Garderoba w mieszkaniu - idealny sposób na porządek w mieszkaniu

Oceń artykuł:

0%
0%
Snując młodzieńcze marzenia o własnym domu, zazwyczaj wirtualnie „urządzamy” całą przestrzeń. Tu będzie salon, tu przestronna jadalnia... Jednym z pomieszczeń, o którym marzą nie tylko kobiety, jest też oczywiście garderoba. I słusznie! Odpowiednio zaaranżowana garderoba będzie nie tylko świetnie wyglądać, ale też pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu każdego dnia. Wszyscy dobrze wiemy, jak długo zazwyczaj schodzi się z przeczesywaniem wieszaków i szuflad w poszukiwaniu odpowiedniego stroju... Posiadanie garderoby znacznie ułatwi utrzymanie porządku – pod warunkiem, że odpowiednio ją urządzisz. Jak urządzić funkcjonalną garderobę?
Garderoba w mieszkaniu - idealny sposób na porządek w mieszkaniu

Praktyczna nowoczesna garderoba = przemyślany systemem 

Garderoba w mieszkaniu jest jednym z pomieszczeń czysto użytkowych – ma więc sprawiać, że Twoje codzienne życie stanie się łatwiejsze. By ją dobrze zaplanować, musisz określić swoje wymagania. 

Aranżacja garderoby powinna odpowiadać Twoim potrzebom. Podziel rzeczy, które znajdują się w Twojej szafie, na kategorie: bielizna, spodnie, sukienki i marynarki, płaszcze itd. Dzięki temu zorientujesz się, ile potrzebujesz miejsca, by wieszać rzeczy długie (takie jak sukienki czy płaszcze), ile na rzeczy krótsze (żakiety, koszule itp.), a ile na złożone swetry i podkoszulki czy artykuły bieliźniane. Pamiętaj, by tworząc taki katalog uwzględnić swoje przyzwyczajenia. 

Zastanów się na przykład, czy wolisz wieszać podkoszulki i swetry, czy raczej mieć je poukładane na półkach. Weź też pod uwagę ręczniki czy pościel na zmianę, jeśli nie przewidujesz na nie innego, specjalnego miejsca.

Masz jakieś wyjątkowe potrzeby? A może marzysz o bardzo dużym lustrze lub o wygodnym fotelu? Przemyśl to wszystko już na etapie planowania. Wszak to Twoja wymarzona garderoba - i to Tobie ma być w niej wygodnie!

Jak zaplanować przestrzeń?

Wygląd i zabudowa garderoby uzależniona jest przede wszystkim od ilości miejsca, jaką dysponujesz. Ważną rolę odgrywa tu także budżet, który możesz przeznaczyć na jej aranżację. Dość kosztowne okazują się meble do garderoby – oczywiście im więcej przegródek, koszyków i półek, tym wydatki będą wyższe.

Na rynku znajdziesz jednak wiele rozwiązań – jeśli odpowiednio się rozejrzysz, z pewnością znajdziesz też wyposażenie garderoby całkiem przyjazne dla portfela.

034

Co z metrażem? Wbrew pozorom nowoczesna garderoba wcale nie musi być bardzo duża. Z większego pomieszczenia oczywiście łatwiej i wygodniej będzie korzystać, ale jeśli nie dysponujesz przestrzenią, nie oznacza to, że marzenia o garderobie muszą legnąć w gruzach. By komfortowo się w niej czuć, potrzebujesz minimum 55 cm odległości od lustra oraz minimum 2 m² powierzchni całkowitej.

Drzwi przesuwne do garderoby

Odpowiedni wybór drzwi to jedna z kluczowych decyzji w aranżacji wnętrza typowo użytkowego. Jeśli urządzasz niewielką garderobę, postaw na system drzwi przesuwnych lub łamanych. W ofercie PORTA DRZWI dostępne są 3 różne rozwiązania: wewnątrzścienny system KOMPAKT, system OMEGA, a także naścienne systemy METAL, ALU oraz PORTA.

Skrzydła przesuwne możesz bez problemu wybrać ze standardowej oferty PORTA DRZWI. Pozwoli to dopasować okleinę do pozostałych drzwi w mieszkaniu. Jeżeli chodzi o drzwi łamane, do wyboru masz dwa systemy – ALFA oraz BETA. ALFA to drzwi dwuelementowe podzielone asymetrycznie, z klasycznym zamkiem w skrzydle i zaczepem w profilu ościeżnicy. Drzwi BETA są natomiast podzielone symetrycznie i nie posiadają zamka.

Jeżeli chodzi zaś o drzwi do garderoby dużej, przestronnej, to bez problemu możesz wybrać dokładnie takie same skrzydła, jak w całym domu – z pewnością sprawdzą się świetnie i w tym pomieszczeniu.

Garderoba nie musi ograniczać przestrzeni

Najprościej i najwygodniej jest zaplanować garderobę już na etapie projektu mieszkania czy domu lub w momencie stawiania ścianek działowych. Jeśli bowiem zechcesz zaaranżować ją w już gotowym wnętrzu, zawsze będzie to równoznaczne z rezygnacją z fragmentu sypialni lub korytarza. Może to spowodować pewien dyskomfort związany z poczuciem, że Twoja przestrzeń się kurczy. Spokojnie – to tylko złudzenie!

Miejsce wolne od masywnych szaf i sterty ubrań prawdopodobnie wyda się większe. Dodatkową ścianę możesz zaś wykorzystać w dowolny sposób - na przykład montując na niej telewizor. Garderoba w sypialni? Pamiętaj o tym, by pozostawić przestrzeń, która będzie umożliwiała swobodne dojście do łóżka (wystarczy po 70 cm z każdej strony).

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym