Garderoba – idealny sposób na porządek w mieszkaniu

Oceń artykuł:

100%
0%

Jeśli planujesz remont mieszkania lub jesteś na etapie projektowania układu domu, to najlepszy moment na zaplanowanie miejsca, w którym znajdzie się garderoba. To pomieszczenie, o którym marzy nie tylko mnóstwo kobiet, ale tez i mężczyzn. Nic dziwnego! Odpowiednio zaaranżowana garderoba w domu będzie nie tylko świetnie wyglądać, ale też pozwoli domownikom zaoszczędzić sporo czasu każdego dnia. W końcu każdy wie, jak dużo czasu trzeba spędzić na przeczesywaniu wieszaków i szuflad w poszukiwaniu odpowiedniego stroju. Posiadanie garderoby znacznie ułatwia utrzymanie porządku – pod warunkiem, że zostanie odpowiednio urządzona. Jak urządzić funkcjonalną garderobę w domu lub mieszkaniu?

Garderoba – idealny sposób na porządek w mieszkaniu

Aranżacja garderoby – przemyślany system to podstawa

Garderoba w mieszkaniu jest jednym z pomieszczeń czysto użytkowych – ma więc sprawić, że Twoje codzienne życie stanie się łatwiejsze. By ją dobrze zaplanować, musisz określić swoje wymagania. 

Aranżacja garderoby powinna odpowiadać Twoim potrzebom. Podziel rzeczy, które znajdują się w Twojej szafie, na kategorie: bielizna, spodnie, sukienki, marynarki, płaszcze itd. Dzięki temu zorientujesz się, ile potrzebujesz miejsca, by wieszać rzeczy długie (takie jak sukienki czy płaszcze) i te krótsze (żakiety, koszule itp.). Zastanów się również, ile przestrzeni będzie Ci potrzebne na rzeczy złożone (np. swetry i podkoszulki) oraz artykuły bieliźniane. Planując rozmieszczenie rzeczy w garderobie, koniecznie weź pod uwagę swoje przyzwyczajenia, np. czy wolisz mieć swetry powieszone na wieszakach, czy złożone na półkach.  

Lubisz przeglądać się w dużym lustrze, by móc swobodnie oceniać Twoje stylizacje? Nie zapomnij o uwzględnieniu dużego lustra w projekcie garderoby. A może potrzebujesz wygodnego fotel, by móc spokojnie przeglądać jej zawartość? Wszystko zależy od Ciebie!

Jak zaplanować przestrzeń garderoby w mieszkaniu?

Wygląd i zabudowę garderoby w domu należy uzależnić, przede wszystkim, od ilości miejsca, jaką dysponujesz. Ważną rolę odgrywa tu także budżet, który możesz przeznaczyć na jej aranżację. Meble do garderoby mogą okazać się dość kosztowne, a ich ostateczna cena będzie uzależniona od ilości przegródek, półek i koszyczków, których będziesz potrzebować.

Porta ROYAL model P w kolorze białym

Porta ROYAL model P

Co z metrażem? Wbrew pozorom nowoczesna garderoba w mieszkaniu wcale nie musi być bardzo duża. Z większego pomieszczenia oczywiście łatwiej i wygodniej będzie korzystać, ale jeśli nie dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią, nie oznacza to, że marzenia o garderobie muszą legnąć w gruzach. By komfortowo się w niej czuć, potrzebujesz minimum 55 cm odległości od lustra oraz minimum 2 m² powierzchni całkowitej.

Drzwi przesuwne do garderoby

Wybór odpowiednich drzwi to jedna z kluczowych decyzji, jakie trzeba podjąć w aranżacji garderoby, a więc wnętrza typowo użytkowego. Jeśli urządzasz niewielką garderobę, postaw na drzwi przesuwne lub łamane – to spora oszczędność miejsca. W ofercie PORTA DRZWI dostępne są 3 różne rozwiązania, w zakresie drzwi przesuwnych naściennych, które doskonale sprawdzą się w przypadku aranżacji garderoby. Mowa o systemach: SLIDE, EFEKT i BLACK. System SLIDE to uniwersalne drzwi do garderoby, które będą pasować do pomieszczeń urządzonych niemal w każdym stylu. System EFEKT będzie pasował do garderoby w mieszkaniu w stylu minimalistycznym. Z kolei system BLACK to opcja dla tych, którzy szukają drzwi do garderoby w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej. Warto przy tym zaznaczyć, że ta druga opcja, z pewnością będzie prezentować się bardziej efektownie.

Porta EFEKT_drzwi przesuwne w kolorze Dab Piaskowy

Drzwi przesuwne system EFEKT

Jeżeli chodzi zaś o drzwi do garderoby dużej i przestronnej, to bez problemu możesz wybrać dokładnie takie same skrzydła, jak w całym domu – z pewnością sprawdzą się świetnie i w tym pomieszczeniu.

Garderoba w domu – kiedy zabrać się za jej aranżację?

Najprościej i najwygodniej jest zaplanować garderobę już na etapie projektu mieszkania czy domu lub w momencie stawiania ścianek działowych. Jeśli bowiem zechcesz zaaranżować ją w już gotowym wnętrzu, zawsze będzie to równoznaczne z rezygnacją z fragmentu sypialni lub korytarza. Może to spowodować pewien dyskomfort związany z poczuciem, że Twoja przestrzeń się kurczy. Spokojnie – to tylko złudzenie!

Miejsce wolne od masywnych szaf i sterty ubrań prawdopodobnie wyda się większe. Dodatkową ścianę możesz zaś wykorzystać w dowolny sposób –  na przykład montując na niej telewizor. Garderoba w sypialni? Pamiętaj o tym, by pozostawić przestrzeń, która będzie umożliwiała swobodne dojście do łóżka (wystarczy po 70 cm z każdej strony).

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym