Aranżacje wnętrz na miarę podróżnika. Nie tylko etno chic!

Oceń artykuł:

100%
0%

W ostatnich latach na fali ucieczki z miast na łono natury obserwuje się zainteresowanie wszelkimi modami w aranżacji wnętrz, które próbują przemycić elementy przyrody w formie wzorów czy kolorystyki. Kochamy kolory ziemi, jednak coraz częściej chcemy je ożywiać wzorami, kontrastami i intensywnymi, pogodnymi tonacjami, które wnoszą w nasze otoczenie najwięcej radości. W ten trend idealnie wpisuje się styl etno.

1/5
Najradośniejsze barwy ziemi Fot. blog makehomeeasier.pl
Najradośniejsze barwy ziemi

Myśl o podróżach nastraja optymistycznie, stanowiąc antidotum na szarą rzeczywistość. Na dalekie wyprawy czeka się miesiącami, a nawet latami, i przywozi z nich oprócz opalenizny mnóstwo zdjęć oraz wspomnień. Marząc o wakacjach w egzotycznym zakątku świata, często myślimy kolorami – ciepłymi i pogodnymi.

Naturalne wnętrza w stylu etno kochają właśnie taką kolorystykę. Dominują w nich beże, brązy, pomarańcze i czerwienie – od przymglonych odcieni sawanny po nasycone i głębokie tonacje, uwielbiane w krajach hinduskich. Dobrą bazę wystroju, szczególnie w przypadku niewielkich pomieszczeń, stanowią piaskowe, pustynne odcienie żółtego. Ponadto styl etno chętnie wykorzystuje kontrasty ciepłej bieli i écru z czernią, nadając wzorom geometryczne formy.

Klimatyczne dopełnienie Fot. Rebecca Mitchell Interiors
Klimatyczne dopełnienie

Styl etno to pojęcie pojemne. Nie trzeba decydować się w tym przypadku na nawiązania do jednej kultury. Charakterystyczne elementy z różnych zakątków świata mogą wspaniale funkcjonować obok siebie, o ile umiejętnie się je scali. Nie jest to jednak wbrew pozorom łatwe i nietrudno przy takich kombinacjach o wrażenie chaosu czy nawet kiczu. Początkującym na polu aranżacji wnętrz zdecydowanie lepiej doradzić wybór jednego motywu głównego.

Jeżeli cenisz drewniane aranżacje wnętrz, a zatem wnętrza stonowane, zdecyduj się na wypalone słońcem tonacje afrykańskie, ożywione czasem cętkami geparda czy pasami zebry. Jeżeli wolisz feerię barw, wybierz detale typowe dla Meksyku czy Maroka, które wnoszą do aranżacji w stylu etno najwięcej intensywnych kolorów – także tych chłodniejszych: zieleni, turkusów i niebieskości. We wnętrzach nowoczesnych najlepiej odnajdą się desenie inspirowane kulturą Inków, oparte na kontrastach.

Naturalne wyposażenie Fot. JH Interiors Design
Naturalne wyposażenie

Podłogę w stylu etno mogą zdobić płytki ceramiczne lub drewno. W domu znajdzie się też miejsce na skóry lub ich imitacje. Dobrym wyborem do wnętrz inspirowanych naturą są drzwi z kolekcji Porta KONCEPT odwzorowujące strukturę dębu szkarłatnego, sosny norweskiej lub akacji miodowej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producent wprowadził do swojej oferty okleiny syntetyczne, Portaperfect 3D i Portasynchro 3D, które do złudzenia przypominają drewno. Dotykając okleiny, można wyczuć strukturę słojów, przez co drzwi jeszcze lepiej imitują naturalny materiał. Porta KONCEPT doskonale wpisują się designem we wnętrza w stylu etno.

Także panele drewniane ścienne i drewniane meble doskonale komponują się z tymi pomieszczeniami. Ciemne drewno egzotyczne, takie jak palisander, mahoń czy tek, jest tu jak najbardziej na miejscu, podobnie jak odmiany dębu lub cedru. Zwykle jednak nie zestawia się ich razem.

Nawiązaniem do „ludowego” życia są lubiane przez styl etno niskie stoliki i poduszki do siedzenia na podłodze. Najistotniejsze są jednak tapicerowane siedziska: pufy, proste sofy i fotele, wnoszące do wnętrz wiele barwnych akcentów.

Tkaniny Fot. Zara Home
Tkaniny

Styl etno to przede wszystkim tkaniny. Na jednolitym tle podłogi czy ścian doskonale prezentują się kilimy, pledy oraz poduszki i piękne tkaniny zasłonowe we wzory. Tryumfy święci tu wszystko to, co dziergane, wycinane czy plecione z traw i wikliny. Ręcznie wykonane makaty z powodzeniem mogą zawisnąć na ścianach. Handmade też definiuje wnętrza w stylu etno!

Nie sposób też nie wspomnieć o tekstyliach typu suzani, które przemycają do wnętrz akcenty azjatyckie, w tym perskie. Kiedyś wyszywane jedwabną nitką, dziś także barwione i drukowane, porażają kolorami i wzorami nawiązującymi do słońca i księżyca, winorośli, owoców, kwiatów, ptactwa, a nawet ryb. Takie motywy na tkaninach zwykle umieszcza się centralnie, eksponując z ich pomocą także oparcia czy zagłówki mebli.

Ozdoby z drewna na ścianę i nie tylko Fot. Bolaget
Ozdoby z drewna na ścianę i nie tylko

Aranżację wnętrz w stylu etno dopełniają charakterystyczne dekoracje w formie masek czy prymitywnie ciosanych postaci wygiętych w rytualnym tańcu. Patery i misy na owoce, zwłaszcza z tradycyjnej ceramiki oraz proste, drewniane lampiony też są mile widziane.

Wnętrza w duchu etno to też idealne miejsce do wyeksponowania pamiątek z dalekich podróży, nawiązujących do kultur różnych narodowości lub grafik przywołujących odległe krajobrazy. Dekoracje nie muszą jednak niczego wyobrażać, liczy się klimat. Azteckie romby, arabskie ornamenty czy afrykańskie koła mogą mieć typowo ozdobne zadanie, z którego zawsze wywiązują się perfekcyjnie.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym