Najpiękniejsze biblioteki świata – zapierają dech w piersiach

Oceń artykuł:

0%
0%

Dziś biblioteka kojarzy się ze zwykłym, często osiedlowym budynkiem wypełnionym książkami. Kiedyś był to nie tylko "dom książki", ale miejsce wzniosłej sztuki i kultury, która przejawiała się także w architekturze. Poniżej zestawienie zapierających dech w piersiach bibliotek z całego świata. Odwiedzić powinni je także ci, którzy nie przepadają za czytaniem...

1/5
Biblioteka Trinity College w Dublinie, Irlandia
Biblioteka Trinity College w Dublinie, Irlandia

Założona w 1592 roku przez samą królową Elżbietę I najstarsza uczelnia w Irlandii długo musiała czekać na swoją bibliotekę, ale było warto. Choć zaczęto ją budować dopiero w 1712 roku, dziś Biblioteka Trinity College w Dublinie jest jedną z najbardziej oryginalnych i zachwycających bibliotek na świecie. Pochwalić się może wieloma bezcennymi manuskryptami, w tym odręcznie napisany egzemplarz Ewangelii. Zwłaszcza "Długa Sala" z misternym beczkowym sklepieniem oraz popiersiami słynnych pisarzy robi piorunujące wrażenie.

Abbey Library St. Gallen, Szwajcaria Foto: www.st.gallen-bodensee.ch
Abbey Library St. Gallen, Szwajcaria

Pamiętająca 612 rok biblioteka jest najstarszą biblioteką w Szwajcarii. Pochwalić się może tysiącami unikatowych rękopisów, inkunabułów i starodruków. Co ważne, z księgozbioru może korzystać każdy, choć książki sprzed 1900 roku muszą być czytane w specjalnej czytelni. Biblioteka tak piękna, że trafiła na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, Waszyngton, Stany Zjednoczone
Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, Waszyngton, Stany Zjednoczone

Oto biblioteka, w której łatwo zbłądzić, ale przepastny, liczony w milionach książek księgozbiór, przyciąga każdego dnia tysiące turystów i miłośników literatury. Założono ją w 1800 roku z rozkazu ówczesnego prezydenta Johna Adamsa, ale dopiero siedem lat później zyskała własny budynek. Z czasem rozrosła się tak bardzo, że została okrzyknięta największą biblioteką na świecie. Co ważne, to właśnie tutaj znajdziemy największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Wśród bezcennych zbiorów znajdziemy m.in. Biblię Gutenberga, najmniejszą książkę świata "Old King Cole" oraz pierwszą wydaną na terenie Stanów Zjednoczonych książkę "The Bay Psalm Book".

Biblioteka Escorial, Madryt, Hiszpania
Biblioteka Escorial, Madryt, Hiszpania

Oto ogromny, nawiązujący do stylu późnego renesansu zespół pałacowo-klasztorno-biblioteczny, założony przez Filipa II Habsburga, który od kilkuset lat zachwyca kolejne pokolenia fanów piękna i książek. Wybudowany na przestrzeni lat 1563-1584 kompleks mieści w sobie nie tylko tysiące bezcennych manuskryptów, ale też prace takich artystów jak El Greco, Tycjan czy Velazquez. Zwłaszcza pieczołowicie wykonane freski, które nawiązują do siedmiu sztuk wyzwolonych - arytmetyki, astronomii, geometrii, dialektyki, gramatyki, muzyki oraz retoryki – potrafią zawrócić w głowie. Nie będzie zatem zaskoczeniem, że Escorial również wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

Biblioteka George’a Peabody’ego w Baltimore, Stany Zjednoczone Foto: www.peabody.jhu.edu
Biblioteka George’a Peabody’ego w Baltimore, Stany Zjednoczone

Kolejny budynek, który jest tak piękny, że trudno w nim się skupić na czytaniu książek. Zbudowana w 1856 roku potężna, pięciopiętrowa biblioteka poszczycić się może nie tylko zjawiskową marmurową podłogą, ażurowymi balustradami, złotymi dekoracjami, przeszklonym dachem, przez który wdziera się do środka naturalne dzienne światło czy neoklasyczną architekturą. Budynek jest tak strojny, że narzeczeni właśnie tutaj wypowiadają słynną przysięgę "... i że cię nie opuszczę aż do śmierci". Oczywiście miłośnicy literatury także, a może przede wszystkim, znajdą tu coś dla siebie wśród ponad 300 tysięcy publikacji.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym