VIII edycja konkursu "Życie w architekturze" rozstrzygnięta!

Oceń artykuł:

0%
0%
Od samego początku powstania naszej firmy wiedzieliśmy, że aby odnieść sukces, musimy mieć zawsze świeże spojrzenie i otwarty umysł. Nie da się tworzyć interesujących dla Klientów i nas samych projektów, nie wiedząc, co dzieje się w branżach pokrewnych. Design i sztuka to dwa atrybuty nowoczesnej architektury, które dla marki PORTA DRZWI mają od zawsze szczególne znaczenie. Odzwierciedlają one bowiem bliskie nam koncepcje: innowacji, piękna i pragmatyzmu. Z jednej strony leżą u podstaw naszych kolejnych kolekcji drzwi, z drugiej – okazują się też podstawą oceny budynków w prestiżowym konkursie „Życie w Architekturze”. W tym roku odbyła się już jego VIII edycja. My zaś niezwykle się cieszymy, że mieliśmy okazję - jako główny sponsor – brać czynny udział w organizacji tego najszerzej komentowanego wydarzenia architektonicznego w Polsce!
VIII edycja konkursu "Życie w architekturze" rozstrzygnięta!

Gala VIII edycji konkursu „Życie w Architekturze”

Każdy, kto choć trochę zna się na architekturze i jest w jakiś sposób związany ze środowiskiem wokół niej skupionym w naszym kraju, doskonale zdaje sobie sprawę z rangi tego konkursu. W dotychczasowych siedmiu edycjach konkursu udział wzięło aż 2764 realizacji.

W tym roku, jak zawsze, wręczeniu nagród towarzyszyła niezwykła oprawa. W zeszły piątek miała miejsce gala, podczas której poznaliśmy zdobywcę Grand Prix – Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce.

Jak możemy przeczytać w regulaminie tych prestiżowych zmagań, celem konkursu było wyłonienie najlepszych budynków i najlepiej zagospodarowanych przestrzeni publicznych, których realizacja przypadła na lata 2013–2014.

Nagrody przyznane zostały jak zwykle w pięciu różnych kategoriach: budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna, użyteczność publiczna oraz wnętrze użyteczności publicznej.

Nagroda Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce

Główna nagroda nie była zaskoczeniem – powędrowała do faworyta konkursu. Grand Prix - Nagrodę Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014 konkursu "Życie w architekturze" dostał więc nowoczesny i dostrzeżony na całym świecie gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wręczając nagrodę szczęśliwym zwycięzcom, Prezydent Bronisław Komorowski powiedział:

Architektura nabiera coraz większego znaczenia w kształtowaniu naszego otoczenia, naszego życia i zaczyna w coraz większym stopniu kształtować nas wszystkich. W Polsce rośnie apetyt na dobrą architekturę i na ład wokół nas. Świadczą o tym realizacje, które są tutaj nagradzane, oraz badania opinii publicznej. Chcemy, żeby było piękniej i użyteczniej. Żeby nie było banalnie, tylko ciekawie. To jest zapewne efekt zarówno powolnego bogacenia się Polaków, jak i otwierania się Polski na świat, skąd można czerpać wzorce, można przymierzać je do własnych doświadczeń, upodobań i do własnych możliwości. Myślę, że ten apetyt na piękno i na ład wokół nas będzie nadal rósł – a to bardzo mnie cieszy.

Pozostałe nagrody

Wyróżnienia wręczone przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz jury z ramienia organizatora, Stowarzyszenie Architektów Polskich, to rzecz jasna nie jedyne laury, które przyznano tego wieczoru. Ogłoszono także laureatów nagród Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. W czyje ręce powędrowały te cenne statuetki?

Nagrodę Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej otrzymała nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Minister Infrastruktury i Rozwoju zaś przyznała nagrodę dla najlepszej realizacji finansowanej ze środków unijnych Europejskiemu Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Wyraziła przy tym głębokie przekonanie o tym, że jakość i piękno architektury mają ogromny wpływ na nasze życie, które dzięki nim staje się piękniejsze. staje się piękne. W pełni potwierdza to zakończona właśnie VIII edycja konkursu Życie w Architekturze.

Warto też dodać, że finaliści konkursu walczyli nie tylko o uznanie profesjonalnego jury reprezentującego polskie środowisko architektoniczne. Głos oddano bowiem także internautom, którzy w plebiscycie na „Ulubieńca Polski (lata 2013-2014)” mogli wskazać swoich faworytów.

Co ciekawe, wyniki tego plebiscytu odbiegały od wyborów specjalistów. Finałową nagrodę publiczności otrzymała realizacja Run Colors projektu mode:lina architekci.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym