Drzwi z lustrem - sposób na stworzenie jaśniejszej przestrzeni w mieszkaniu

Oceń artykuł:

0%
0%

Urządzanie mieszkania zawsze stanowi spore wyzwanie. Niektóre jego parametry mogą stanowić dodatkową trudność… Gdy Twoje mieszkanie jest niewielkie, musisz uciekać się do różnych trików i sztuczek, by zyskało na przestronności – magiczne sposoby na rozszerzenie przestrzeni do wymarzonych rozmiarów niestety nie istnieją. Jeśli jednak sięgniesz do sprawdzonych wnętrzarskich metod i sprytnie zaaranżujesz swoje cztery kąty, staną się one jaśniejsze, a tym samym zaczną wydawać się znacznie przestronniejsze. Jak to zrobić i po jakie rozwiązania warto sięgać? Lustra i odpowiednie oświetlenie wnętrz mogą wiele zmienić...

Drzwi z lustrem - sposób na stworzenie jaśniejszej przestrzeni w mieszkaniu

Mieszkanie i… jego odbicie, czyli magia luster

Choć czasami ich nie doceniamy, lustra mają wielką moc. Mogłoby się wydawać, że są po prostu praktyczne w codziennym życiu – widząc swoje odbicie w całej okazałości, jesteśmy w stanie trafniej dobrać dodatki czy dodać naszej stylizacji ostateczny szlif przed wyjściem z domu. Na tym jednak nie kończą się ich zalety. Odpowiedni dobór lustra warto rozważyć już na etapie planowania wystroju mieszkania.

Pokój, w którym znajduje się lustro, wydaje się zawsze większy i jaśniejszy – a im większe lustro, tym bardziej spektakularne będzie powiększenie. Jak to się dzieje? Lustra przede wszystkim mają ogromny wpływ na oświetlenie pokoju – w pomieszczeniach bez zwierciadła światło słoneczne padać będzie na ścianę przeciwległą do okna. Bez względu na to, jaką wybierzesz barwę farby czy tapety, odbije ona światło tylko w niewielkim stopniu. Jeśli umieścisz tam lustro, będzie ono w stanie rozświetlić całe pomieszczenie.

Jaki ma to związek z przestronnością? To bardzo proste – nasz umysł automatycznie, podświadomie kojarzy ilość światła z wielkością przestrzeni na zasadzie: im jaśniejsza jest przestrzeń, tym pomieszczenie wydaje się większe. Zgodnie z tą regułą zamontowanie w mieszkaniu dużego lustra optycznie znacznie powiększy wnętrze. Jest tylko jeden haczyk…

Drzwi z lustrem – zyskaj dodatkową przestrzeń

Co w sytuacji, kiedy w małym mieszkaniu trudno znaleźć miejsce na lustro? Nie zawsze uda się wygospodarować dla niego miejsca na ścianie, przy której najczęściej ustawione są wysokie meble… Idealnym wyjściem z tej sytuacji okazują się drzwi z lustrem. To znaczna oszczędność miejsca, a przy tym bardzo popularny trend w aranżacji wnętrz w ostatnim sezonie. Drzwi z lustrem są nie tylko praktyczne, ale też wyglądają niezwykle designersko i nowocześnie.

W ofercie PORTA DRZWI znajdziesz kilka kolekcji skrzydeł, które umożliwiają zamontowanie lustra. Należą do nich przede wszystkim Porta NOVA, Porta GRANDE oraz Porta INSPIRE. Każdy z modeli, które wśród nich znajdziesz, może zostać wykonany z lustrem po jednej lub po obu stronach drzwi – zależnie od Twoich potrzeb. Jeśli zdecydujesz, że lustro na drzwi chcesz zamontować tylko po jednej stronie, z drugiej strony znajdzie się płyta płaska.

zdjęcie4315

Więcej światła! Oświetlenie mieszkania

 Drzwi z lustrem to, rzecz jasna, nie jedyna sztuczka, którą warto wykorzystać podczas urządzania małego wnętrza. Niezwykle istotne dla wrażenia przestronności okazuje się odpowiednie oświetlenie mieszkania – koniecznie więc zadbaj o to, by wprowadzić do pomieszczeń kilka źródeł światła rozmieszczonych w odpowiedni spokój.

Chcesz, by Twój pokój dzienny wyglądał na większy niż jest w rzeczywistości? Zatroszcz się o odpowiednie oświetlenie salonu. Jak powinno to wyglądać? Żyrandole do salonu mogą być duże, ale uwaga – ich osłonki czy abażury nie mogą być zbyt pełne, zabudowane ani zwężające się ku dołowi. Strumień światła będzie wówczas ograniczony i dotrze tylko do części mieszkania. W ten sposób osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego.

Górne oświetlenie mieszkania to jednak nie wszystko. Warto rozważyć także dodatkowe stojące lampy do salonu, lampki nocne w sypialni czy przypinane, „mobilne” lampki w pobliżu naszego miejsca pracy (albo relaksu – np. koło fotela, w którym czytamy). I znów – rodzaj abażuru może zaważyć na tym, czy oświetlenie będzie spełniać swoją funkcję odpowiednio. Unikaj ciemnych kolorów, stawiaj raczej na przezroczystość i jasne barwy abażurów. W przeciwnym razie Twoje wysiłki spalą na panewce.

Rozejrzyj się więc i wybierz idealne drzwi z lustrem, a potem uzupełnij oświetlenie mieszkania i… ciesz się zyskaną w ten sposób przestronnością! Powodzenia!

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym