Inspirująca ekologia w aranżacjach wnętrz

Oceń artykuł:

0%
0%
Wnętrza w duchu eko to znak naszych czasów. W ostatnim stuleciu, zmęczeni atmosferą wielkich miast i metropolii, coraz częściej szukamy kontaktu z naturą i rozumiemy, jak niekorzystnie jej brak oddziałuje na samopoczucie. Z tęsknoty za czystym powietrzem, otwartą przestrzenią, słońcem, szemrzącymi strumykami i świeżą zielenią w nowoczesnych wnętrzach narodził się ponadczasowy trend inspirowany ekologią.
1/6
Jak urządzić ekownętrza? Źródło: decoholic.org
Jak urządzić ekownętrza?

Ekologia przenika obecnie wszystkie aspekty życia, począwszy od diety, skończywszy na wyborze codziennego wyposażenia do domu. Naturalne materiały i kolorystyka ziemi idealnie wpisują się także w sezonowe trendy 2017, a zgodnie z prognozami takie tendencje będą najpewniej dominować w projektowaniu jeszcze co najmniej przez kolejne stulecie. Fantastycznie teksturowane i przyjemne w dotyku surowce, jak drewno, kamień, len, bawełna, wiklina czy wypalana glina stawia się obecnie na równi z najnowszymi osiągnięciami technologii w kwestii materiałów. Aranżacja wnętrz w duchu ekologii nie zmierza jednak bynajmniej do unifikacji stylu i obecnie nowoczesne wnętrza tworzone zarówno w zgodzie z naturą, jak i modą przyjmują różne oblicza. Urządzanie najlepiej zacząć od przywołania w pamięci ulubionego krajobrazu...

Białe wybrzeże Fot. Aga Martin
Białe wybrzeże

Biel to idealna baza do tworzenia aranżacji wnętrz eko. Wnosi wiele świeżości i rozjaśnia przestrzeń. Ekologia wyeksponowana na neutralnym tle stawia na bezpretensjonalną prostotę i minimum przetworzonych surowców. Tworzy udane kompozycje z drewnem czy naturalnymi tkaninami, uwielbia chropowate faktury powstałe w wyniku ręcznego wyplatania traw czy obróbki kamienia. Dopuszcza też szkło i metal, unika jednak syntetycznych tworzyw, chyba że są one wynikiem recyklingu. Dominująca biel zestawiona z beżami, brązami i szarością chętnie poddaje się jednak wpływom delikatnego błękitu oraz głębokiego granatu, zaczerpniętych z morskich pejzaży. By osiągnąć efekt niewymuszonego nowoczesnego wnętrza, wystarczy dodać kilka muszli i fotografii z krajobrazem piaszczystych wydm – dekoracji nie musi być wiele i, jak to w naturze, wszystko powinno mieć swoje miejsce. Stosowny umiar łatwo jest uzyskać, łącząc ekologię z będącą aktualnie na topie skandynawską filozofią lagom.

Bambusowy gaj Fot. Architetto
Bambusowy gaj

Odcienie kości słoniowej i jasnego drewna ożywają w towarzystwie świeżej zieleni Greenery, która zachwyca świat designu jako kolor roku 2017. Ekoinspiracją dla wnętrz skomponowanych w takich barwach (w nieco wschodnim stylu) jest bambus. W nowoczesnych wnętrzach ceni się go za wytrzymałość i elastyczność, a także to, że potrafi wcielić się w różne formy. Bambusowe podłogi, meble, a nawet rolety i maty sprawdzają się na salonach i w łazience, dodając im egzotycznego klimatu. To ciekawa alternatywa dla elementów z litego drewna. Dobrze łączy się z ceramiką i korkiem. Do takiego wnętrza dobrze pasują proste, zgeometryzowane meble pozbawione ozdobników czy lampy o papierowych kloszach, przypominające lampiony. W azjatycki klimat w duchu eko dobrze wpisuje się również akwarium z oryginalnymi rybkami i wodnymi roślinami – namiastka naturalnego akwenu.

Leśna knieja Źródło: Domy z wizją
Leśna knieja

Jeśli lubisz długie wieczory spędzane w gronie znajomych przy ognisku w lesie, możesz odtworzyć magiczne piękno żywego ognia, decydując się na kominek w salonie. Idealnie będzie on wpisywał się w aranżację wnętrz wykończoną w drewnie – od podłogi po sufit. Dla urozmaicenia wystroju zastosuj futra, kamień, a także pnie zamiast taboretów i oczywiście elementy żywej flory. Rośliny są niezastąpione, jednak tam, gdzie nie mogą zaistnieć można wykorzystać grafikę nawiązującą do natury. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzi się wzór brzozowej kory czy paproci na papierowej tapecie. Nie muszą jednak być to wyłącznie desenie botaniczne. Na topie są bowiem także motywy zwierząt, niedźwiedzi, wilków, sów czy jeleni, które dotarły do nas wraz ze stylem nordic, wypierającym ostatnio pokrewny styl skandynawski. Zwierzęce wizerunki mogą przybierać formy plakatów czy nadruków na poduszkach i tkaninach obiciowych. Wieszaki i dekoracje z ekotworzyw nawiązujące kształtem do poroży leśnych mieszkańców czy wełniany dywan niczym polana pokryta mchem dopełnią aranżacji wnętrz w duchu ekologii.

Motywy botaniczne
Motywy botaniczne

W ekownętrzach rośliny są niezastąpione. Tam jednak, gdzie nie mogą zaistnieć, można wykorzystać grafikę nawiązującą do natury. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzi się wzór brzozowej kory czy paproci na papierowej tapecie. Nie muszą jednak być to wyłącznie desenie botaniczne.

Mieszkańcy lasu Źródło: Apartament Granitica Platinium
Mieszkańcy lasu

Na topie są także motywy zwierząt, niedźwiedzi, wilków, sów czy jeleni, które dotarły do nas wraz ze stylem nordic, wypierającym ostatnio pokrewny styl skandynawski. Zwierzęce wizerunki mogą przybierać formy plakatów czy nadruków na poduszkach i tkaninach obiciowych. Wieszaki i dekoracje z ekotworzyw nawiązujące kształtem do poroży leśnych mieszkańców czy wełniany dywan niczym polana pokryta mchem dopełnią wnętrz w duchu ekologii.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym