PORTA BY ME – znamy zwycięzców konkursu!

Oceń artykuł:

0%
0%
Kluczem do wielkiej i pełnej sukcesów kariery jest dać się odkryć szerszej publiczności. Jak to zrobić? Najlepiej wyróżniając się spośród konkurencji podczas prestiżowych branżowych konkursów. Ostatnio przekonali się o tym Grzegorz Klimek, Mateusz Warzecha oraz Filip Zieliński. 
PORTA BY ME – znamy zwycięzców konkursu!

To nazwiska najzdolniejszych młodych designerów, laureatów tegorocznej edycji konkursu PORTA BY ME. Zwycięzców poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na zakończenie pierwszego dnia Arena DESIGN 2015, wydarzenia organizowanego cyklicznie przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Konkurs PORTA BY ME – co trzeba o nim wiedzieć?

Organizowany przez nas konkurs PORTA BY ME jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych o profilu technicznym i artystycznym, a także wydziałów wzornictwa przemysłowego i architektury. Celem konkursu jest zawsze zainspirowanie ich do stworzenia niestandardowych projektów rozwiązań zamykających lub dzielących przestrzeń mieszkalną.

Przede wszystkim liczy się kreatywność – projekty powinny być zarówno unikatowe, jak i funkcjonalne oraz estetycznie atrakcyjne. Na laureatów konkursu czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 000 zł. Takie wyróżnienie to również szansa zaistnienia w środowisku i świadomości przyszłych pracodawców oraz zleceniodawców. 

Jury pod przewodnictwem prof. Marka Owsiana, dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, dokonało wyboru 3 najlepszych prac spośród 14 zakwalifikowanych do finału. Jakie kryteria przyjęto? Prace konkursowe były oceniane m.in. pod kątem innowacyjności, funkcjonalności, oryginalności projektu oraz wartości estetycznych.

Wyniki konkursu PORTA BY ME:

I miejsce – Grzegorz Klimek – Projekt MAGNEPORTA

Projekt MAGNEPORTA

Ta praca prezentuje koncepcję drzwi z siatki poligonów magnetycznych – przy zbliżeniu na odpowiednią odległość powierzchnia drzwi zaczyna falować i samoistnie odginać się. Ruch odbywa się płynnie i naturalnie, dzięki czemu powstaje niemalże namacalny efekt żywej błony.

 To bardzo innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na nietypowy, nieszablonowy podział przestrzeni. Oprócz tego doskonale się prezentuje i może stanowić istotny, bardzo efektowny element dekoracji każdego wnętrza.

Przy tworzeniu tak spektakularnego projektu jak MAGNEPORTA autor – jak sam przyznaje – inspirował się naturą. Z dużym sukcesem przekształcił swoją odważną wizję w projekt, przy czym pokusił się o wykorzystanie nowoczesnych materiałów oraz technologii.

II miejsce – Mateusz Warzecha – Projekt GATA

Projekt GATA

Zaproponowane rozwiązanie jest przede wszystkim praktyczne i estetyczne – łączy ze sobą funkcję podstawową drzwi oraz funkcję przechowywania niewielkich przedmiotów codziennego użytku. Funkcjonalność to jedno; jest to jednak też bardzo atrakcyjne estetycznie rozwiązanie – z jednej strony nasuwa się myśl o oczywistości, z drugiej jednak projekt wywołuje efekt zaskoczenia.

Prezentacja pracy również została dokładnie przemyślana, dzięki czemu oceniono ją bardzo wysoko.

III miejsce – Filip Zieliński – Projekt Minimalizm w nowoczesnym wydaniu

Projekt MINIMALIZM

Zaproponowane rozwiązanie jest nieszablonowe i innowacyjne – wykorzystując system przesuwny, łączy drzwi i ścianę w jednej płaszczyźnie. Dzięki temu uzyskujemy efekt „zlicowania” drzwi ze ścianą.

Wykorzystanie takich drzwi w urządzaniu wnętrza pomogłoby zaoszczędzić dużo przestrzeni. Jest to również bardzo ciekawe rozwiązanie z perspektywy architektów – projekt, „ukrywając” drzwi w ścianie, dobrze wpisze się w nowoczesne wnętrza urządzane na zasadzie minimalizmu.

Wyróżnienie – Ariel Wywrot – Projekt HANGER WARM

Projekt HANGER WARM

Dużym plusem i cechą, która wyróżnia projekt HANGER WARM, jest zastosowanie mat grzewczych. Poza funkcją dzielenia przestrzeni, drzwi mogą pełnić funkcję grzejnika i suszarki, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca w zwykle małych łazienkach czy toaletach.

Ciekawym rozwiązaniem z perspektywy designu są silikonowe wypustki, które odkształcają się przez naciśnięcie i tworzą dodatkowy „wieszak” na ubranie czy ręcznik. Projekt jest bardzo minimalistyczny, ale jednocześnie bardzo funkcjonalny i nowoczesny, a połączenie tych zalet stanowi jego siłę.

Laureatom tegorocznej edycji konkursu PORTA BY ME serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w życiu zawodowym. Wierzymy, że ich realizacje jeszcze nie raz zaskoczą jurorów ważnych branżowych konkursów… Wszystkich zaś zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursowych zmagań z PORTA DRZWI. Bądźcie z nami!

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym