla gości i pojemna szafa

Projekt pokoju młodzieżowego będzie wyglądał zupełnie inaczej w zależności od przestrzeni, jaką dysponujemy. W małych pokojach warto postawić na minimalizm i triki powiększające optycznie pomieszczenie, a więc jasne barwy, unikanie wzorzystych tapet i stosowanie luster.

Jeśli jednak niedostatek miejsca nie jest dla nas problemem, to wystrój pokoju młodzieżowego możemy poszerzyć o kilka innych elementów, zazwyczaj nieznajdujących się w kąciku kilkulatka. Nastolatki, tak jak młodsze dzieci, lubią zapraszać do siebie przyjaciół. Jednak nie po to, aby bawić się na dywanie, lecz raczej, żeby porozmawiać i powygłupiać się.

Wówczas warto oddzielić strefę snu (czyli łóżko) od strefy gościnnej, stawiając na środku kanapę i mały stolik. Strzałem w dziesiątkę okaże się też zamiana szafy na przestronniejszą, najlepiej z wygodnym systemem przechowywania rzeczy. Pozwoli to młodemu człowiekowi lepiej panować nad tym, co ma i ograniczyć bałagan powstający przy przymierzaniu kolejnych ubrań.

Pasje i zainteresowania

Z kolei jeśli dorastający syn lub córka posiadają specjalne pasje, można wykorzystać wolną przestrzeń do urządzenia swoistego mini warsztatu. Pokój młodzieżowy dla dziewczyny lubiącej szyć i projektować, wyposażony w oddzielne biurko do pracy twórczej i manekin krawiecki, z pewnością pomoże rozwijać zainteresowania. Z kolei aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopaka może polegać na wyodrębnieniu kącika z przyrządami do ćwiczeń fizycznych.

Jeśli dzieci uwielbiały pokoje z motywami przewodnimi, nastolatki raczej będą się od tego dystansować. Jednakże nowoczesny pokój młodzieżowy także może być podporządkowany jednej estetyce. Możemy zdecydować się na przykład na minimalistyczny wystrój w stylu skandynawskim, gdzie białe ściany i jasne, drewniane podłogi dopełniać będzie metalowe łóżko, ażurowe regały na książki i wiszące półki.

Innym pomysłem na niebanalny wystrój pokoju młodzieżowego może być styl industrialny, charakteryzujący się licznymi elementami stalowymi, wykorzystaniem cegły i efektownego oświetlenia. Z kolei klasyczny, ale niesztampowy efekt minimalizmu uzyskamy, łącząc tylko komponenty czarne i białe lub tylko białe. Osobistego charakteru pomieszczeniu dodamy, oprawiając w ramki ulubione zdjęcia i plakaty.

Drzwi na czasie

Nastolatek z pewnością doceni oryginalny design i pomysłowe rozwiązania, zastosowane w najnowszych drzwiach z kolekcji SMART. To skrzydło, które można spersonalizować, przymocowując do niego rozmaite akcesoria. Wieszaki na plecak i sportowe gadżety, organizery i pojemniki, a może tarcza do ćwiczenia rzutów lotkami? Wybrane rozwiązania jeszcze bardziej podkreślą indywidualny charakter przestrzeni.

Oceń artykuł:

71%
29%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym