Styl minimalistyczny we wnętrzach - jak go zastosować?

Oceń artykuł:

67%
33%
Styl minimalistyczny to przestronność, harmonia i porządek. Minimalizm sprzyja zarówno relaksowi, jak i twórczej pracy – przestrzeń uwolniona od nadmiaru przedmiotów wspomaga skupienie oraz koncentrację. Minimalistyczne wnętrze potrafi być niezwykle eleganckie, a to dzięki wykorzystaniu spokojnych barw i materiałów wysokiej jakości. Dominujące tu jasne kolory, najczęściej biel i szarości, zestaw z surowym drewnem podłóg i mebli. Co jeszcze składa się na ten cieszący się coraz większą popularnością styl?
Styl minimalistyczny we wnętrzach - jak go zastosować? Porta DESIRE

Mniej znaczy więcej, czyli trudna sztuka minimalizmu

Minimalistyczne wnętrza ujmują prostotą i panujących w nich ładem. Cała ich aranżacja jest zawsze perfekcyjnie przemyślana, a każdy przedmiot odgrywa ważną rolę w budowaniu spójnej całości. Nie ma tu miejsca na chaos i przypadkowe elementy.

Wnętrza mieszkań w minimalistycznym stylu sprawiają wrażenie bardzo czystych, wręcz sterylnych. Możemy zapomnieć o zajmujących półki bibelotach, figurkach czy ozdobnych drobiazgach. Niektórym mogą wydawać się wręcz ascetyczne, ponieważ ich wyposażenie ogranicza się tylko do najpotrzebniejszych mebli i przedmiotów, jednak nie do końca jest to prawdą. Chodzi raczej o funkcjonalizm, który tutaj został potraktowany bardzo dosłownie. Ponadto ograniczenie ilości przedmiotów przekłada się na ich lepszą jakość.

Warto zaznaczyć, że nie każdy odnajdzie się w tego typu wnętrzach. Minimalizm to styl, który musi być spójny z filozofią życia osoby decydującej się na wprowadzenie go do mieszkania. Minimalistyczna kuchnia oznacza między innymi brak jakichkolwiek przedmiotów na blacie, a minimalistyczna łazienka – kosmetyków zalegających na wannie czy umywalce. Dopóki coś nie jest nam potrzebne, powinno być schowane. Dbanie o porządek czy brak skłonności do gromadzenia różnych przedmiotów to tylko najważniejsze cechy pożądane u właściciela urządzonego w ten sposób wnętrza.

Co konkretnie składa się na typowe minimalistyczne wnętrze? Jak je stworzyć? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas aranżacji?

Barwy

Styl minimalistyczny stawia z reguły na stonowane, neutralne barwy – biel, czerń, szarości, beże i brązy. Dominują chłodne odcienie, które dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń. Dotyczy to wszystkich elementów mieszkania, czyli zarówno ścian, podłóg, drzwi, jak i mebli oraz (nielicznych) dekoracji. Popularne jest także wprowadzenie dodatkowego koloru – intensywnego, wyrazistego, który przełamuje monotonię. Musi być on jednak przemyślany, by idealnie wpasować się w aranżację. Przykładem może być para korespondujących kolorystycznie dodatków: poduszki i lampa, krzesło i grafika na ścianie.

Kształty

Zasada mówiąca o tym, że im mniej, typ lepiej obowiązuje także tutaj. Poste bryły, gładkie fronty mebli, jednolite powierzchnie, brak zdobień – wszystko to wprowadza do wnętrza harmonię i porządek. Aby jak najlepiej wyeksponować prostotę formy poszczególnych mebli i przedmiotów, możemy skontrastować je na przykład z kolorem ścian – szare meble minimalistyczne na białym albo granatowym tle będą prezentowały się znakomicie.

Materiały

Tworząc minimalistyczną przestrzeń, postawmy na materiały takie jak drewno, szkło, metal czy beton – wywołane przez nie wrażenie surowości doskonale wpisuje się w ideę minimalizmu. Jeżeli zależy nam na ociepleniu wnętrza, zdecydujmy się na cieplejsze odcienie drewna lub dodatki w słonecznych barwach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         

 

Detale

Pamiętajmy jednak, że minimalizm nie lubi zbędnych dekoracji. Każdy dodatek musi być przemyślany, a jego siła powinna tkwić właśnie w prostocie.

Jakość

Styl minimalistyczny stawia na najwyższą jakość użytych materiałów i sprzętów. Liczy się także precyzja wykonania, dopracowanie każdego detalu. Dzięki temu, mimo wrażenia surowości, minimalistyczne wnętrze jest niezwykle eleganckie, wręcz luksusowe.

Styl minimalistyczny – jakie drzwi wybrać?

Aranżacja wnętrza to także wybór odpowiednich drzwi. Muszą one perfekcyjnie wpisywać się w założenia omawianego stylu. Na szczęście Porta oferuje wiele spełniających te wysokie wymagania rozwiązań.

Drzwi w takich aranżacjach powinny być proste, bez zbędnych ozdobników, ale wykończone z najwyższą starannością, jak na przykład Porta VECTOR Premium z nowym Lakierem Premium. Dzięki grubszej powłoce lakierowania powierzchnia tych drzwi jest satynowa i idealnie gładka.

Porta_E_T_V (004) Porta VECTOR Premium

Kolejną propozycją do minimalistycznego wnętrza jest kolekcja Porta DESIRE. Prosta i surowa forma tego modelu podkreśli minimalistyczny charakter wnętrza.

Interesującym elementem aranżacyjnym w minimalistycznym wnętrzu może być także lustro, które optycznie powiększy niewielką przestrzeń. Z kolei przeszklenie doświetli pomieszczenie pozbawione dostępu do naturalnego światła. Na drzwiach z naszej oferty można zamontować lustra w wybranych kolekcjach: Porta GRANDE i Porta INSPIRE, a większość modeli dostępnych jest w wersji z przeszkleniem.

Szukasz bardziej wyrazistych drzwi? Postaw na okleinę w oryginalnym kolorze! Jasny lub Ciemny Beton, w połączeniu z prostą linią kolekcji Porta LINE, wpisze się idealnie w surowy charakter aranżacji.

Oceń artykuł:

67%
33%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym