Porta członkiem Klastra Obróbki Metali

Oceń artykuł:

0%
0%
Wspólne wieloletnie wysiłki naszych ekspertów zostały docenione! Z nieukrywaną radością spieszymy donieść, że Porta KMI Poland została przyjęta do rodziny firm prestiżowego Klastra Obróbki Metali. Organizacja ta pod koniec 2015 roku otrzymała status Krajowego Klastra Kluczowego. Co oznacza dla nas funkcjonowanie w ramach klastra? To z pewnością swobodny dostęp do kolejnych wyspecjalizowanych czynników produkcji, szansa na wymianę doświadczeń oraz dodatkowe możliwości rozwoju nowej inwestycji – fabryki skrzydeł i ościeżnic stalowych w Ełku.
Porta członkiem Klastra Obróbki Metali

Czym jest Klaster Obróbki Metali?

By uświadomić sobie wagę tego wyróżnienia, warto może krótko opisać dotychczasową działalność organizacji, której członkiem właśnie się staliśmy. Ale na początku wyjaśnijmy – czym właściwie jest klaster?

Klaster – z ang. business cluster, industrial cluster – to przestrzennie (geograficznie) skoncentrowana grupa przedsiębiorstw, które pochodzą z tego samego lub z bardzo bliskich sobie sektorów, a także instytucji i organizacji, które łączą wzajemne pionowe i poziome zależności oraz które jednocześnie konkurują i współpracują ze sobą. Obecność w klastrze okazuje się dla firmy bardzo intratna – między innymi wzmacnia jej przewagę konkurencyjną.

Jak wygląda to w przypadku tej konkretnej, interesującej nas tu organizacji? Klaster Obróbki Metali rozpoczął swoją działalność w 2006 r. z inicjatywy Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju. Przez ponad dekadę swojego istnienia ciągle dynamicznie się rozwijał i rósł w siłę. Obecnie klaster skupia blisko 60 podmiotów, jednostek badawczo-rozwojowych i instytucji otoczenia biznesu z obszaru północno-wschodniej Polski, które działają w branży obróbki metali: zarówno w sferze usług, handlu, jak i produkcji.

Jak działa Klaster Obróbki Metali?

Jak zostało już wspomniane, klastry to elastyczna forma współpracy między 3 grupami podmiotów: przedsiębiorstwami, jednostkami naukowo-badawczymi oraz władzami publicznymi. Wśród członków Klastra Obróbki Metali znajdują się krajowi i światowi liderzy produkcji maszyn i urządzeń o wysokim innowacyjnym potencjale rozwojowym. Firmy, które w nim działają, od lat ściśle współpracują z Politechniką Białostocką w zakresie tworzenia projektów, usług i zleceń z zakresu obróbki metali i badań oraz prezentacji nowoczesnych technologii. Klaster Obróbki Metali ma ogromne znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki. Jego pozycję podkreślił – uzyskany pod koniec roku 2015 – status Krajowego Klastra Kluczowego. To bardzo prestiżowy tytuł – w skali całego kraju posiada go jedynie 16 organizacji.

Co to oznacza dla PORTA DRZWI?

Docenienie przez Klaster Obróbki Metali to dla nas ogromne wyróżnienie. PORTA DRZWI znalazła się w gronie firm o niezwykle wysokim, innowacyjnym potencjale rozwojowym. To dla nas szansa na owocną wymianę doświadczeń. Taka kooperacja bez wątpienia wpłynie bardzo pozytywnie na zwiększenie konkurencyjności nie tylko firmy członkowskiej, ale również całego regionu – mówi Łukasz Luto, Wiceprezes Zarządu Porta KMI Poland.

Jakie konkretne korzyści z członkostwa w Klastrze Obróbki Metali czerpie PORTA DRZWI? Obecność w klastrze przyniosła dodatkowe możliwości dynamicznego rozwoju w kontekście otwartej na początku lipca 2016 r. nowej fabryki skrzydeł i ościeżnic stalowych w Ełku – PORTA STEEL. Łączna powierzchnia nowego obiektu wynosi ponad 14 tys. mkw., a koszt inwestycji sięgnął niemal 70 mln złotych.

Uruchomienie z sukcesem nowej fabryki było naszą priorytetową inwestycją w 2016 roku. Przez 15 lat produkcji drzwi stalowych udało nam się wypracować własny, autorski model linii produkcyjnej. Jesteśmy z tego niezwykle dumni – ta linia będzie najnowocześniejsza w kraju. W ten sposób – co jest dla nas niezwykle ważne - będziemy mogli umocnić naszą pozycję na zagranicznych rynkach, głównie w Austrii i Niemczech – mówi Jacek Woźniak, Szef Sprzedaży Porta KMI Poland.

Plany PORTA DRZWI na przyszłość

Choć członkostwo w tak prestiżowej organizacji, jaką jest bez wątpienia Klaster Obróbki Metali, jest dla nas ogromnym sukcesem, nie zamierzamy spocząć na laurach. Ciągły rozwój, dostarczanie naszym klientom najlepszych jakościowo produktów, a także świadczenie usług na najwyższym poziomie - to niezmiennie nasze najważniejsze cele, które zamierzamy tak jak dotąd z pełnym zaangażowaniem realizować.

Zdjęcie: Fabryka PORTA DRZWI PORTA STEEL - Oddział Ełk

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym