Czy warto zatrudnić architekta wnętrz do aranżacji mieszkania?

Oceń artykuł:

0%
0%
Większość z nas jest zdania, że mieszkanie ma się podobać przede wszystkim właścicielom, bo to ich przestrzeń i ma być dopasowana do ich potrzeb. Nie znaczy to wcale, że muszą stworzyć ją sami – równie dobrze może im w tym pomóc architekt wnętrz. Taka współpraca pozwala uniknąć nerwów i rozczarowania, a finalnie zamieszkać w domu, który cieszy, inspiruje i wprawia w dobry nastrój. Jak zatem znaleźć idealnego architekta wnętrz i ile to kosztuje?
Czy warto zatrudnić architekta wnętrz do aranżacji mieszkania?

Architekt wnętrz to nie... architekt?

Na początek trochę faktów: architekt wnętrz to nie architekt budowlany, choć w jednym i drugim przypadku konieczna jest duża wiedza, świadomość najnowszych trendów i wyobraźnia. Architekt budowlany jednak, aby móc wykonywać swój zawód, musi ukończyć studia, a potem zdobyć odpowiednie uprawnienia, natomiast architekt wnętrz nie musi przejść tak długiej drogi, chociaż coraz więcej uczelni tworzy specjalistyczne kierunki.

Jeśli decydujesz się wynająć eksperta, który będzie miał ogromny wpływ na twoje mieszkanie, warto wybrać osobę nie tylko z doświadczeniem, ale też z wiedzą z zakresu budownictwa, gdyż jej rola nie ograniczy się jedynie do pomocy przy wyborze koloru ścian. Architekt wnętrz to nie to samo co dekorator.

Człowiek niemal od wszystkiego

Architekt wnętrz musi czasem zaprojektować mieszkanie niemal od postaw: zaczynając od rozmieszczenia wszystkich ścian, rozkładu instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, przez wybór mebli, sprzętów AGD i RTV, aż po oświetlenie, kolor i fakturę ścian, tkaniny oraz rodzaj dodatków. Projekt koncepcyjny musi być dobrze przemyślany, aby był ergonomiczny, praktyczny oraz ekologiczny. Czasem trzeba mieć na uwadze sytuacje niecodzienne, np. niepełnosprawność jednego z domowników.

 

Wszystko to powinno być dokładnie opisane (wraz z cenami), ale też zaprezentowane w formie zrozumiałego projektu. Nie każdy ma zmysł przestrzenny i patrząc na rysunek, jest w stanie sobie wyobrazić efekt finalny, dlatego całość musi być tak przedstawiona, by każdy mógł się w niej odnaleźć.

To cię też zainteresuje: Jak dobrać kolor drzwi do mieszkania?

Co ważne, architekt wnętrz na każdym etapie powinien mieć na względzie właścicieli, ich potrzeby, styl życia, a nawet pasje. To ważne, aby potrafił rozmawiać, szukać rozwiązań, gdy sytuacja jest napięta, i dążyć do kompromisów. Potrzebna jest również stanowczość, zwłaszcza gdy trzeba pokierować ekipą remontową i nadzorować jej pracę...

To zawód twórczy i odpowiedzialny, bo zła decyzja może zaważyć na życiu całej rodziny, ale to również bardzo opłacalne zajęcie, zwłaszcza dla doświadczonych profesjonalistów, którzy prowadzą własną firmę: ci najlepsi zarabiają nawet powyżej 20 tys. zł miesięcznie, choć wcale nie muszą się reklamować.

Od czego zacząć?

Urządzenie mieszkania lub domu bywa inwestycją na całe życie, więc jeśli nie mamy pewności co do kwalifikacji architekta lub wątpimy w jego umiejętności, szukajmy dalej. Warto zacząć od pojedynczego spotkania-porady, podczas którego można się poznać i omówić wstępną wizję. Tego typu spotkanie kosztuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Jeśli zdecydujemy się na kontynuację współpracy, którą dokładnie streścimy i opiszemy w umowie, musimy się liczyć z tym, że cena projektu zależy od metra kwadratowego projektowanej powierzchni. Bywa, że metr kwadratowy kosztuje 20 zł brutto, lecz jest to cena, której oczekują raczej początkujący architekci wnętrz. Najczęściej kwota ta jest wyższa, a dochodzi nawet do kilkuset złotych za metr kwadratowy.

 

Jeżeli uważasz, że to za dużo dla twojego portfela, pamiętaj, że pomoc doświadczonego eksperta może odmienić mieszkanie i sprawić, że będziesz w nim szczęśliwy. Wtedy taki wydatek nie wydaje się bolesną koniecznością, ale inwestycją w dobre życie.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym